DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   KOŚCIÓŁ

Umiłowana Amazonia, umiłowana synodalność


Przywykliśmy już, że na dokumenty papieża Franciszka czeka się z zapartym tchem. Papież tak szeroko uchylił bowiem drzwi do dyskusji w Kościele, że podczas debat pojawiają się pomysły rodem z kosmosu lub co najmniej z Amazonii.

 

Biskupi proszą o rewolucję

 

Tak było też podczas ostatniego synodu, kiedy to biskupi zwrócili się do papieża z konkretnymi
prośbami. Poprosili go bowiem o ustanowienie nowej kategorii grzechu (mianowicie grzechu ekologicznego), zapytali, czy nie zechciałby zgodzić się na wyświęcanie kobiet na diakonów i księży, zasugerowali konieczność zniesienia kapłańskiego celibatu i zabiegali o ustanowienie nowego, amazońskiego rytu Mszy Świętej. Rzeczywiście – wprowadzenie takich zmian to byłaby rewolucja.

 

Papież zwlekał z odpowiedzią znacznie dłużej, niż początkowo obiecywał – zamiast do końca roku 2019 na jego adhortację czekaliśmy do połowy lutego. Termin był kilkakrotnie przekładany, być może ze względu na tarcia, do których dochodziło wśród biskupów. Obie strony wewnątrzkościelnego
sporu próbowały bowiem wywrzeć na papieża presję. I tak progresiści namawiali go do zniesienia
obowiązkowego celibatu, a konserwatyści przytaczali argumenty za zachowaniem tej wielowiekowej tradycji. Debata posynodalna odbywała się za pośrednictwem mediów, ale jej temperatura zauważalnie wzrosła dopiero, gdy głos zabrał były papież Benedykt XVI. To właśnie jego książka – napisana wespół z kardynałem Robertem Sarahem – wywołała największe kontrowersje wśród „katolików otwartych”,
zdecydowanie prących ku zmianom. Okazało się wówczas, że „otwarci” nie tylko są szczelnie zamknięci na argumenty człowieka, który przez osiem lat sterował łodzią Piotrową, ale też potrafią być w dyskusji wobec tak szacownego oponenta niesłychanie brutalni. W mediach społecznościowych pisano o nim, że lepiej, by umarł; że zapomniał, iż miał pozostać ukryty dla świata i milczeć; że jest już niedołężnym starcem, którego otoczenie powinno lepiej chronić przed prowokacjami ze strony tak nieprzejednanych wrogów papieża Franciszka, jakim rzekomo ma być kardynał Sarah.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

1676 – kardynał Benedykt Odescalchi (1611-1689) został wybrany papieżem i przyjął imię Innocenty XI. Podczas swego pontyfikatu zwalczał symonię i nepotyzm w Państwie Kościelnym. Przyczynił się do zawarcia antytureckiego przymierza między Polską i Austrią, którego owocem była wiktoria wiedeńska, a potem skutecznie organizował Ligę Świętą.

 
 

Reportaż wideo z XV Marszu dla Życia i Rodziny. W niedzielę 20 września 2020 roku przeszedł on ulicami stolicy. Liczni uczestnicy reprezentowali wszystkie pokolenia. Po raz pierwszy wziął udział w tym wydarzeniu urzędujący Prezydent RP. Od Placu Zamkowego do kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu przemaszerowali w barwnej manifestacji obrońcy tradycyjnych, podstawowych wartości naszej cywilizacji, w tym najbardziej zainteresowani, czyli rodziny. Nie zabrakło duchownych, parlamentarzystów i innych osób zaangażowanych w nasze życie społeczne.

 

Polscy hodowcy stojący przed perspektywą ograniczeń bądź likwidacji produkcji w związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o hodowli zwierząt, liczą na weto prezydenta, o ile projekt przejdzie przez parlament w obecnej wersji. Podczas dorocznych dożynek, tym razem odbywających się w stolicy, Andrzej Duda wlał w ich serca nieco nadziei.

 

W niedzielę 20 września 2020 roku Krakowskim Przedmieściem przeszedł XV Marsz dla Życia i Rodziny.

 

Dzisiaj, kiedy wiele agresywnych ideologii rozpanoszyło się w Europie, usiłują atakować także Polskę, musimy bardzo jasno powiedzieć, że tu, w tym miejscu spotykamy się z potrzeby serca, bo my nie chcemy dyskryminacji naszych rodzin – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty na Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.