DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Ukraińcy oskarżają Polaków o ludobójstwo. Chcą uczczenia przez parlament ofiar polskich zbrodni

Ukraińcy oskarżają Polaków o ludobójstwo. Chcą uczczenia przez parlament ofiar polskich zbrodni
Autor: Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], Wikimedia Commons

Pod wodzą byłego prezydenta Leonida Krawczuka, grupa intelektualistów zwróciła się do ukraińskiego parlamentu z wnioskiem o ustanowienie dni pamięci ofiar polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom. W propozycji padają aż trzy daty. To odwet za przyjęcie przez Sejm RP stanowiska w sprawie ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu.

 

Złożona w ukraińskim parlamencie propozycja mówi, że ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały należycie upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane, zgodnie z prawdą historyczną, ludobójstwem. Nie chodzi jednak o ludobójstwo na Polakach. W uchwale wyrażono też szacunek wobec Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

 

Autorzy ukraińskiej petycji nie kryją, że chcą, by Rada Najwyższa Ukrainy „uznała za zbrodnicze działania strony polskiej na ukraińskich terytoriach etnicznych przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej”.

 

W dokumencie padają trzy daty upamiętniające ofiary konfliktu ukraińsko-polskiego. To 23 września, który miałby być czczony jako „Dzień pamięci polskich represji wobec autochtonicznej ludności ukraińskiej Galicji”, 25 grudnia jako „Dzień pamięci ludobójczego wyniszczenia przez polskie podziemie autochtonicznie ukraińskiej ludności na odwiecznie ukraińskich ziemiach” oraz 25 kwietnia jako „Dzień pamięci Ukraińców, którzy padli ofiarą przymusowej deportacji, dokonanej przez państwo polskie”.

 

Chodzi kolejno o wydarzenia z 1930 roku i decyzję polskich władz o „szerokich antyukraińskich działaniach represyjnych”. Kolejna rocznica odwołuje się do roku 1942 roku, kiedy to „polskie formacje zbrojne rozpoczęły masowe zabijanie Ukraińców”. Trzecie wspomnienie dotyczy roku 1947 i akcji przesiedlania Ukraińców (Akcja Wisła).

 

Petycję oprócz Krawczuka podpisało ponad 80 osób: m.in. były ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko, dwaj byli ministrowie spraw zagranicznych, Borys Tarasiuk i Wołodymyr Ohryzko, dysydenci Iwan Dziuba i Mychajło Horyń, a także literaci, historycy i byli członkowie ukraińskiego parlamentu. Chcielibz oni, aby parlament zajął się petycją jeszcze we wrześniu.

 

Źródło: tvp.info

MA

DATA: 2016-08-30 21:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Pielgrzym to nie nowe wcielenie Voxlamantis?
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Pielgrzym Akcja Wisła polegała na przesiedleniu Ukraińców .Natomiast OUN UPA wymordowała Polaków i 40 tyś Ukraińców .
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@Roni Osobnik o nazwie "Pielgrzym" nie ma żadnych argumentów. On jest "skrzywdzony" - i tyle. "Krzywda" polega na tym, że plugawą kurną chatę zamienił na murowany dom.
ponad 3 lata temu / wwm
 
@abc "Namnożyło się tu u nas ostatnio polskojęzycznych Ukraińców i starają się siać zamęt". Zgadza się, był (jest?) osobnik o nazwie "voxclamantis", teraz pojawił się osobnik o nazwie "Pielgrzym"(?).
ponad 3 lata temu / wwm
 
Pielgrzym Ale Polacy nie mordowali ludności cywilnej w Rosji w latach 30. A UPA w Bieszczadach i owszem , napady na wsie, posterunki milicji, palenie wsi mordowanie ludności cywilnej.Jakie państwo będzie tolerować na swoim terytorium morderstwa i anarchię? Chyba tylko UE. A kto w krwawą niedzielę w kościołach katolickich podczas mszy mordował wiernych i kapłanów, niektórych przecinając piłą na pół. Porównanie różnych wydarzeń nie adekwatne do faktów,argumenty słabe. I kto tu jest bolszewikiem.
ponad 3 lata temu / Roni
 
Namnożyło się tu u nas ostatnio polskojęzycznych Ukraińców i starają się siać zamęt.
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.