DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 73  >   KOŚCIÓŁ

Umiłowana Amazonia, umiłowana synodalność


Przywykliśmy już, że na dokumenty papieża Franciszka czeka się z zapartym tchem. Papież tak szeroko uchylił bowiem drzwi do dyskusji w Kościele, że podczas debat pojawiają się pomysły rodem z kosmosu lub co najmniej z Amazonii.

 

Biskupi proszą o rewolucję

 

Tak było też podczas ostatniego synodu, kiedy to biskupi zwrócili się do papieża z konkretnymi
prośbami. Poprosili go bowiem o ustanowienie nowej kategorii grzechu (mianowicie grzechu ekologicznego), zapytali, czy nie zechciałby zgodzić się na wyświęcanie kobiet na diakonów i księży, zasugerowali konieczność zniesienia kapłańskiego celibatu i zabiegali o ustanowienie nowego, amazońskiego rytu Mszy Świętej. Rzeczywiście – wprowadzenie takich zmian to byłaby rewolucja.

 

Papież zwlekał z odpowiedzią znacznie dłużej, niż początkowo obiecywał – zamiast do końca roku 2019 na jego adhortację czekaliśmy do połowy lutego. Termin był kilkakrotnie przekładany, być może ze względu na tarcia, do których dochodziło wśród biskupów. Obie strony wewnątrzkościelnego
sporu próbowały bowiem wywrzeć na papieża presję. I tak progresiści namawiali go do zniesienia
obowiązkowego celibatu, a konserwatyści przytaczali argumenty za zachowaniem tej wielowiekowej tradycji. Debata posynodalna odbywała się za pośrednictwem mediów, ale jej temperatura zauważalnie wzrosła dopiero, gdy głos zabrał były papież Benedykt XVI. To właśnie jego książka – napisana wespół z kardynałem Robertem Sarahem – wywołała największe kontrowersje wśród „katolików otwartych”,
zdecydowanie prących ku zmianom. Okazało się wówczas, że „otwarci” nie tylko są szczelnie zamknięci na argumenty człowieka, który przez osiem lat sterował łodzią Piotrową, ale też potrafią być w dyskusji wobec tak szacownego oponenta niesłychanie brutalni. W mediach społecznościowych pisano o nim, że lepiej, by umarł; że zapomniał, iż miał pozostać ukryty dla świata i milczeć; że jest już niedołężnym starcem, którego otoczenie powinno lepiej chronić przed prowokacjami ze strony tak nieprzejednanych wrogów papieża Franciszka, jakim rzekomo ma być kardynał Sarah.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Straszny upadek nieszczęśliwego apostoła przede wszystkim przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani przez Boga, ale nie wszyscy słuchamy Jego głosu. Bóg wszystkich wzywa do Siebie, ale nie każdy człowiek idzie za Jego natchnieniem. Bóg wszystkich obdarzył zdolnościami, ale nie wszyscy je wykorzystujemy. Przyczyną upadku Judasza było, że nie pracował nad doskonaleniem swojej duszy, nie niszczył chwastów swojego charakteru i stracił powołanie.

 
 

1241 - wojska polskie poniosły klęskę w bitwie z Tatarami pod Legnicą. Armia tatarska dysponowała przewagą liczebną, stosowała także nieznaną rycerstwu zachodniemu taktykę, Zaskoczeniem dla wojsk polskich było także użycie przez przeciwnika gazów bojowych. W trakcie walk poległ książę Henryk II Pobożny.

 

Sto organizacji podających się za obrońców praw człowieka wystąpiło w środę do rządów europejskich z żądaniem rozszerzenia legalnej możliwości zabijania dzieci nienarodzonych.

 

Z radiowej wypowiedzi wiceministra zdrowia wynika, że w okresie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy świątynie pozostaną niemal puste. Władze najprawdopodobniej przedłużą bowiem obowiązujące do Wielkiej Soboty ograniczenie maksymalnej liczby wiernych w kościołach do zaledwie pięciu osób.

 

Były wiceprezydent Joe Biden został samotnym, zdecydowanym liderem wyścigu o nominacje Partii Demokratycznej w wyścigu o najważniejszy fotel w Białym Domu. W środę senator Bernie Sanders ogłosił zakończenie swej kampanii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.