DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Ukraina liczy na kolejny zastrzyk gotówki z MFW. Tylko kto potem spłaci długi?

Ukraina liczy na kolejny zastrzyk gotówki z MFW. Tylko kto potem spłaci długi?
Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich dwóch dni najważniejsi decydenci finansowi Ukrainy wyrazili diametralnie odmienne opinie na temat szans na dalsze otrzymywanie kredytów stabilizacyjnych przez Kijów. Gra idzie o 4,4 mld dolarów jeszcze w tym roku.

 

16 czerwca minister finansów Aleksander Daniluk wyraził opinię, że do końca lata Ukraina dostanie kolejną transzę pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Teraz skontrował go szef Rady Niezależnego Zrzeszenia Banków Ukrainy Roman Szpek, według którego Kijów nie realizuje podjętych wobec kredytobiorców zobowiązań co może zamknąć drogę do nowych pieniędzy z zagranicy.

 

W ocenie ministra finansów Aleksandra Daniluka, przesłanie kolejnej, zaplanowanej na ten rok transzy kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego może nastąpić jeszcze w lecie, może we wrześniu, a Ukraina powinna „być gotowa na wszystko” – poinformował ukraiński portal „Biznes.ua”. Z wypowiedzi tej jednak nie bije duża pewność zarówno co do terminu, jak i gwarancji otrzymania zaplanowanej transzy finansowej.

 

Rząd w Kijowie zdaje sobie sprawę z tego, że kolejny zastrzyk finansowy z MWF jest warunkowany realizacją podjętych zobowiązań, w tym szczególnie wdrożenia reform gospodarczych i społecznych. Najtrudniejsza z nich to reforma ubezpieczeń społecznych i związana z nią decyzja o ewentualnym podwyższeniu wieku odejścia na emeryturę.

 

Innym problemem jest żądanie uwolnienia handlu ziemią przez Ukrainę. Na tereny o bardzo dobrej żyzności mają ochotę światowi producenci żywności, widzący w inwestycjach w grunty rolne szansę na ponowne przywrócenie tym terenom roli spichlerza Europy. Tak jak miało to miejsce w I Rzeczpospolitej, która portami Bałtyku i Morza Czarnego eksportowała płody rolne do wielu krajów.

 

Wątpliwy zastrzyk z MFW, to nie jedyny problem Ukrainy. Zagrożona może być tez ścieżka finansowa, otwarta dla Ukrainy przez Komisję Europejską. Chodzi o transzę 600 mln dolarów z przeznaczeniem na finansowanie stabilności państwa.

 

Ponadto za kilka lat Kijów stanie przed problemem zwrotu pobranych pieniędzy. W 2019 roku Ukraina będzie miała do zwrotu 20 mld dolarów, podczas gdy cały państwowy dług osiągnął już poziom ponad 72 mld dolarów. To nie jest dobra prognoza dla stabilności finansowej ale i politycznej naszego sąsiada. Ostanie sondaże poparcia partii politycznych pokazują nie tylko duże rozdrobnienie sceny politycznej i trudne do sformowania powyborcze koalicje. Rośnie też poparcie dla partii, które do swojej retoryki wprowadzają coraz więcej elementów populistycznych i skrajnych.

 

JB


DATA: 2017-06-19 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@future: nawet jak PiS zacznie w końcu neobolszewicką rewolucję, mnie to nie ruszy :-D
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Zawsze możesz oberwać rykoszetem, wtedy będzie za późno na żale.
ponad 1 rok temu / future
 
@Stormer: Nie umorzono za darmo. To że mamy chorągiewkę i piosenkę nie oznacza nic. Ale ty jesteś z nimi i nie obchodzi cię państwo polskie tak długo jak cię nie skrzywdzą.
ponad 1 rok temu / future
 
@future: Polsce też umorzono większość długu a nadal istnieje :-D
ponad 1 rok temu / Stormer
 
MFW umorzy w zamian za wpływy na rzecz korporacji światowych , ciemnych sił NWO, które zlikwidują państwo. Ukraińcy się wnerwią i będą szukać winnych. Banderowcy na Rosję nie pójdą, pójdą na Polskę - sojusznika USA.
ponad 1 rok temu / future
 
Będzie tak jak z Polską: część spłacą a resztę im MFW umorzy. Normalne.
ponad 1 rok temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.