DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Ukraińcy na zakupach. Coraz częściej to właśnie oni nabywają polską ziemię i mieszkania

Ukraińcy na zakupach. Coraz częściej to właśnie oni nabywają polską ziemię i mieszkania

Aż 22 procent powierzchni mieszkań kupionych w Polsce w roku 2016 przez cudzoziemców, trafiła w ręce Ukraińców. Podobnym ich zainteresowaniem cieszą się polskie grunta. W 2016 r. otrzymali 109 zezwoleń na zakup nieruchomości gruntowej, co stanowi 47 proc. wszystkich pozwoleń na nabycie ziemi osobom fizycznym z zagranicy.

 

Cudzoziemcy kupili w ubiegłym roku w Polsce 4648 mieszkań o łącznej powierzchni 295 tys. mkw. Z roku na rok tego rodzaju transakcji jest coraz więcej. W 2013 r. było ich 3083, w 2014 r. 3196, a w 2015 r. 3754. Obecne 4648 transakcji to wynik o 24 proc. wyższy od ubiegłorocznego. Ten wysoki wynik osiągnięty został za sprawą Ukraińców. W 2016 r. obywatele Ukrainy nabyli w Polsce  prawie dwa razy więcej niż Niemcy, którzy wcześniej byli w tych zakupach liderami.  W latach 2014 i 2015 liczba zakupionych przez Ukraińców mieszkań wzrosła o 30-45 proc., jednak w roku 2016 nastąpił bardzo znaczący skok.

 

W 2016 r., (w zestawieniu obcokrajowców, którzy zakupili mieszkania) obywatele i firmy z Ukrainy kupili w Polsce o 81 proc. więcej mieszkań.  Łączna powierzchnia tych mieszkań to 64,1 tys. mkw.  W tym samym roku 2016 Niemcy  kupili w Polsce 14,6 procent mieszkań ,  Brytyjczycy 6,1 procent a obywatele Izraela – 4,9 procent.

 

Jak wynika z analizy Home Brokera, w ubiegłym roku na terenie Polski nieruchomości mieszkalne kupiły osoby fizyczne i prawne ze 106 krajów, w tym tak egzotycznych jak Wyspy Turks i Caicos czy Sierra Leone. Najpopularniejsze lokalizacje, w których cudzoziemcy kupują mieszkania jest Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Poznań. Zgodnie z prawem, obcokrajowcy kupujący w Polsce nieruchomość potrzebują na to zezwolenia MSWiA, ale zasada ta nie dotyczy mieszkań i lokali użytkowych.

 

W roku 2016 Ukraińcy stali się również liderami w zakupie polskiej ziemi. Otrzymali oni 109 zezwoleń na zakup nieruchomości gruntowej, co stanowi 47 proc. wszystkich pozwoleń na nabycie ziemi osobom fizycznym z zagranicy (rok wcześniej było to 43 proc.) Nie wiadomo czy rosnące zainteresowanie Ukraińców wykupem polskich mieszkań i ziemi utrzyma się w obecnym i w przyszłym roku, gdyż od 11 czerwca będą oni mogli bez wiz podróżować po całej UE.

 

 

Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-05-24 12:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niedobrze, że to Ukraińcy kupują, ale dla gospodarki to dobre i świadczy o tym, że Ukraińcy są znacznie bogatsi od Polaków - bo nas nie stać na nowe mieszkania, nie mówiąc już o ziemi - widocznie ostatnie lata postsocjalizmu przed liberalną rewolucją musiały być owocne... albo, co wydaje się bardziej prawdopodobne, teraz się bogacą dzięki wolności gospodarczej wprowadzonej przez Poroszenkę. Tylko po co wtedy uciekają od dobrobytu do wciąż częściowo socjalistycznej Polski?
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Smutne że pozwala się na wykup ziemi nie powinno być możliwe kupienie a jedynie dzierżawa inaczej niedługo tego co nasi dziadkwietnia wyrywali krwią już nie będzie. Co za debile tym krajem rządzą? Ci którzy mają dobry plan mają w tym kraju 1% poparcia a oszuści 21 % poparcia ludzie gdzie wy macie mózgi z takimi idi....ami to wszystko się straci i juz nikt tego nie wywalczy bo już nie ma komu walczyć
ponad 3 lata temu / Feliks
 
żeby nie było tak, że wykupią ziemię przy naszej wschodniej granicy, a potem przesuną granicę, bo to będzie ich ziemia,
ponad 3 lata temu / jen
 
Może to nie ukraińcy wykupują tylko służą za słupy oczywiście za odpowiednią opłatą.
ponad 3 lata temu / Usia
 
90% tych nabywców to zapewne Eskimosi. Sapienti sat. Mądrej głowie...
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Czy są dostępne jakieś dane w jakich województwach, ewentualnie powiatach jest największy wykup mieszkań i gruntów przez Ukraińców na przestrzeni ostatnich pięciu lat? Czy ktoś się tym interesował?
ponad 3 lata temu / Zaintrygowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.