DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Ukraiński IPN rozpoczyna kampanię promocyjną UPA. Mordercy Polaków będą nazywani bohaterami

Ukraiński IPN rozpoczyna kampanię promocyjną UPA. Mordercy Polaków będą nazywani bohaterami
Fot. Serhii Nuzhnenko / Pacific Press via ZUMA Wire / Forum

W środę miała miejsce 75. rocznica utworzenia UPA i jej pierwszego ataku na niemiecki garnizon we Włodzimiercu. Z tej okazji w Kijowie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, podczas której przedstawiono plany kampanii informacyjno-edukacyjnej „ukazującej bohaterskie walki Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) z ZSRR i Niemcami”.

 

Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN, na zorganizowanej w środę konferencji prasowej powiedział, że przygotowana kampania dotyczy bohaterstwa żołnierzy UPA oraz popełnionych przez nich przestępstw. Zapewnił, że nie zostanie pominięta kwestia „walki przeciwko ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej”.

 

Wiatrowicz odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, na temat bestialstwa Ukraińców wobec Polaków podczas II Wojny Światowej. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Kaczyński stwierdził, że „poziom ignorowania przez władze w Kijowie spraw związanych z ludobójstwem dokonanym na naszych obywatelach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, a często też zakłamywania ich prawdziwego przebiegu, gloryfikowania sprawców, przekroczył granice akceptowalności”.


 - Wydaje mi się, że te wypowiedzi świadczą o tym, że pan Kaczyński nie rozumie historii Ukrainy i historii Polski. Niestety, brakuje mu chęci ułożenia normalnego, współczesnego dialogu z Ukrainą – oświadczył w odpowiedzi Wiatrowicz.

 

Prezes ukraińskiego IPN zaznaczył, że historia UPA jest „nieodłączną częścią historii Ukrainy” i dlatego Ukraińcy nie mogą jej zapomnieć. - Mówimy o ludziach, którzy walczyli o wolność Ukrainy w bardzo trudnych warunkach i sprzeciwiając się dwóm reżimom totalitarnym: nazistowskiemu i komunistycznemu. Ta historia jest nam potrzebna zwłaszcza dziś, gdy znów walczymy o niepodległość i walczymy widząc, że świat, który nas otacza, często jest wobec tej walki obojętny – podkreślił.

 

W ramach przygotowanej kampanii odbędą się m.in. wystawa poświęcona działalności UPA w kontekście innych antynazistowskich ruchów Europy, w tym polskiego oraz wystawa na temat walki UPA z komunizmem. - W społeczeństwie ukraińskim istnieje stereotyp, że UPA i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) walczyły przede wszystkim z reżimem sowieckim. W Polsce uznaje się, że są to siły, które walczyły wyłącznie przeciwko Polakom. UPA i OUN walczyły tymczasem z ZSRR i z Polską, gdyż uważały ich za okupantów ukraińskich ziem – stwierdził Iwan Patrylak, dziekan wydziału historii Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

 

Sprawę ostro skrytykował prof. Grzegorz Motyka, autor książki „Wołyń ‘43”. Jego zdaniem „Ukraina gloryfikuje OUN i UPA za ich walkę z ZSRR, pomijając przy tym ludobójstwo na Polakach w latach 1943-1945”. - UPA na sowietyzowanej Ukrainie odgrywała po wojnie podobną rolę jak polscy Żołnierze Wyklęci, czyli nasze antykomunistyczne podziemie niepodległościowe. Dlatego na Ukrainie zaraz po uzyskaniu niepodległości zaczęto pielęgnować legendę UPA jako formacji walczącej o wolność. Ukraińcom trudno dziś przyjąć do wiadomości, że duża część osób, które z takim poświęceniem walczyły o niepodległą Ukrainę, wcześniej dopuszczała się masowych zbrodni na ludności polskiej – podkreślił historyk.
źródło: radiozet.pl

TK


DATA: 2017-02-09 12:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

z mordercą nie można się porozumieć , bo on zawsze będzie zaprzeczał złu swoich czynów. UPA i ich wspólczesni gloryfikatorzy musza zostać ostro i wyraziście potępieni. To co obecnie robią władze Polski, owo wspomaganie Ukrainy, to jest robione na wzór opłacania płatnego najemnika . Jeśli ktoś głosi przy tym miłość do mordercy- najemnika to trzeba zacząć się martwic o jego zdrowie psychiczne , czytaj - jego poczucie tożsamości narodowej
ponad 3 lata temu / ikc2
 
@Pat ciekawe informacje, jeśli tak forują studentow z Ukrainy to skandal. Moze niedlugo bedzienmy mieli u siebie pomniki bandery stawiane przez emigrantow. Wkurza mnie ta polityka. Szkoda słów. Czy jak Niemcy zaczną wielbic hitlera tez bedziemy z nimi współpracowac? Bandera to najwyzszego sortu bandzior i ludobojca. Brzydzi mnie banderowska ukraina.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Obecną Ukrainę utworzył Stalin. Takie są fakty historyczne. Gloryfikacja, taka czy inna nic tu nie zmieni.
ponad 3 lata temu / czytelnik
 
Ataki na polski konsulat we Lwowie (w ub roku wrzucenie granatu, wczoraj farba i napisy), zbezczeszczony cmentarz w Bykowni, wysadzony i splugawiony pomnik ofiar ludobójstwa popełnionego przez ukraińców w Hucie Pieniackiej, a teraz bezczelne świętowanie sotni, która wymordowała mieszkańców wsi Parośla (niemowlakowi przybitemu do stołu włożyli w usta ogórek - taka to swołocz) a Waszczykowski zapowiada kontynuację przyjaźni !!!! z Ukrainą ???? PIS myśli, że na nich będziemy głosować?
ponad 3 lata temu / PIS za to zapłaci!!!
 
W Polsce jest 58 tysięcy Ukraińców studiujących na polskich uczelniach.Nie płacą czesnego i mają stypendia w wysokości 1400zł miesięcznie(bez względu na osiąganą średnią ocen)i bezpłatny akademik.W Opolu np. zakwaterowano ich w najlepszym,świeżo wyremontowanym domu studenckim. A wszystko to z pieniędzy polskiego podatnika.
ponad 3 lata temu / Pat
 
Jak zwykle polski rząd zaczyna budzić zbyt późno. Teraz mamy V kolumnę w postaci 1,3 miliona Ukraińców w Polsce z czego (jak podejrzewa S.Michalkiewicz) kilka tysięcy, to agentura SBU. Z jednej strony Ukraińcy wyciągają z Polski pieniądze, a z drugiej grożą, że upomną się o Przemyśl i inne miasta. Jak długo PiS pozwoli na plucie w twarz? Wojna polsko - ukraińska, to tylko kwestia czasu. Wprawdzie ukraińska armia jest aktualnie liczniejsza niż nasza, a retoryka Ukrainy bardziej agresywna i odważniejsza (wręcz bezczelna) w stosunku do Polski. Niewykluczone jednak, że w tym samym czasie ruszą się siły separatystów z Ługańska i Doniecka, a Węgry, Rumunia i Słowacja także mogą upomnieć się o te ziemie, które uważają za swoje. I co wtedy zrobią wielbiciele zbrodniarzy spod znaku band UPA? Przyjdzie im pożegnać się z istnieniem tworu zwanego teraz Ukraina...
ponad 3 lata temu / wmo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.