21 października 2017

Całun Turyński: obraz i relikwia

(Fot. Fabio Poggi, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57250060)

W krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” została zainaugurowana w sobotę działalność Polskiego Centrum Syndologicznego. W wydarzeniu uczestniczyli badacze Całunu Turyńskiego z Polski i zagranicy.

 

W programie spotkania znalazła się m.in. konferencja „Tajemnica Całunu Turyńskiego – nauka i wiara” oraz interdyscyplinarna dyskusja panelowa pt. „Całun – wyzwanie dla rozumu i zwierciadło Ewangelii” z udziałem naukowców i badaczy cudownej tkaniny z Włoch i Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

Konferencję otworzył prof. Gian Maria Zaccone, dyrektor Międzynarodowego Centrum Syndologicznego w Turynie, który przedstawił fenomen Całunu jako płótna z odbitym wizerunkiem umęczonego człowieka, identyfikowanego z Jezusem Chrystusem. – Papież Jan Paweł II miał szczególny stosunek do Całunu. Symboliczny jest fakt, że o śmierci swojego poprzednika Jana Pawła I dowiedział się w 1978 r., nawiedzając kaplicę w Turynie, gdzie przechowywany jest Całun. To stamtąd pojechał na konklawe, z którego wyszedł jako papież – wspominał profesor. 

Całun był przez wieki całe odczytywany jako obraz i relikwia. Te dwa słowa stworzyły szkielet relacji ludzi z Całunem. Obraz widzi każdy; wierzący i niewierzący. Jako relikwia odsyła natomiast wierzących do męki Chrystusa – wyjaśniał mówca.

Ks. prof. Roman Bogacz, historyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, mówił o znaczeniu niezwykłej relikwii. – Dzięki badaniom przy użyciu coraz nowocześniejszych metod możemy poznać, na czym polegało cierpienie Pana Jezusa. Pokazuje nam realia Męki Pańskiej – zauważył. Przypomniał, że w Krakowie zainteresowanie płótnem z Turynu sięga roku 1981, kiedy to z inspiracji Jana Pawła II powstało w ramach Polskiego Towarzystwa Teologicznego Studium Syndonologiczne.

Polskie Centrum Syndologiczne będzie filią założonego w 1950 roku centrum turyńskiego. Jego zadaniem ma być popularyzacja wiedzy o całunie. – Chcemy też za pomocą całunu ewangelizować – podkreśla ks. Mariusz Kiełbasa, inicjator wystawy „Kim jest Człowiek z Całunu”, którą od pięciu lat mogą oglądać w Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymi. Do tej pory, jak szacuje kustosz papieskiego sanktuarium ks. Jan Kabziński, ekspozycję zobaczyło kilkaset tysięcy osób.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram