DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Ukraińscy biskupi w obronie Instytutu Jana Pawła II. Grzegorz Górny: czy Rzym usłyszy ich głos?

Ukraińscy biskupi w obronie Instytutu Jana Pawła II. Grzegorz Górny: czy Rzym usłyszy ich głos?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Episkopat Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy wystosował list w sprawie Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. W ostatnich tygodniach ta watykańska instytucja przeszła głębokie zmiany. Niepokoją one niemałą część świata katolickiego. Dlatego też na portalu wPolityce.pl publicysta Grzegorz Górny pyta: „Czy głos ukraińskich biskupów zostanie usłyszany w Rzymie?”.

 

W swoim tekście Grzegorz Górny opisał swoje refleksje po pobycie na Ukrainie. W tamtejszej Winnicy miał miejsce Wszechukraiński Kongres Rodzin. Uczestniczyli w nim nie tylko katolicy obrządku rzymskiego (organizatorzy wydarzenia) oraz wschodniego, ale też prawosławni „z poróżnionych ze sobą Cerkwi”, protestanci, oraz żydzi i muzułmanie. Wszystkie te grupy dostrzegają wagę rodziny oraz kryzys w jakim się ona znajduje. „Gospodarzem wydarzenia była diecezja kamieniecko-podolska na czele z niezmordowanym biskupem Leonem Dubrawskim” – informuje Górny.

 

Publicysta odnotowuje, że ukraińskie media stworzyły fałszywy obraz wydarzenia prezentując go jako spotkanie środowiska zainteresowanego jedynie walką z LGBT. Dodatkowo przekaz wzmocniło wspomnienie wydarzeń z Charkowa, gdzie zaatakowano homoseksualny „marsz równości”. Tymczasem we Wszechukraińskim Kongresie Rodzin chodziło o głęboką refleksję, dlatego też zestawianie go z ulicznymi zadymami jest niesprawiedliwe.

 

Spotkanie miało na celu podjęcie refleksji o kryzysie rodziny – informuje Grzegorz Górny zauważając, że na Ukrainie panuje plaga rozwodów (70 proc.). Ponadto wśród katolików i prawosławnych obserwowana jest utrata świadomości sakramentalnego wymiaru małżeństwa.

 

„Kulminacją Kongresu okazała się Msza święta w centrum Winnicy poprzedzona Marszem Rodziny, w którym wzięło udział około 20 tysięcy osób. Czołowe miejsce w kolumnie zajmowała furgonetka, na której dachu znajdowała się monstracja z Najświętszym Sakramentem” – pisze Grzegorz Górny na wPolityce.pl zauważając, że wedle świadectw wielu osób z Zachodu, taka manifestacja wiary nie jest możliwa w ich krajach.

 

„Ich zdaniem tylko w Europie Środkowej i Wschodniej prawdziwa wiara zachowała się dziś jeszcze w takim stanie, iż jest w stanie zamanifestować publicznie swoje istnienie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia” – zauważa publicysta przypominając jednocześnie, że Kościół na Ukrainie jest mocno zatroskany o los rodzin. Wyrazem owej troski jest list w sprawie Instytutu Jana Pawła II, który w imieniu ukraińskich hierarchów wystosował przewodniczący tamtejszej Konferencji Episkopatu biskup Bronisław Biernacki. Pismo zostało skierowane na ręce papieża oraz prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a jego treść została zacytowana przez Grzegorza Górnego.

 

W liście czytamy wyrazy wdzięczności ukraińskich biskupów za posługę Jana Pawła II oraz powołany przez niego Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Hierarchowie docenili wkład papieża z Polski w duszpasterstwo młodych małżeńst, które dziś mocno są zanurzone w „sprofanowane rozumienie ludzkiego ciała i seksualności”. Dlatego też zmiany w Instytucie Jana Pawła II sprawiły ból ukraińskim pasterzom Kościoła. Zwrócili oni uwagę na zwolnienie wielu wybitnych wykładowców, którzy zostali potraktowani „zgodnie z kulturą społecznego wykluczenia”.

 

„Symbolicznym i wymownym faktem, który rzuca światło na znaczenie oraz rolę Instytutu, jest wyznaczona pierwotnie data początku pełnienia jego misji – 13 maja 1981 roku. Tego dnia zamach na Ojca Świętego uniemożliwił zapoczątkowanie jego działalności. Wierzymy, że tak jak wtedy Najświętsza Maryja Panna przezwyciężyła atak zła, tak i dziś na decydującym – według przekazu wizjonerki z Fatimy siostry Łucji – polu walki z złem, czyli na polu małżeństwa i rodziny, Kościół odniesie zwycięstwo. Także w tym konkretnym wymiarze, jakim jest działalność Instytutu zgodnie z tożsamością nadaną mu przez św. Jana Pawła II” – piszą ukraińscy biskupi prosząc papieża Franciszka o interwencję i obronę Instytutu nazwanego przez hierarchów mianem „skarbu Kościoła”, który pomaga wzrastać tysiącom rodzin.

 

„Czy głos ukraińskich biskupów zostanie usłyszany w Rzymie?” – kończy swój tekst Grzegorz Górny.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

MWł

 

  


DATA: 2019-09-23 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jezeli nie biskupi polscy to moze my Polacy powinno poprzec biskupow ukrainskich? Ja popieram i dzisiejszy rozaniec zmowie w tej intencji!
8 miesięcy temu / Iza
 
E tam...Jan Paweł II jest już pasee...idzie nowy światowy ład Franciszka.
8 miesięcy temu / nwo idzie
 
POLSKI KOSCIOL TAKTYCZNIE MILCZY ZRESZTA JAN PAWEL II ROWNIEZ JEST MALO WSPOMINANY ZA WYJATKIEM RADIA MARYJA ALE TO ZASLUGA OJCOW PROWADZACYCH TA ROZGLOSNIE
8 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
Dajcie spokój. Oczywiście, że zostanie usłyszany i zignorowany.
8 miesięcy temu / Sal
 
A co z głosem biskupów polskich?
8 miesięcy temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.