DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Ukraińscy nacjonaliści znów w akcji. Portret Bandery na parkanie polskiej ambasady w Kijowie

Ukraińscy nacjonaliści znów w akcji. Portret Bandery na parkanie polskiej ambasady w Kijowie
Źródło: youtube.com

Nacjonaliści z „Czarnego Komitetu” umieścili na parkanie polskiej ambasady w Kijowie portret Stepana Bandery, przywódcy ukraińskich nacjonalistów, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jak ogłosili, to protest przeciwko antyukraińskim oświadczeniom polskich polityków.

 

Jak wyjaśnili zwolennicy Bandery, chodzi o postawę prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy „w ultymatywnej formie” żądają od Ukrainy, by ta „wyparła się heroizacji Stepana Bandery i UPA”. Inicjatywie towarzyszyło nagranie video dokumentujące akcję pod ambasadą. Słychać na nim okrzyki „Nasz kraj – nasi bohaterowie!”.

 

To był maleńki transparent z portretem Bandery i napisem „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”. To korespondowałoby z przesłaniem, które próbowano napisać i którego nie dokończono na murze polskiego konsulatu we Lwowie – relacjonował ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. Jego zdaniem, może to być kolejna próba poróżnienia Polaków i Ukraińców.

 

To nie pierwszy tego rodzaju protest. 8 lutego czerwoną farbą obrzucony został polski konsulat we Lwowie, a na ogrodzeniu namalowali „Nasza ziemia”. W styczniu zniszczony został pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka. W styczniu tego roku wymazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni.

 

Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2017-02-16 21:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Putin sam zmusił parlament ukraiński do gloryfikacji Bandery? Kiedy wreszcie przestanie się o wszystko obwiniać Rosję i spojrzy prawdzie w oczy?
ponad 1 rok temu / ???
 
Jaki kolejny numer wytną neo-banderowcy? Historia uczy: W 1931 roku ministrem spraw wewnętrznych został płk Bronisław Pieracki. W relacjach polsko-ukraińskich wydawało się, że polityka ministra Pierackiego może złagodzić wzajemne antagonizmy. 15.06.1934 roku działacz nacjonalistyczny Hryhorij Maciejko trzykrotnie postrzelił Pierackiego w tył głowy na ulicy Foksal w Warszawie. Pieracki zmarł tego samego dnia, a jego pogrzeb zgromadził 100 tysięcy osób. Następstwem zabójstwa ministra Pierackiego było aresztowanie wszystkich przywódców OUN. Piłsudski wydał rozkaz utworzenia Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Przywódców OUN, w tym Stepana Bandere i Romana Szuchewycza postawiono przed sądem. Wyrok dla przywódców ukraińskiego ?podziemia? mógł być tylko jeden: podwójna kara śmierci. Ukraińcom obniżono kary na podstawie amnestii. Był to jeden z największych błędów polskiej polityki wewnętrznej w ramach stosunków polsko-ukraińskich. Cdn?
ponad 1 rok temu / wmo
 
wg pis plakaty zostały przez rosysjskich prowokatorów ;)
ponad 1 rok temu / dd
 
Może trzeba było zrobić mały retusz plakatu: takaja kraina kakije gieroi, domalowawszy charakterystycznego wąsika pląsika? Chociaż może bardziej wymowne byłoby ograniczenie zatrudniania u nas obywateli Ukrainy do tych, którzy posiadają kartę Polaka (niejeden by sobie przypomniał jakie ma korzenie i jak rzeczywiście przedstawiają się stosunki narodowościowe, mimo upływu czasu).
ponad 1 rok temu / Jaga
 
Niech naczelnik im wiecej kasy wysle
ponad 1 rok temu / robespier
 
Panie Piekło przestań się pan kompromitować
ponad 1 rok temu / J-23
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.