DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Ułatwienie powodujące utrudnienie. Ministerstwo Rolnictwa „pomoże” rolnikom w handlu ziemią

Ułatwienie powodujące utrudnienie. Ministerstwo Rolnictwa „pomoże” rolnikom w handlu ziemią
Pixabay

Zmienić wszystko, żeby w rzeczywistości wszystko zostało po staremu. Tak można podsumować najnowszy pomysł Ministerstwo Rolnictwa zakładający likwidację dotychczasowych utrudnień w dziedziczeniu i darowaniu ziemi bliskim z jednoczesnym wprowadzeniem nowych.

 

Według obecnie obowiązujących przepisów osoby, które chcą odziedziczyć ziemię lub otrzymać ją w darowiźnie muszą być rolnikami indywidualnymi i jednocześnie bliskimi rolnika. „Rolnik, który chce odejść na emeryturę i przenieść ojcowiznę na syna i synową, nie może tego zrobić, bo synowa nie jest dla niego osobą bliską. Nowela ma to wyeliminować”, informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

 

Problem polega na tym, że wraz z wprowadzeniem ułatwień w tej kwestii najprawdopodobniej zostaną stworzone kolejne utrudnienia. – Intencje są godne pochwały, ale nie obyło się bez błędów legislacyjnych, które je wypaczają i w porównaniu z obowiązującymi przepisami wprowadzają daleko idące ograniczenia – podkreśla w wypowiedzi dla gazety Maciej Obrębski, adwokat. Przykładem jest chociażby zawarty w projekcie przepis przewidujący, że „wszyscy bliscy, by dostać ziemię, muszą być rolnikami indywidualnymi. Ograniczenie to przestaje obowiązywać dopiero po upływie dziesięciu lat od daty nabycia nieruchomości”. - To znaczące utrudnienie – podkreśla prawnik.

 

Projekt zakłada również, że to prezes Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) a nie jak dotychczas sąd, będzie decydować, czy rolnik może sprzedać grunt przed upływem dziesięciu lat od jego nabycia. – Będzie prościej, taniej i łatwiej. Nie trzeba będzie zakładać sprawy w sądzie i długo czekać – uważa Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

Ministerstwo proponuje ponadto poszerzenie listy przypadków, kiedy grunt może nabyć osoba, która nie jest rolnikiem. Znajdą się na niej: spółdzielnie rolnicze, kupujący w drodze egzekucji lub postępowania upadłościowego, a także powiększający swoje gospodarstwa rolne.

 

Zmianie mają ulec również przepisy dotyczące pierwokupu, jakie przysługuje KOWR w wypadku sprzedaży ziemi rolnej. Jak podaje „Rzeczpospolita” projekt przewiduje, że „jeżeli KOWR nie chce z niego skorzystać, to nie wolno wycofać się transakcji, tylko trzeba ją dokończyć”. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa pozwoli to wyeliminować przypadki, kiedy „dwa podmioty umawiają się, że chcą niby sprzedać grunt, a tak naprawdę liczą po cichu, że KOWR skorzysta z prawa pierwokupu”. – Projekt idzie w tym wypadku za daleko. Nie wolno z góry zakładać, że wszyscy naginają prawo – alarmuje mecenas Obrębski.

 

 

Źródło: „Rzeczpopolita”

TK


DATA: 2017-11-10 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to pokazuje, że PIS niczym ale absolutnie niczym nie rożni się od PO-PSL-Nowoczesna. Boże proszę Cię obudź nasz narów.
ponad 2 lata temu / obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.