DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Ukraińcy chcą usunąć lwy z Cmentarza Orląt. Jest zdecydowana reakcja MSZ

Ukraińcy chcą usunąć lwy z Cmentarza Orląt. Jest zdecydowana reakcja MSZ
fot. Wikimedia Commons

Rada Obwodowa we Lwowie domaga się usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, uznając je za „symbol polskiej okupacji”. Intencje strony ukraińskiej spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem polskiego MSZ. Wiceminister Bartosz Cichocki podkreślił, że taka decyzja wiązałaby się z negatywnymi konsekwencjami dla wspólnych relacji.

 

Decyzja wydana przez Radę Obwodową Lwowa nie jest wiążąca, ale wszystko wskazuje na to, że strona ukraińska rzeczywiście będzie dążyła do usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, na którym spoczywają Polacy. Walka z polskością we Lwowie trwa nie od dziś. Już w styczniu 2016 roku Rada, w której zasiadają m.in. zwolennicy Stjepana Bandery sugerowała, że stanowiące symbol polskości Lwowa pomniki, powinny zostać usunięte, ponieważ po 45 latach powróciły na cmentarz „nielegalnie”.

 

Pierwotnie dwa lwy, na których widniały herby Polski i Lwowa wraz z inskrypcjami „Tobie Polsko” i „Zawsze wierny” zostały usunięte przez sowieckiego okupanta w latach 70-tych. Powróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku, a teraz ich byt po raz drugi stanął pod znakiem zapytania.


Na decyzję Rady Obwodowej Lwowa zareagował MSZ. Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki powiedział, że Polska zdecydowanie sprzeciwia się usunięciu lwów z Cmentarza Orląt. Podkreślił również, że strona ukraińska został poinformowana o negatywnych konsekwencjach dla wspólnych relacji, jeśli dojdzie do usunięcia pomników.

 

„Przedstawiliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów – nielegalne w tym sensie, że byłoby ono wbrew dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego” – powiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Poinformował także o rozmowach na ten temat ministra Jacka Czaputowicza z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkiem.

 

Podczas głosowania w Radzie Obwodowej Lwowa, pomysł usunięcia pomników poparło 45 spośród 84 deputowanych.

 

 

Źródło: interia.pl, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2018-10-27 00:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma miejsca dla lwów na Cmentarza Orląt we Lwowie to nie ma miejsca w Polsce dla ok. 3 milionów Ukraińców. Jesteś za? Zabieramy pomnik i przewozimy do Polski i równocześnie wszyscy Ukraińcy wracają do swojego kraju.
6 miesięcy temu / Helen
 
Czyżby wzięli przykład z działalności ostatnio nami rządzących w sprawie pomników o niewłaściwej dla PiS historycznej narracji?
6 miesięcy temu / Stormer
 
@Piotr. Kroniki Prokosza? Z którego wieku? Język tam użyty wskazuje na XVII, może XVIII. Każdy kto czytał źródła z różnych epok to powinien rozpoznać. Tylko Bieszk i jego sekta nie dają rady.
6 miesięcy temu / Skanderbeg
 
Powiedzmy słowo prawdy: to nasi Ukraińcy to nasi bracia, tak ... jak Kain i Abel!
6 miesięcy temu / Karol
 
ZDECYDOWANA reakcja byłaby następująca: wy usunięcie lwy z pomnika, my w ciągu pół roku usuniemy Ukraińców z Polski - wolna droga.
6 miesięcy temu / Marcin
 
Nasi oficjele pewnie przepraszają już że te lwy tak długo tam stały no i jakieś dodatkowej pomocy dla upa iny już myślą.
6 miesięcy temu / Renata
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63754"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.