25 listopada 2019

Ulica „Łupaszki” pozostaje w Białymstoku! Wojewoda podlaski uchylił pomysł radnych PO

(fot. Adam Białous)

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, uchylił dziś uchwałę Rady Miasta Białystok, którą głosami radnych koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, zmieniono nazwę ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulicę Podlaską. Wojewoda w uzasadnieniu decyzji ws. uchylenia uchwały godzącej w dobre imię bohatera narodowego stwierdził, że uchwała „narusza zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Wojewoda podlaski w uzasadnieniu decyzji tzw. rozstrzygnięcia nadzorczego podał, iż uchwała ma błędy już w swojej podstawie „Należy na wstępie wskazać, że tytuł kwestionowanej uchwały wprowadza w błąd jej adresatów, gdyż sugeruje pierwotne nadanie nazwy przy utworzeniu ulicy, podczas gdy uchwała ma w istocie na celu zmianę nazwy ulicy” – czytamy w decyzji wojewody.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Analiza samej treści uchwały wykazała również, że jej przepisy zostały zredagowane z naruszeniem zasad legislacji, czyli mówiąc wprost, że poprzednia uchwała Rady Miejskiej, którą ulicy nadano imię „Łupaszki” nie została unieważniona i wciąż obowiązuje. „Powyższe stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Wojewoda wytyka inne poważne błędy legislacyjne. „Analiza przedłożonego uzasadnienia prowadzi do wniosku, że nie dotyczy ono podjętej uchwały. Z paragrafu 1 podjętej uchwały wynika bowiem, że ulicy nadano nazwę „Podlaska” tymczasem uzasadnienie do projektu przekazanego radnym dotyczy nadania nazwy „100 lecia Praw Kobiet” – wskazuje wojewoda.

 

W dalszej części rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody podano, że podane w uzasadnieniu uchwały zarzuty postawione „Łupaszce” mają się nijak do faktów historycznych, które wskazał białostockim radnym, w specjalnym piśmie, dr Jarosław Szarek prezes IPN. „Organ nadzoru uznaje stanowisko Prezesa IPN za miarodajne w przedmiotowym zakresie, z uwagi na to, że badania historyczne należą do ustawowych zadań tej instytucji… Należy wyraźnie podkreślić, że uzasadnienie uchwały musi być oparte na prawdziwych przesłankach. Sprzecznym z prawem jest podejmowanie uchwały w oparciu o niewyjaśnione fakty, które nie mają potwierdzenia w dokumentach historycznych.” – pisze wojewoda.

Wojewoda w piśmie rozstrzygnięcia nadzorczego podaje, iż uchwała krzywdzi żołnierzy weteranów podziemia niepodległościowego. „Takie działanie godzi również w dobre imię i stoi w wyraźnej sprzeczności z ustawą z dnia 24 stycznia 1991. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego”.

 

Przedstawiciel rządu zaznacza, że „Łupaszka” to jeden z największych bohaterów podziemia niepodległościowego. „Należy wskazać, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 9 listopada 2007 r., Zygmuntowi Szendzielarzowi nadano pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski. Jest kawalerem Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.”

 

Nowa białostocka ulica ( przedłużenie ulicy Chrobrego) otrzymała imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” w roku 2018. Uchwałę w tej sprawie przygotowali i przegłosowali radni PiS, którzy wówczas mieli większość w radzie miasta. Po ostatnich wyborach samorządowych i zmianie układu sił w radzie miasta, samorządowcy reprezentujący mniejszość białoruską i prawosławną zgłosili projekt uchwały odbierającej ulicy imię „Łupaszki”. Chcieli aby dostała ona nową nazwę – „100 – lecia Praw Kobiet”. Tej jednak nazwy ulicy, nie udało się przeforsować.

 

Zaproponowano więc nową nazwę, zdaniem rządzącej koalicji imię neutralne, ulica Podlaska.

28 października białostocka rada miasta, głosami radnych większościowej koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, odebrała ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, zabitego przez komunistów żołnierza Niezłomnego. Po przyjęciu przez Radę Miasta tej uchwały, godzącej w dobre imię bohatera narodowego, zaprotestowało wiele organizacji patriotycznych i instytucji, m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK oraz IPN. Uchwała wywołała tez oburzenie społeczne i odbiła się medialnym echem w całej Polsce.

 

Ponad dwa tygodnie temu Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski, wstrzymał wykonanie uchwały i jako przedstawiciel rządu nadzorujący działalność prawną samorządu, wszczął postępowanie w jej sprawie. „Analiza uzasadnienia podjętej uchwały daje podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tj. art. 7” – podano w ówczesnym uzasadnieniu decyzji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Pułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” jest polskim bohaterem narodowym, Żołnierzem Niezłomnym. Był zawodowym oficerem, brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas wojny walczył w szeregach ZWZ – AK. Był dowódcą słynnej 5 Wileńskiej Brygady AK. 30 czerwca 1948 roku w Osielcu ( Małopolska) „Łupaszka” został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP.

 

Po długotrwałym śledztwie, 2 XI 1950 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Przetrzymywano go w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został stracony w tym więzieniu w dniu 8 II 1951 r. Prace ekshumacyjne na Powązkach w Warszawie (2013) prowadzone przez IPN doprowadziły do identyfikacji szczątków majora Łupaszki. Pośmiertnie awansowano go do stopnia pułkownika. Bohaterski „Łupaszka” spoczął, z honorami, w grobie rodzinnym na Powązkach.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram