DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Ułatwienia generujące utrudnienia. Rodzice krytycznie o zmianach w edukacji domowej

Ułatwienia generujące utrudnienia. Rodzice krytycznie o zmianach w edukacji domowej

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja poświęcona warunkom kształcenia dzieci w domu. Jej uczestnicy są zgodni: to rodzice, a nie państwo powinni decydować, gdzie ich dziecko powinno odbierać naukę i który system będzie dla niego korzystniejszy.

 

Eksperci zaproszeni do polskiego Sejmu przedstawili szereg korzyści płynących z edukacji domowej, m.in. możliwość dobrania odpowiednich, indywidualnych metod nauczania, które dla dziecka będą najkorzystniejsze i pozwolą rozwijać jego zdolności i talenty. – Rodziny znajdują się w różnych sytuacjach i to rodzice powinni decydować o tym, w jakim systemie ich dzieci powinny się uczyć, czy edukacja domowa jest najlepsza dla ich pociech – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Paweł Kubala, jeden z organizatorów sejmowej konferencji.

 

Wtorkowa konferencja stanowiła odpowiedź na nowe pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmian w zakresie edukacji domowej. Propozycje resortu kierowanego przez Annę Zalewską, zdaniem gazety, „budzą niepokój części rodziców i ekspertów”. Uczestnicy zwracali uwagę m.in. na problemem, jakim jest „światopogląd” dominujący w poszczególnych polskich szkołach. –Jesteśmy katolikami i dla nas na tym świecie nie ma nic cenniejszego niż dzieci. Wychowanie ich jest naszym podstawowym celem – powiedział gazecie Jakub Jaros - ojciec czworga dzieci. 

 

Niepokój rodziców wbudził również pomysł „rejonizacji”. Jak podaje „Nasz Dziennik” dzieci pobierające naukę w edukacji domowej, zgodnie z nowymi przepisami, „muszą być pod opieką szkoły, która mieści się w województwie, w którym mieszkają”.

 

Podczas konferencji poruszono również temat „obowiązku uzyskania zaświadczenia przed rozpoczęciem przez dziecko edukacji domowej”. Zgodnie z przepisami można je uzyskać tylko i wyłącznie z poradni publicznej, a nie jak dotąd - również prywatnej.

 

Obu rozwiązań broniła Monika Łukaszewicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jej zdaniem rejonizacja szkół, wbrew obawom rodziców, przyniesie wiele korzyści i im pomoże. – Jest to jedynie zawężenie możliwości uzyskania praktycznej pomocy czy wsparcia. W każdym województwie jest wiele szkół, które rodzic może wybrać – podkreśliła.

 

Łukaszewicz stwierdziła ponadto, że „opinia publicznej poradni gwarantuje rodzicom standaryzację”. - Te jednostki działają zgodnie z rozporządzeniem, wydają opinie według określonych zasad. (…) Ta opinia jest wsparciem dla dyrektora szkoły, który wydaje zezwolenie, w bliższym poznaniu dziecka i jego potrzeb – wskazała.

 

Źródło: naszdziennik.pl

TK

 

 


DATA: 2017-11-22 11:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co sądzicie?
ponad 1 rok temu / Marek
 
Nam się udało rozpoczac ed córki przed zmianami. Bogu dzięki bo skąd mam pewność że w poradni publicznej nie siedzi komuch lub libertyn, który wypyta dziecko a jak się okaże, że się modli, to zabroni? Albo jeszcze mops naśle?
ponad 1 rok temu / PK
 
partia socjalistyczna jaką jest PIS chce mieć jak największą kontrolę nad obywatelem zupełnie odwrotnie niż było za PO. To stawia w negatywnym świetle partię PIS. Polacy chcą mieć swobodę a nie być cały czas kontrolowani. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce od września 2018 r. wprowadzić w życie przepisy tworzące gigantyczny system kontroli wszystkich rodzin dzieci szkolnych w Polsce. Na mocy Ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży szkolnej nad prawidłowością funkcjonowania rodzin ma czuwać pielęgniarka szkolna, kontrolując m.in. wypełnianie zaleceń lekarza po wizytach w przychodni.
ponad 1 rok temu / obserwator
 
@Ireneusz Panie Ireneuszu i inni, proszę się nie łudzić. Rządzący na ogół bardzo dobrze wiedzą co jest dobre dla rządzonych. Pani premier rozumie ideę domowego nauczania, wszak biadoliła o "dzieciach wyciekających z systemu". Słuchałem lata temu radia z Torunia, katolickiego z nazwy. Politycy PiS niemal codziennie wylewali tam łzy (byli w opozycji). Ach, jak oni wszystko wtedy wiedzieli, co należy zrobić, jak wszystko naprawić, jak Polskę uratować od złego "lewactwa". Ileż było wywodów natchnionych, ile pięknych opisów ambitnych planów. Jak oni pragnęli obronić rodziców i dzieci przed demoralizacją w szkole, przed złem "gender", homoseksualizmu, politycznej poprawności, jak wiedzieli co należy zrobić z tzw. aborcją. I co się okazało? O wszystkim zapomnieli? Nie, proszę Pana, proszę Państwa, po raz kolejny ordynarnie oszukali naiwnych katolickich wyborców. Należy po męsku głosować, Panie Ireneuszu, nie wierząc partyjnym wywodom z radia/telewizji/internetu.
ponad 1 rok temu / Murem
 
To świadczy tylko o tym, że pracownicy Ministerstwa i pewnie sama minister, nie wiedzą o co chodzi rodzicom, ani po co jest to nauczanie. Jeśli nikt tego nie zweryfikuje, wtedy ta opcja praktycznie straci swój sens i dla katolickich rodziców wróci totalitaryzm. Ale, jak tu mieć pretensje do polityków, skoro nawet Episkopat tego nie rozumie, ignorując własne nauczanie?
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Kolejny przejaw nieufności względem działalności prywatnej. Wszystko w ramach państwa.
ponad 1 rok temu / BP
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.