DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Ukraina wybierze nowego prezydenta. Czy zwycięży kandydat prożydowski?

Ukraina wybierze nowego prezydenta. Czy zwycięży kandydat prożydowski?
fot. TASS

Już w niedzielę na Ukrainie prawie 40 kandydatów będzie ubiegać się o najwyższe stanowisko w państwie. W kraju, w którym istnieje jedna z największych wspólnot żydowskich w Europie, kwestie Izraela i Żydów były mocno eksponowane w kampanii wyborczej.

 

Brytyjski magazyn „The Tablet” zastanawia się czy Ukraińcy są gotowi na wybór jawnie prożydowskiego kandydata, na co wskazują sondaże i debata publiczna. Wybory odbywają się w sytuacji utrzymującej się wojny proxy z Rosją i powszechnego niezadowolenia mieszkańców z korupcji oraz kierunku „reform” prowadzonych przez obecną elitę rządzącą. Jak wskazują najnowsze sondaże, jedynie 9 proc. Ukraińców jest zadowolonych z prowadzonej polityki. O reelekcję ubiega się urzędujący Petro Poroszenko, a w szranki z nim stanie m.in. była premier Julia Tymoszenko. Największe szanse na zwycięstwo ma jednak satyryk Władimir Zełenski.

 

„The Tablet” zwraca uwagę, że prezydent Petro Poroszenko, będąc pod koniec stycznia w Jerozolimie, zawarł z Izraelem negocjowaną od siedmiu lat przez władze Ukrainy umową o wolnym handlu. Jak podkreślano jest to „historyczna umowa”, która da początek innym ważnym porozumieniom.

 

Ukraiński prezydent przekonywał, że Ukraińcy powinni naśladować „izraelski eksperyment”. Porównał położenie swojego kraju do położenia Izraela, otoczonego zewsząd „wrogami”. Obiecał także prezydentowi Reuven Rivlinowi oraz premierowi Benjaminowi Netanjahu „zdecydowanie walczyć z antysemityzmem na Ukrainie”.

 

Przemawiając w Yad Vashem porównał Holokaust do Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez sowieckie władze, w wyniku którego zmarło w straszliwych męczarniach kilka milionów Ukraińców.

 

Poroszenko nie jest jedynym kandydatem „grającym na żydowskiej karcie” - jak pisze magazyn „The Tablet”. Także jego rywal Władimir Zełenski, który notuje dobre wyniki w sondażach, wielokrotnie bardzo pozytywnie wypowiadał się w kontekście polityki prożydowskiej. Niezwykłej popularności przysporzyła mu rola w serialu „Sługa narodu”, który okazał się hitem stacji należącej do Igora Kołomojskiego, żydowskiego oligarchy mieszkającego w Izraelu. „The Tablet” zwraca uwagę, że Kołomojskiemu zarzuca się malwersacje finansowe i nielegalne wzbogacenie o ok. 1 mld dolarów. 

 

Aktor Władimir Zełenski, który ma największe szanse na zwycięstwo w I turze wyborów, rozpoczynał jako kandydat „techniczny”,  by odebrać część głosów Petro Poroszence. Niespodziewanie został liderem w wyścigu prezydenckim. Zawarł również niepisany „pakt o nieagresji” z byłą premier Juliją Tymoszenko. Brytyjski magazyn przywołuje spekulacje na temat finansowania Zełenskiego oraz Tymoszenki. Głównym sponsorem ich działalności ma być właśnie Kołomojski.

 

Brytyjski magazyn wskazuje, że niezależnie od tego co się wydarzy w wyborach, Petro Poroszenko zostanie zapamiętany jako „przyjaciel Żydów”. Społeczność żydowska jest mu szczególnie wdzięczna za „taktowne” potraktowanie obchodów zorganizowanych w 75. rocznicę masakry w Babim Jarze, która odbyła się w 2016 r.

 

Dodaje też, że Ukraińcy to prawdopodobnie najmniej antysemicki naród w postsowieckim świecie. Dzięki temu Żydom dobrze żyje się na Ukrainie. „The Tablet” zwraca uwagę, że premier, a także szef administracji prezydenckiej oraz blisko czterdziestu parlamentarzystów, to przedstawiciele wspólnoty żydowskiej. Trzech z pięciu najzamożniejszych oligarchów ukraińskich to także Żydzi – podkreśla pismo, dodając, że również inne osoby spośród ukraińskiej wspólnoty żydowskiej zajmują ważne stanowiska.

 

Na szefa Żydowskiej Konfederacji Ukrainy wybrano Borysa Łożkina, który został również wiceprezesem Światowego Kongresu Żydów. „The Tablet” wskazuje, że mówi się o nim jako o „wybitnym inwestorze”. Mężczyzna sprzedał bowiem swoje zasoby medialne rok przed rewolucją na Majdanie. Brytyjski magazyn publikując tekst, nie wiedział, że ukraińska prokuratura właśnie potwierdziła uwikłanie „wybitnego działacza żydowskiego” w pranie brudnych pieniędzy. W proceder miały być zamieszane również m.in. Borys Łożkin, szef administracji prezydenta, a także Walerija Hontarewa, była szefowa Narodowego Banku Ukrainy.

 

Ciekawostką jest fakt, że Borys Łożkin jest obecnie zaangażowany w projekt rozszerzenia nauczania o Holokauście w ukraińskich szkołach. Jego flagowa inicjatywa to  „Sprawiedliwy z mojego miasta”. Pracuje nad zmianą nazw ulic i parków w całym kraju na cześć 2619 Ukraińskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

„Transformacja dokonana na Ukrainie przez rewolucję na Majdanie była porywającą kolejką górską, która nie ominęła ukraińskiej wspólnoty żydowskiej, znajdującej się obecnie w trakcie ekscytującego okresu odrodzenia kulturowego” – zauważa pismo, wskazując, że Ukraina „zaczyna odkrywać na nowo własną przeszłość i wyobrażać sobie niezależną przyszłość”.

 

„Czy ten postradziecki kraj wybierze otwarcie prożydowskiego prezydenta, czy częściowo żydowskiego, czy też obecnego filo-semickiego, przyszłość ukraińskich Żydów wydaje się być jaśniejsza, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić” – konkluduje brytyjski magazyn.

 

Jednocześnie warto zauważyć, że amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo ogłosił przedsięwzięcie dodatkowych środków przez NATO przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę.

 

Jak donosi Reuters. Pompeo mówił: „W przyszłym tygodniu będę mógł ogłosić kolejną serię działań, które wspólnie podejmiemy”. Przyznał również, że Waszyngton powinien był zrobić więcej, aby rozwiązać problemy na Ukrainie z powodu wpływu Moskwy. Potwierdził także „niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

 

 

Źródło: tabletmag.com., reuters.com., forumdaily.com.

AS/WMa

 


DATA: 2019-03-30 17:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obojetne czy zwyciezy pro lub przeciw, Ukraina i tak pozostanie w rekach zydowskich napastnikow.
8 miesięcy temu / Bartek
 
"Ukraiński prezydent przekonywał, że Ukraińcy powinni naśladować ?izraelski eksperyment?. Porównał położenie swojego kraju do położenia Izraela, otoczonego zewsząd ?wrogami?." // Czyżby Polska też?
8 miesięcy temu / Ryś
 
Wszedzie Zydzi i zawsze tak samo-wladza,pieniadze,oszutwa,malwersacje.Szatan szatan szatan. Nie chca zyc i pracowac uczciwie.To chyba geny.Ja wole polskie: Bog Honor Ojczyzna
8 miesięcy temu / Pol
 
Takie władze nie gwarantują dobra samej Ukrainy ale dobre relacje z innymi. Czyli będą musieli wyjeżdżać żeby coś zdobyć dla siebie i będzie to łatwe. Z Ukraińców zrobią pewnie tylko najemników.
8 miesięcy temu / A
 
Google: ,,Czemu Żydom nie podoba się raport Morgenthau?a? ? Henry Ford" Fragment książki Henry Forda pt: ?Międzynarodowy Żyd? z 1920-21 r. dotyczący Polski i Polaków.
8 miesięcy temu / Airam
 
Google: Ustawy - 447, 672 Marian Miszalski: Czego chce od Polski lobby żydowskie?
8 miesięcy temu / Airam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.