DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Ukraińcy chcą pisać nową, fałszywą historię. Polski MSZ protestuje i zaprasza do dyskusji

Ukraińcy chcą pisać nową, fałszywą historię. Polski MSZ protestuje i zaprasza do dyskusji
Fot. Jan Bereza

„Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Ukrainy w związku z próbami relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej”, poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa resortu dyplomacji Ewa Suwara.

 

Według strony polskiej próbą relatywizacji tragicznych wydarzeń w Hucie Pieniackiej jest m.in. „stojąca nieopodal pomnika ku czci ofiar tablica informacyjna”. Warszawa uważa, że znajdujące się na niej informacje dotyczące przebiegu zbrodni z 1944 roku są fałszywe i mają na celu pomniejszenie rozmiaru tragedii Polaków pomordowanych 75 lat temu przez oddziały ukraińskich nacjonalistów.

 

Ponadto zwrócono uwagę na inskrypcję upamiętniającą Ukraińców, którzy zginęli w miejscowościach oddalonych około 20 km od Huty. Głosi ona, że „ukraińscy mieszkańcy okolicznych wsi zostali zakatowani przez polskich szowinistów i partyzantów sowieckich”.

 

Ambasada RP w Kijowie wystosowała w tej sprawie notę protestacyjną do MSZ Ukrainy, wskazując, że obecność upamiętnień o takiej treści poddaje w wątpliwość deklarowaną przez władze Ukrainy politykę dobrosąsiedztwa i pojednania w relacjach z Polską oraz prosząc stronę ukraińską o wyjaśnienia dotyczące legalności i okoliczności powstania obu obiektów – poinformowała rzecznik MSZ. Dodała, że „Polska jest otwarta na dialog z Ukrainą służący wyjaśnieniu wątpliwości historycznych”.

 

Sprawę skomentował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Jego zdaniem powielanie tego typu treści to „prowokacja ze strony pewnych sił ukraińskich, które chcą na nowo pisać historię”.   – Bez względu na to, ile by się takich tablic nie pojawiło, nic nie zmieni faktu, że 28 lutego 1944 roku mieszkańcy Huty Pieniackiej zostali wymordowani przez Ukraińców w służbie niemieckiej – podkreślił.

 

Źródło: gov.pl / ipn.gov.pl / tvp.info

TK

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rozdeptał obcasem narodzone dziecko... - ROCZNCA MASAKRY W HUCIE PIENIACKIEJ

 

1944 - Ukraińskie Polowanie na Polaków 2.0


DATA: 2019-02-26 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

UWAŻAM.ZE UKRAINA STANOWI REALNE ZAGROŻENIE DLA POLSKI
ponad 1 rok temu / cichy
 
Domagam sie zdecydowanych dzialan wobec Ukraincow! Precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie! Precz z zaklamaniem!
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz
 
Nic dziwnego, że tak się dzieje i nic dziwnego, ze polski rzad jest bezsilny. Niestety Ukraina jest pod możną opieką USA, a więc w oczywisty sposób cieszy się sympatią żydów. A ponieważ żydzi dostali wścieklizny w upokarzaniu Polaków to uznali, że takie upokorzenia ze strony Ukraińców są im całkiem na rękę. Ot po prostu to zabawne upokarzać nas z każdej strony i każdymi rękami. Pokazać nas jako zbrodniarzy mordujących i żydów i Ukraińców, co przecież oznacza, że zbrodnię mamy we krwi. Dlatego banderyzm w przeciwieństwie do innych faszyzmów i nazizmów nikogo na świecie nie razi. W ten sposób żydzi zapewnią sobie całkowite międzynarodowe zrozumienie dla swoich gigantycznych uroszczeń finansowych skierowanych pod naszym adresem.
ponad 1 rok temu / Iw
 
A my zapraszajmy ich jeszcze więcej do nas, kiedyś odbije się to nam czkawką.
ponad 1 rok temu / GunMetal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.