DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

Ukraińcy atakują polską ustawę o penalizacji banderyzmu. Nadchodzi kolejna polityczna burza

Ukraińcy atakują polską ustawę o penalizacji banderyzmu. Nadchodzi kolejna polityczna burza
fot. Michal Patron / Forum

„Na tle toczącej się od kilku dni polsko-izraelskiej dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN w cieniu pozostaje pogłębiający się kryzys w relacjach z Ukrainą. Wszystko przez zapis o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów i członków formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą Niemiecką”, informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

 

Zgodnie z treścią ustawy o penalizacji banderyzmu zbrodnie te są „ludobójstwem” i za ich negowanie grozi odpowiedzialność karna. Zapis ten oburzył stronę ukraińską, która ostro skrytykowała działania polskich władz. W opinii ukraińskiego MSZ Polska „upolitycznia tragiczne stronice wspólnej (polsko-ukraińskiej – red.) historii”.

 

To jednak dopiero początek kolejnej awantury o prawdę historyczną, ponieważ ukraińskie środowiska nacjonalistyczne wzywają do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej w tej sprawie. Głos zabrał również, znany ze swoich antypolskich wypowiedzi, szef ukraińskiego IPN – Wołodymyr Wiatrowycz.

 

- Polska wprowadza polityczny dyktat, co przypomina czasy komunistyczne, gdy politycy decydowali, jak mają być interpretowane wydarzenia historyczne. Bez wątpienia ustawa ta zaszkodzi polsko-ukraińskim relacjom i kończy dialog pomiędzy polskimi i ukraińskimi historykami – powiedział Wiatrowycz. Dodał, że „polscy politycy boją się dyskusji historycznej” i powołał się na „nowe dokumenty” rzucające zupełnie inne światło m.in. na rzeź wołyńską.

 

- Nie zgodzimy się na to, by działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii z góry była oceniana jako działalność przestępcza. Były sytuacje, gdy możemy mówić o przestępstwach, ale nie możemy przekładać tego na całą formację – stwierdził szef ukraińskiego IPN. O jakie sytuacje konkretnie chodzi? Tego nie wiadomo.

 

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że sprawa nie zostanie póki co oficjalnie skomentowana przez polski IPN, który odsyła zainteresowanych do… ministerstwa sprawiedliwości, gdzie powstała ustawa o penalizacji banderyzmu.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2018-02-01 21:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ukraincy oszaleli! Oglosili najbardziej odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandere, Szuchewycza, Diaczenke i innych demonicznych upiorow z ludobojczej OUN-UPA bohaterami narodowymi i teraz dziwia sie ze inni pisza o tym prawde! Ukraincy opamietajcie sie! Zawsze jest nadzieja! Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Bogdan Staszyński - zabójca z KGB, który zamordował Stepana Banderę WYKONAŁ WYROK POLSKIEGO SĄDU 1936 SKAZUJĄC BANDERĘ ZA ZABÓJSTWO MINISTRA
ponad 1 rok temu / ZBLIŻA SIĘ 100 ROCZNICA CZYNU :Bogdan Staszyński - zabójca z KGB, który zamordował Stepana Banderę
 
Z tym zamykaniem ust to jest coś na rzeczy. upa ma w tym duże doświadczenie. Zwłaszcza z zamykaniem ust adwersarzom na zawsze.
ponad 1 rok temu / Kazio
 
To tak samo jakby powiedziec że "W działaniach SS były sytuacje gdy możemy mówić o przestępstwach ale nie możemy przekładać tego na całą formacje." Przecież to nie były odosobnione przypadki tylko z góry zaplanowane ludobójstwo. Nikt Mi nie wmówi że władze oun upa nic o tym nie wiedziały. Nie dajmy sobie wmówić takich rzeczy! Ta ustawa w tym kontekście jest bardzo ważna.
ponad 1 rok temu / zibi457
 
Powstańcy Śląscy za Polskę ginęli a teraz się tu upa incy panoszą.! - o co tu chodzi? -co jest grane? ??
ponad 1 rok temu / Hanys
 
A to metody tych "bohaterskich" formacji: Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie). Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło. Wyrzynanie na czole ?orła?. Wbijanie bagnetu w skroń głowy. Wyłupywanie jednego oka. Wybieranie obu oczu. Obcinanie nosa. Obcinanie jednego ucha. Obrzynanie obydwu uszu. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha. Obrzynanie warg. Obcinanie języka. Pieczenie żywcem w piecu chlebowym. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty. Wybijanie zębów. Łamanie szczęki. Rozrywanie ust od ucha do ucha. Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar. Podcinanie szyi nożem lub sierpem. Zadawanie ciosu siekierą w szyję. Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy. Skręcanie głowy do tyłu. Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zacis
ponad 1 rok temu / stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.