DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Ukraina naciska na zmianę polskiej ustawy o IPN. Wkrótce spotkanie komisji historycznej

Ukraina naciska na zmianę polskiej ustawy o IPN. Wkrótce spotkanie komisji historycznej
By Sasha Maksymenko (Flickr: Anti-government protests in Kiev) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

W piątek 16 lutego odbędzie się posiedzenie polsko-ukraińskiej komisji historycznej oraz spotkanie wicepremierów. Strona ukraińska liczy na zmiany w polskiej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, która uderza w ideologię banderowską. Przewodniczący parlamentu Ukrainy Andriej Parubij zapowiada, że o stosunkach polsko-ukraińskich będzie rozmawiał podczas spotkania szefów parlamentów ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej w stolicy Mołdawii.

 

W mediach ukraińskich nie milkną głosy protestu przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według rosyjskojęzycznej wersji portalu „Voice of America” historycy ukraińscy uważają, że ustawa ta zawęża pole dialogu polsko – ukraińskiego. Zakaz propagowania niebezpiecznych ideologii i fałszowania historii przedstawiany jest na Ukrainie jako cios w wolność słowa i badań naukowych. Mówi się nawet o niemożliwości zapewnienia bezpieczeństwa historykom i badaczom, którzy prowadziliby prace naukową na terytorium Polski.

 

Co budzi obawy?

Gdy chodzi o konkrety okazuje się, że strona ukraińska obawia się kar za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów dokonanym na terytorium Polski w latach 1925 – 1950. Dla polityków i historyków ukraińskich jasne postawienie problemu zbrodni, których ofiarą padli obywatele Rzeczpospolitej, różnych narodowości, oznacza niemożność prowadzenia dialogu. Wobec takich postaw dziwi fakt podjęcia przygotowań do kolejnego spotkania wspólnej komisji historycznej, która ma rozpocząć się w najbliższy piątek.

 

Wicepremier Piotr Gliński, zapowiadając trudne rozmowy polsko – ukraińskie, ponownie podkreślił wspólne interesy Warszawy i Kijowa, o jakich mówili w grudniu ubiegłego roku prezydenci obydwu państw. Mimo trudnego momentu w dwustronnych relacjach i postawy Ukrainy, która chce wpływać na zmianę polskiej ustawy, polski wicepremier zadeklarował dalsze poparcie dla europejskich ambicji Kijowa i jego walki z Rosją. Ze strony ukraińskiej płyną natomiast głosy krytyki wobec decyzji polskich władz a prasa donosi o wszelkich protestach, jakie pojawiły się na świecie w związku z nowelizacją ustawy o IPN.

 

Piotr Koźmian


DATA: 2018-02-13 10:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda słów, Dudoszenko
6 miesięcy temu / Max Mario
 
Oni nam Wołyń a my im teraz z szerokim wsparciem spieszymy- coś tu ktoś tu nie pokolei- delikatnie pisząc
6 miesięcy temu / Ola
 
ten Pis to żenada,jakie rozmowy i po co,każdy będzie nam mówił co możemy uchwalać a co nie.
6 miesięcy temu / luki
 
Proponuje spotkanie z Zirinowskim w zwiazku z jego propozycja dotyczaca ukrainy , a UP owcy szybko zmienia zdanie.
6 miesięcy temu / gerwazy
 
Jak tak dalej pójdzie to dojdzie do tego, ze polskie oficjalne delegacje państwowe z prezydentem czy premierem będą zmuszane do składania wieńców pod pomnikiem S. BANDERY... Czy wyobrażacie sobie większe upodlenie i upadek polskiej racji stanu. Niby my mamy kłaniać się zaleceniom ukraińskich rzeźników ????
6 miesięcy temu / magic
 
Co robi 2-3 miliony Ukraińców wpuszczonych do Polski przez PO/PSl- wielu z nich już kończy studia głównie prywatne?Są roszczeniowi -to może być początek wielkich problemów! Nie są jak Polacy poza granicami -wdzięczni,że mogą zarobić, lub zarobić więcej -
6 miesięcy temu / Ewgienij
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.