DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Ukrainizacja polskich szkół zatwierdzona. Prezydent Poroszenko podpisał nową ustawę oświatową

Ukrainizacja polskich szkół zatwierdzona. Prezydent Poroszenko podpisał nową ustawę oświatową
Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko fot.Lukasz Kobus/Forum
#USA    #REFORMA    #UKRAINA    #MNIEJSZOŚĆ    #GRECJA    #EDUKACJA    #PROTEST    #WĘGRY    #POLSKA    #SZKOŁA

Uchwalona przez ukraińską Radę Najwyższą reforma oświaty została podpisana przez prezydenta Petro Poroszenkę. Ustawa zakłada ukrainizację szkół mniejszości narodowych. W praktyce oznacza ona, że języki narodowe będą mogły być skutecznie wypierane z procesu edukacyjnego prowadzonego w szkołach mniejszości.

                       

Biuro prezydenckie poinformowało, że reforma oświaty, to jedna z głównych zmian, „ponieważ od żadnej innej reformy przyszłość państwa nie zależy tak, jak od oświatowej”. Zmiana budzi sprzeciw mniejszości narodowych, bo oznaczać będzie wyparcie języków narodowych

 

Tymczasem Poroszenko uznał, że nowa ustawa nie jest groźna dla tych szkół. Jak zaznaczył „Ukraina demonstrowała i nadal będzie demonstrować taki stosunek do praw mniejszości narodowych, który odpowiada naszym międzynarodowym zobowiązaniom, jest w harmonii ze standardami europejskimi i jest wzorcem dla sąsiednich państw”.

 

Ustawa wprowadza jednak konieczność obecności języka ukraińskiego w każdej szkole na Ukrainie, także w szkołach mniejszości narodowych. Te dotychczas mogły nauczać – obok nauki języka ukraińskiego – w językach ojczystych grup narodowościowych. Zmiana ustawy daje możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku za pomocą tylko aktów wykonawczych.

 

Działania Ukrainy już wywołały sprzeciw szeregu państw, w tym Węgier, które potępiły ustawę, a szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział bojkot inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Sprzeciw zgłosił też parlament Rumunii, a także szefowie dyplomacji Bułgarii i Grecji. Co ciekawe, jedynym rządem, który nie zaprotestował jest rząd Polski. Ustawę popierają także Amerykanie.

 


Źródło: kresy.pl

MA
 


DATA: 2017-09-26 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro Ukraińcy dostają nieprawnie Kartę Polaka i dzięki temu m.in studiują za nasze pieniądze w Polskich uczelniach (szkołach), skoro nawet bez karty Polaka Ukraiński student może dostać wykształcenie i utrzymanie (sic!) w Polsce za darmo dla niego, a ze stratą naszą, to o czym tu pisać? A może warto bo kto o tym wie. (1w)
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Polityczna poprawnosc jest obecnie praktykowana wobec sasiada notorycznie i ta polityka jest niezmienna
ponad 2 lata temu / Nik
 
Słuszne posunięcie prezydenta, godne naśladowania. My również powinniśmy tak zrobić - żadnych ulg dla obcojęzycznych i to nie tylko szkół. Na śląsku i na Kaszubach nie powinien górować niemiecki, śląski czy kaszubski, ale polski. Jak ktoś jest z mniejszości narodowej czy etnicznej, to niech sobie pielęgnuje kulturę w domu. Państwo musi dbać o naród jako scalony, a nie podzielony.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Jeszcze dodam, że gdyby interes Polski miał dla PiSu jakiekolwiek znaczenie to te miliony euro i dolarów bez sensu wysyłanych banderowcom można było zainwestować w stworzenie tam jakiejś konkretnej siły politycznej propolskiej. Ale naszym "geniuszom" taka myśl nawet w głowie nie zaświta. Ręce i nogi opadają.
ponad 2 lata temu / abc
 
No szkoda z punktu widzenia mniejszości narodowych na Ukrainie, ale to jest państwo z dominującym liczebnie narodem ukraińskim. Polska powinna w takim razie stosować zasadę wzajemności, czyli jakie prawa i obowiązki mają polskie szkoły na Ukrainie, tak takie same prawa i obowiązki powinny mieć ukraińskie szkoły w Polsce. Nic więcej i nic mniej.
ponad 2 lata temu / tyle
 
Co jak co, ale nasza polityka względem Ukrainy to jakaś całkowita katastrofa. Jedynym kryterium PiSu jest chęć obsikania za wszelką cenę nogawek Putina, a interes Polski zupełnie nie ma znaczenia. A do tego ponad milion banderowców ściągniętych bezmyślnie do Polski - to się kiedyś paskudnie zemści.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.