DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Ukraina gotowa rozmawiać z Polską o trudnych relacjach historycznych. Wśród tematów ekshumacje

Ukraina gotowa rozmawiać z Polską o trudnych relacjach historycznych. Wśród tematów ekshumacje
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Адміністрація Президента України [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

Wadym Prystajko stwierdził, że Ukraina jest gotowa do rozmów z Polską. Chodzi o bolesne tematy. Wśród spraw dotyczących trudnych relacji historycznych przedstawiciel prezydenta Zełenskiego ds. międzynarodowych wskazał m.in. ekshumacje.

 

Od roku 2017 między Warszawą a Kijowem trwa spór dotyczący ekshumacji i poszukiwania szczątków polskich ofiar konfliktów, jakie rozgrywały się na terytorium obecnie wchodzącym w skład Ukrainy. W odpowiedzi na zdemontowanie w podkarpackich Hruszowicach nielegalnego pomnika UPA, władze ukraińskie wprowadziły zakaz prac prowadzonych przez Polaków.

 

Na tę sprawę uwagę zwrócił prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej stwierdził, że zgoda na prace ekshumacyjne jest warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej.

 

Do rozmów na ten temat zdaje się być gotowa nowa ukraińska administracja – wynika ze słów przedstawiciela prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. międzynarodowych Wadyma Prystajki. Stwierdził on we wtorek, że jego kraj jest gotów do rozmów z Rzecząpospolitą o trudnych wzajemnych relacjach historycznych, w tym także o ekshumacjach.

 

Prystajko może wkrótce zostać szefem ukraińskiej dyplomacji.

 

 

Źródło: interia.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-07-17 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proszę P do wyborów do P krajowego PIS powie wszystko,ze właściwie to juz jest wszystko załatwione juz wdrażają a Ukraina to największy nasz przyjaciel widać na każdym kroku. Tak nas ciagle robią w balony a my za przeproszeniem ciagle im wierzymy i głosujemy na PIS najwyższa pora pokazać im conajmniej żółta kartkę. Ja juz nie wieże PIS ze w tym temacie coś zrobią i wogole mojego głosu nie maja.
6 miesięcy temu / Kazimierz
 
Szanowny internaucie o niku- "t"; to nie był strzał tylko rozumna ocena sytuacji w oparciu o polskie imponderabilia. Widzę iż pan również bacznie przygląda się sytuacji na Ukrainie w aspekcie wzajemnych relacji polsko - ukraińskich. Oby więcej Polaków interesowało się naszymi byłymi Kresami Wschodnimi, boć tam zostali nasi Rodacy i stamtąd Polacy czerpali co najlepsze w naszym genotypie.
6 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Druh Ryszard! - strzeliłeś w dziesiątkę dziękuję i gratuluje!
6 miesięcy temu / t
 
Zmiana stanowiska ukraińskiego,nie jest "sukcesem" polskiej dyplomacji tylko zorientowania się przez Ukraińców,że "postawili" na złego konia w relacjach z Rosją. Sądzili że Niemcy będą "grali" na Ukrainę,a oni wybrali deal z Rosją ! Widząc że Niemcy nie są gwarantem ich interesów w relacjach z Rosją,zaś USA bardziej gra "kartą" rosyjską niż ukraińską, uśmiechnęli się zachęcająco do Polaków. W obecnej chwili ja bym żądał od Ukraińców przychylnych czynów względem Polski i Polaków a nie bilateralnych rozmów. Ukraińcy dobrze wiedzą w czym rzecz,jakie są oczekiwania Polski i niech nie udają "Greka" twierdząc,że chcą przystąpić do rozmów. Sytuacja jest taka,że Ukraina bardziej potrzebuje pomocy Polski - dyplomatycznej, gospodarczej, cywilizacyjnej - niż Polska pomocy Ukrainy.Ukraina w naszych zamierzeniach,jest buforem bezpieczeństwa od Rosji, ale nie można - na tej podstawie - godzić się na wszystko co chce od Polski Ukraina.Inna sprawa, że Ukraińcy są mało wiarygodni.
6 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
W stosunkach polsko-ukraińskich,w wyniku wyborów prezydenckich nastąpiła szansa na nowe otwarcie.Petro Poroszenko przegrał z komikiem Wołodymyrem Zalenskim.Poroszenko realizował neobanderowski mit jako czynnik państwotwórczy,upaństwowił i kontynuował kult ONU-UPA;zablokował ekshumacje wołyńskie,był zwolennikiem tezy o symetrii krzywd w wojnie której nie było polsko-ukraińskiej.Dobrze że odszedł,lecz epigoni tego myślenia zostali?
6 miesięcy temu / t
 
ADP stwierdził ze "zgoda na prace ekshumacyjne jest warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej" ,czyli bez zgody dzisiejszych kontynuatorów banderowskich oprawców,nie wolno ! Prezydentowi czcić męczeństwa stu tysięcy Polaków na terenach II Rzeczypospolitej?,Ot, pisowska polityka umywania łapek.
6 miesięcy temu / wyborca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.