DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Umarłych pochować chrześcijańskim obowiązkiem. Białystok dzieciom nienarodzonym

Umarłych pochować chrześcijańskim obowiązkiem. Białystok dzieciom nienarodzonym
Fot. A. Białous

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych w Białymstoku, na cmentarzu  pw. Świętego Jana Chrzciciela w tym mieście, zorganizował w środę pogrzeb 16 dzieci nienarodzonych. Członkowie Komitetu są przekonani o tym, iż obowiązkiem chrześcijanina jest sprawienie godnego pochówku dzieciom zmarłym w łonie matki.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Białymstoku. Szczątki nienarodzonych umieszczone zostały w niewielkich, białych trumnach. – Nie przypadkiem Eucharystię rozpoczynamy w godzinie Miłosierdzia Bożego. Chcemy bowiem prosić Pana Jezusa Chrystusa nie tylko o wieczne odpoczywanie dla nienarodzonych maleństw, ale też błagać Boga o miłosierdzie  dla wszystkich wrogów życia poczętego – mówił podczas homilii ks. Daniel Ciulkin.

 

Po Eucharystii nastąpiło złożenie trumien z ciałami dzieci nienarodzonych do grobu na specjalnej parceli ulokowanej na cmentarzu parafialnym przy ulicy ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku. Organizacją pogrzebu zajął się Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych.

 

Jesteśmy katolikami i Polakami, naszym więc obowiązkiem jest godnie pochować te dzieci zmarłe w łonach swoich matek – powiedział  PCh24.pl Krzysztof Chańko, szef Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych.

 

Komitet działa od 2008 roku. Od czasu swego powstania jego członkowie pochowali 170 ciał dzieci nienarodzonych w Białymstoku i 50 w Suwałkach. Większość z nich zmarła z powodów naturalnych, jednak część stała się ofiarą obecnie obowiązującej ustawy o tzw. planowaniu rodziny ze stycznia 1993 roku, w niektórych przypadkach dającej możliwość zabicia dziecka nienarodzonego.  – Od pewnego czasu szpitale nie podają nam personaliów dzieci, ani w jaki sposób zmarły. Jestem jednak przekonany o tym, że niektóre z nich zginęły wskutek tzw. legalnych aborcji – mówi Krzysztof Chańko.

 

Członkowie Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych ciała maleństw otrzymują z białostockich szpitali. Według polskiego prawa, jeśli rodzina i krewni nie odbiorą zwłok dziecka ze szpitala i nie zorganizują pogrzebu, to taki obowiązek spada na gminę. Jeżeli ta się z niego nie wywiąże - każda osoba trzecia, która wystąpi o pochówek, ma prawo odebrać ciało dziecka nienarodzonego. Jeżeli bowiem nikt go nie odbierze, jest ono przez szpital traktowane jak odpad i utylizowane.

 

Często bywa również tak, że nieświadomi swoich praw rodzice, którzy stracą dziecko, nie są informowani o tym, że mogą odebrać jego ciało ze szpitala.  Organizatorzy pogrzebów nienarodzonych, choć napotykają na wiele przeszkód formalnych i pochówki nienarodzonych organizują z własnych środków, nie zamierzają zaprzestać swojej szlachetnej działalności. W przyszłym roku chcą zorganizować kilka kolejnych pochówków. Ich marzeniem jest budowa w Białymstoku pomnika dla nienarodzonych, jednak brakuje im na to finansów.

 

 

W 2007 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie zgodnie z którym wszystkie dzieci, niezależnie od długości trwania ciąży, mają prawo do pochówku. Szpitale zobowiązane są do wydania aktu zgonu i ciała. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument, a papież Benedykt XVI potwierdził go bullą „Spes Orandi” na temat chowania nienarodzonych dzieci. Uznano, że dzieci z poronienia czy aborcji, mimo braku chrztu, dostąpią zbawienia i koniecznie trzeba ich ciała po chrześcijańsku pochować.

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2016-10-07 12:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widzę w Białymstoku logika pomału ale działa. A brak pochówku dziecka nienarodzonego= bezczeszczenie zwłok? A co z dziećmi, które zostały usunięte z jajowodu, bo była ciąża pozamaciczna? Szpitalny kosz? A co z tymi co się nie zagnieździli w macicy? Przecież życie zaczyna się od poczęcia
ponad 1 rok temu / trooper
 
Pomódlmy się za braci o wielkich sercach. Jeszcze Polska nie zginęła!
ponad 1 rok temu / daffy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.