DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Ukraińcy i Białorusini szturmują polskie urzędy. Chcą uzyskać karty pobytu, potem obywatelstwo

Ukraińcy i Białorusini szturmują polskie urzędy. Chcą uzyskać karty pobytu, potem obywatelstwo
Zdjęcie ilustracyjne Michal Dyjuk / FORUM

Przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim ustawiają się długie kolejki Ukraińców i Białorusinów, którzy chcą uzyskać kartę pobytu. Wzrost liczby tych cudzoziemców, którzy chcą mieszkać i pracować w Polsce, jest w porównaniu z ubiegłymi latami znaczący.

 

W oczekiwaniu na wizytę w urzędzie cudzoziemcy koczują czasem, śpiąc w samochodach, kilka dni. W kolejkach dochodzi często między nimi do awantur i kłótni o miejsce. Chcą uzyskać pobyt stały bądź czasowy, a w dłuższej perspektywie liczą na obywatelstwo. Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przyjmuje dziennie około 30 takich wniosków. Gdyby nie szczupła obsada urzędnikami tego wydziału (dwóch urzędników obsługuje cudzoziemców) przyjętych dziennie wniosków byłoby kilka razy więcej. Również coraz więcej takich wniosków napływa do urzędu drogą pocztową. – Wzrost liczby wniosków o pobyt czasowy lub stały, jakie cudzoziemcy składają do naszego urzędu, w ciągu ostatnich pięciu lat jest wielokrotny – mówi Andrzej Gawkowski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

 

W przeważającej mierze wnioski o pobyt są w urzędzie rozpatrywane pozytywnie. Odmownie załatwianych jest najwyżej 1 procent z nich. Osoby, które ubiegają się o pobyt czasowy lub stały w Polsce to głównie Białorusini, których liczba szczególnie szybko rośnie, Ukraińcy oraz obywatele innych państw byłego ZSRR. Przy czym Białorusini i Ukraińcy składają 80 procent wszystkich wniosków. Celem ich pobytu w Polsce jest praca zarobkowa. Najczęściej interesuje ich zatrudnienie w budownictwie lub jako kierowcy TIR-ów. Gwałtowny wzrost liczby cudzoziemców, którzy ubiegają się o pobyt i pracę w Polsce, sprawia, że urzędy zajmujące się w całym kraju wydawaniem odpowiednich pozwoleń są coraz bardziej obłożone pracą. Jeden urzędnik rozpatruje obecnie około 300 takich spraw. Podlaski Urząd Wojewódzki jeszcze roku 2015 rozpatrywał 978 wniosków cudzoziemców o pobyt, w tym roku jest to już prawie 3 tys. takich wniosków.

 

Adam Białous


DATA: 2018-11-07 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

:)przeca to nasi, Rzeczypospolita.
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
Jak można dać obywatelstwo ludziom, którzy za bohaterów narodowych mają tych, którzy mordowali Polaków
ponad 1 rok temu / Xyz
 
Lepiej tacy sasiedzi, niz "Allahu Akhbar!"
ponad 1 rok temu / kiki78
 
Jeżeli chcą pracować, to dobrze, ale obywatelstwo? Trzeba być ostrożnym.
ponad 1 rok temu / Syk
 
Jak najszybciej trzeba zmienić prawo, żeby w przypadku uzyskania rzez takie osoby obywatelstwa, nie mogliby posiadać praw wyborczych.
ponad 1 rok temu / fensys
 
O Bracia Polacy, zabierają nam ziemię pod stopami, , chleb, kobiety, przestrzeń, nasi ojcowie płacili krwią i łzami za każda piędź tej ziemi, umierali z miłości do niej, po co, pytam, po co. To nie tak, na stulecie odzyskania niepodległości tracimy Polskę z każdym wydanym pozwoleniem dla obcych. Co z naszymi dziećmi, gdzie się podzieją, gdzie znajdą stabilizację, założą rodziny, dlaczego takie zbiorowe samobójstwo?
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.