DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Ukraińcy żądają odnowienia pomnika UPA w Hruszowicach. Argumentem Huta Pieniacka

Ukraińcy żądają odnowienia pomnika UPA w Hruszowicach. Argumentem Huta Pieniacka
Nielegalnie wzniesiony pomnik UPA na cmentarzu w Hruszowicach. Fot. Waldek Sosnowski/Forum
#PUTIN    #POMNIK    #OUN    #WOŁYŃ    #UKRAINA    #BADERA    #WISŁA    #HUTA PIENIACKA    #HRUSZOWICE    #LUDOBÓJSTWO    #ROSJA    #UPA

Lwowska Rada Obwodowa zażądała odnowienia zniszczonego w kwietniu pomnika żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach. Strona polska miałaby to uczynić, bo Ukraińcy odnowili zdewastowany pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. W tej zbrodni miała swój udział UPA.

 

Apel rady skierowany został do rządu i władz lokalnych w Polsce.


„Nawołujemy (…) o niezwłoczne użycie wszelkich środków dla odnowienia pomnika żołnierzy UPA we wsi Hruszowice koło Przemyśla tak, jak uczyniła to strona ukraińska po prowokacyjnym podpaleniu (w rzeczywistości wysadzeniu - przyp. red.) pomnika Polaków we wsi Huta Pieniacka” – cytuje uchwałę rady portal rp.pl.

 

Deputowani w swoim stanowisku przypomnieli, że pomnik w Hruszowicach został zdemontowany dwa dni przed 70. rocznicą akcji Wisła, a incydent ten uznano za „kolejną antyukraińską prowokację”. Jak dodano, pomnik rozebrano za zgodą lokalnych władz, a policja nie reagowała.

 

Ukraińcy przypomnieli też, że w ciągu ostatnich kilku lat na terytorium Polski „zniszczonych zostało ponad dziesięć (ukraińskich) miejsc pamięci”. „Ten akt wandalizmu jeszcze raz potwierdził, że bezkarność i brak należytej reakcji państwa polskiego na dewastowanie miejsc pochówków tylko zachęcają sprawców w Polsce i na Ukrainie do podobnych prowokacji” – podkreśliła Rada.

 

Równocześnie deputowani przypomnieli, że władze Ukrainy potępiły dewastację pomnika Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej i został on odbudowany przy udziale władz lokalnych. Rada oświadczyła przy tym, że popiera inicjatywę ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zawieszenia legalizacji polskich miejsc pamięci na Ukrainie.Źródło: rp.pl

MA


DATA: 2017-05-12 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ostatnio wiadomo, Łemkowie zaczynają odcinać się od UPA i w ogóle Ukraińców. Łemkowie (podobnie jak Bojkowie i Huculi) to Górale Karpaccy, a nie Ukraińcy. Ale to oni ponieśli konsekwencje akcji "Wisła", ponieważ byli siłą zmuszeni do współpracy przez upowców, którzy próbowali ich zukrainizować. To się jednak niezupełnie powiodło.
ponad 3 lata temu / Rem
 
Ukraińcy kłamią. To nie było miejsce pochówku tylko pomnik postawiony bez żadnych zezwoleń.
ponad 3 lata temu / rr
 
Odnawiać pomnik bandytów? Może niech u siebie postawia hitlera pomnik do kolekcji obok bandery. Za dużo cackania z Ukrainą i są tego owoce. Przestańcie sprowadzać Ukraińców i finansować ich banderowskie władze. Inaczej nie będę na Was głosować.
ponad 3 lata temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.