DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Ukraińska Cerkiew Prawosławna otrzyma autokefalię i odłączy się od Patriarchatu Moskiewskiego

Ukraińska Cerkiew Prawosławna otrzyma autokefalię i odłączy się od Patriarchatu Moskiewskiego
By Bektour [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Podczas Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego podjęto decyzję o wszczęciu procedury nadania autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Oznacza to jej odłączenie od Moskwy.

 

Wbrew oczekiwaniom niektórych komentatorów, na Synodzie nie ogłoszono natychmiastowego nadania autokefalii ukraińskiej Cerkwi. Zniesiono jednak anatemę (wyklęcie) nadaną Filaretowi – obecnemu zwierzchnikowi nieuznawanej dziś przez większość prawosławnych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.

 

Potwierdzono podjętą już wcześniej decyzję, że Patriarchat Konstantynopolitański przechodzi do nadania autokefalii Cerkwii ukraińskiej. Emanuel, prawosławny metropoliota Francji, już wcześniej zaznaczał, że od nadania niezależności tamtejszej Cerkwii „nie ma odwrotu”.

 

Prezydent Ukrainy odczytał decyzję patriarchów jako jeszcze jeden fakt potwierdzający realną niepodległość Ukrainy. Petro Poroszenko zaznaczył jednak, że w jego państwie nigdy nie będzie religii państwowej, a do nowej Cerkwii nikt nikogo nie będzie zaciągał siłą. Tymczasem trwający już od kilku miesięcy zwrot Konstantynopola w stronę Ukrainy spotyka się z krytyką przedstawicieli Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

 

 

Źródło: onet.pl / nczas.pl
PR

 

 

 

  


DATA: 2018-10-12 13:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

w końcu Ukraina będzie wolna politycznie i duchowo tak jak Polska. NIECH ŻYJE ŚWIĘTE PRAWOSŁAWIE.
8 miesięcy temu / prawosławny polak
 
Im dalej od Moskwy, tym bliżej do Rzymu. Gdyby nie polityka, schizmy dawno by nie było
9 miesięcy temu / Jan
 
Ta decyzja przywróciła schizmatyckiej Metropolii Kijowskiej niezależność. Z Katolickiego i polskiego punktu widzenia to dobrze. Przecież obalono dekret wydany w 1686 roku, po podpisaniu pokoju Grzymułtowskiego, który (na razie) po raz ostatni odłączył Kijów od Rzeczypospolitej. Ten dekret był wydany w ramach niszczenia wpływów Kościoła Unickiego na Zadnieprzu, gdy stało się ono częścią Carstwa Rosyjskiego. Po to Kijów podporządkowano Moskwie. Oczywiście w bliskiej perspektywie może to oznaczać banderyzację Cerkwii Schizmatyckiej na Ukrainie (zamiast jej rusyfikacji, jak jest teraz), ale w przyszłości bardzo ułatwi odnowienie tam Unii i powrót tamtejszych schizmatyków do Kościoła Katolickiego. Dziwne jest natomiast to, że pozostałe Cerkwie Schizmatyckie stają najwyraźniej w rozgrywce geopolitycznej przeciwko Moskwie. Jakby nie rozumiały, że bez Rosji tracą zupełnie swą siłę ekspansywną. Ale to ich problemy. Dla nas im bardziej schizmatycy są podzieleni, tym lepiej.
9 miesięcy temu / Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy PiS i PO
 
Trzeciego też nie, Krzyśku. Rosja to była karykatura jakiegokolwiek porządku i parodią na chrześcijaństwo. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrozumiał, to niebawem się przekona.
9 miesięcy temu / Nestoriusz
 
Czwartego Rzymu przecież miało nie być.
9 miesięcy temu / Krzysiek
 
To nie jest odłączenie, gdyż formalnie przyłączona nigdy nie była. Moskwa miała tylko zezwolenie Konstantynopola na wyświęcenie metropolitów dla Kijowa i pod przykrywką tego zawłaszczyła sobie prawo nad metropolią kijowską. Obecna zaś decyzja Konstantynopola jest sui generis uznaniem nieważności zezwolenia wystawionego "w owe czasy", czyli w 1686 roku. Natomiast metropolia kijowska nigdy nie była terytorium kanonicznym patriarchatu moskiewskiego i Konstantynopol jasno i wyraźnie to powiedział.
9 miesięcy temu / Nestoriusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.