14 maja 2020

Czy sejmik wielkopolski wesprze rodzinę przeciwko toksycznym ideologiom?

(Fot. Pixabay)

W najbliższy poniedziałek radni sejmiku województwa wielkopolskiego zdecydują o przyjęciu bądź odrzuceniu Karty Praw Rodziny. Już blisko 40 polskich samorządów różnych szczebli zobowiązało się do ochrony wspólnoty rodzinnej przed zagrożeniem ze strony ideologii zrównujących z nią związki jednopłciowe czy też upatrujących w niej źródła przemocy.

 

W środę przyjęcie Karty zostało negatywnie zaopiniowane przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej. Zdecydowały o tym głosy Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Nie ma żadnego uzasadnienia, by w sposób szczególny nadawać prawa rodzinie w rozumieniu Ordo Iuris i PiS” – napisała na Facebooku Paulina Stochniałek z KO, wiceprzewodnicząca komisji. Jej wcześniejsza zapowiedź sprzeciwienia się dokumentowi przez koalicję nie zwiastowała merytorycznego sporu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nie będziemy wchodzić w spór na temat poszczególnych zapisów, bo cała ideologia stojąca za wprowadzeniem tej Karty, jest sprzeczna z naszymi przekonaniami – mówiła radna.

 

Czego tak bardzo obawiają się przeciwnicy Karty Praw Rodziny, której przyjęcie poparło – jak na razie – w internetowej petycji blisko 2,4 tysiąca osób?

 

Samorząd województwa przyjmujący Kartę podejmuje się działań na rzecz „wzmocnienia rodziny jako podstawowej wspólnoty społecznej oraz zapewniania jej ochrony przed wpływami ideologii podważających jej autonomię i tożsamość”.

 

„Stanowczo sprzeciwiamy się podważaniu na poziomie samorządowym gwarantowanych konstytucyjnie praw rodzin, w tym praw rodziców i dzieci, oraz ustrojowej pozycji małżeństwa” – czytamy w dokumencie.

 

W ślad za obowiązującą Konstytucją RP władze wojewódzkie w ramach własnych kompetencji pilnują m.in. przestrzegania zapisów o ochronie małżeństwa jako związku mężczyzny im kobiety (art. 18.), prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1).

 

Autorzy dokumentu zwracają uwagę na to, że nawet prawa rodziców gwarantowane ustawą zasadniczą są niejednokrotnie ignorowane w ramach edukacji szkolnej czy przedszkolnej. Stąd samorząd ma wspierać projekty wzmacniające rodzinę, w tym programy szkolące nauczycieli w kierunku właściwej współpracy z rodzicami. Sejmik powinien natomiast odmawiać finansowania i promowania przedsięwzięć godzących w naturalny porządek społeczny.

 

„Samorządowe programy profilaktyczne, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy i pomoc jej ofiarom, przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii oraz realizację celów polityki zdrowotnej, powinny uwzględniać zasadę poszanowania integralności rodziny, która może zostać uchylona tylko w sytuacjach wyjątkowych, jak zagrożenie życia lub zdrowia jej członków” – czytamy w Karcie Praw Rodziny dla województw.

 

Pracownicy samorządowi, w tym odpowiedzialni za obszar polityki społecznej, mają być szkoleni w zakresie autonomii i prawnej tożsamości rodziny, praw rodziców oraz dobra dziecka. „Silne więzi rodzinne skutecznie chronią przed przemocą” – podkreślają autorzy dokumentu.

 

Samorząd respektujący założenia Karty wspiera dobre praktyki dotyczące rodzin tworząc odpowiednie prawo lokalne, lecz także w biznesie – poprzez promowanie przedsiębiorców wdrażających na własnym gruncie rozwiązania prorodzinne.

 

Przeciwnicy projektu uważają, że jest on wymierzony w „osoby nieheteronormatywne”.

 

Za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin opowiadają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Do radnych województwa wielopolskiego zwróciły się z poparciem tej inicjatywy: Społeczna Rada Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań” oraz Centrum Życia i Rodziny. W wystąpieniu czytamy między innymi:  

 

„Grupy o radykalnych poglądach co chwila proponują eksperymentalne projekty społeczne i próbują narzucać koncepcje ideologiczne, które kwestionują tożsamość małżeństwa i rodziny, a niekiedy wprost szkalują wizerunek rodziny, ukazując ją i relacje w niej panujące jako strukturalne źródło przemocy i wykorzystywania.

 

Forsowane przez skrajne grupy lobbystyczne programy tzw. zajęć antydyskryminacyjnych lub edukacji seksualnej kwestionują rolę rodziców jako pierwszych wychowawców dzieci i młodzieży, a tym samym osłabiają rodzinę. I właśnie odrzucanie autorytetu rodziców oraz osłabianie więzi wewnątrz rodziny sprawia, że realizowane przez samorządy programy profilaktyczne adresowane do osób nieletnich w zakresie korzystania z alkoholu, narkotyków, pornografii itp. wciąż nie przynoszą oczekiwanych rezultatów”.

 

Autorzy wystąpienia zwracają uwagę na potrzebę „jednoznacznego postawienia rodziny w centrum wszystkich działań samorządu”.

 

„Jestem przeświadczony, że żadna zbiorowość nie jest w stanie harmonijnie się rozwijać i stawiać czoła dziejowym wyzwaniom bez zaangażowania potencjału rodziny. Dlatego przyjęcie Karty chroniącej i promującej rodzinę będzie widocznym znakiem, w myśl jakich idei zamierza działać i jaką politykę prowadzić samorząd Województwa Wielkopolskiego” – pod takimi słowami podpisało się za pośrednictwem strony internetowej Wielkopolska Karta Rodzin już blisko 2 400 osób.

 

 

Źródła: KartaRodzin.pl, WielkopolskaKartaRodzin.pl, Onet.pl, Facebook

RoM

 

Wesprzyj i promuj Samorządową Kartę Praw Rodzin!

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram