DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Ukraińskie IPN: poszukiwania na terenie Ukrainy będą możliwe pod jednym warunkiem

Ukraińskie IPN: poszukiwania na terenie Ukrainy będą możliwe pod jednym warunkiem
Anton Drobowycz fot. YouTube / IPN TV
#EKSHUMACJE    #WOŁYŃ    #UPA    #IPN    #HISTORIA    #UPAMIĘTNIENIE    #UKRAINA

Szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz poinformował, że prace poszukiwawcze polskich ofiar na Ukrainie będą możliwe dopiero po odnowieniu...mogiły UPA na wzgórzu Monasterz.

 

Propozycja padła podczas rozmowy z dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem. Drobowycz wyraził żal, że „w związku z niezałatwieniem kwestii tego odnowienia wstrzymane są inne istotne dla strony polskiej procedury na Ukrainie”. Sprawa rozbija się o mogiłę upamiętniającą żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii na wzgórzu Monasterz na Podkarpaciu, który w 2015 r. został zdewastowany przez nieznanych sprawców.

 

Miejsce pamięci zostało odnowiona przez polskie władze, jednak -w ocenie Drobowycza – nie w formie, jaką akceptuje strona ukraińska. W zamian za „właściwe” odrestaurowanie pomnika, strona ukraińska wyda „nieograniczoną liczbę pozwoleń na prace poszukiwawcze”. Jarosław Szarek przekonuje, że forma odrestaurowania pomnika jest jak najbardziej właściwa. Zainstalowano tam nową tablicę z inskrypcją zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, która - jak podkreśla IPN - jest zgodna ze stanem wiedzy naukowej.

 

Spotkanie szefów obu Instytutów odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie. Obie strony zgodziły się na powołanie komisji, która zajmie się dalszym uzgadnianiem stanowisk. Polski IPN wielokrotnie informował, że jego prace na Ukrainie, m.in. w miejscach, gdzie oddziały OUN-UPA mordowały Polaków, nadal są blokowane.

 

Źródło: interia.pl
PR


DATA: 2020-12-03 19:21
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Kolo: Coraz mniej znacząca w Unii Polska nie wzbudza respektu na Ukrainie. Fakt, Polska jest niczym Antygona, Ukraina raczej jak Kreon
1 miesiąc temu / zewsi
 
Na polskiej ziemi nie powinno być pomników ku czci katów narodu polskiego
1 miesiąc temu / Iwo
 
Pochówek ofiarom zbrodni należy się bez żadnych warunków, bo to jest elementarna miara człowieczeństwa. UPAińcy zwodzą nas i oszukują aby prawdziwa skala ich zbrodni nigdy nie wyszła na jaw. Irytuje mnie to cackanie się z nimi, Polska naprawdę nie ma żadnych narzędzi nacisku na Ukrainę ?
1 miesiąc temu / Kolo
 
do @ P A D . Poszukiwania ofiar bandytów z oun-upa bez żadnych warunków wstępnych bo inaczej "co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy " i u kraju Rzeczpospolitej będą dzikie pola .
1 miesiąc temu / plo
 
Czy POdkulone PiSowskie ogony zgodzą sie na każde ukraińskie dranstwo??
1 miesiąc temu / Lustro
 
Niewinne polskie ofiary w tym kobiety i dzieci rozrywane, ćwiartowane, patroszone z niesłychanym okrucieństwem w tym celu aby potwornie i jak najdłużej cierpiały - i co - na polskiej ziemi pomniki tym bestiom się odnawia !!!
1 miesiąc temu / tak tylko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.