28 października 2020

Ukraina blokuje poszukiwania i ekshumacje Polaków zamordowanych na Wołyniu. IPN alarmuje

(Kadr z filmu Wołyń, źródło: filmwolyn.org)

Instytut Pamięci Narodowej poinformował we wtorek, że mimo zapewnień o współpracy ze strony ukraińskiej poszukiwania ciał Polaków wymordowanych przez bandy OUN i UPA na Wołyniu, nadal są blokowane. IPN przedstawił również 29-punktowe stanowisko ws. współpracy polsko-ukraińskiej dot. ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa.

 

 „Nadal trwa blokada przez ukraińskie instytucje poszukiwań w pozostałych lokalizacjach, w tym w miejscach, gdzie OUN i UPA dokonała eksterminacji Polaków” – podkreślono w stanowisku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

IPN przypomniał, że Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na podstawie uzyskanych zezwoleń w 2019 r. zlokalizowało we Lwowie-Zboiskach i Lwowie-Hołosku mogiły zbiorowe, w których spoczywają polegli żołnierze Wojska Polskiego z 1939 roku, broniący Lwowa przed nacierającym Wehrmachtem.

 

„Niestety, strona ukraińska z nieznanych powodów nie udzieliła zgody na złożone w lutym 2020 r. wnioski o ich ekshumację w celu godnego pochowania”, napisano. Dodano, że strona ukraińska nie wydała również zgody na żadne inne poszukiwania na terenie Ukrainy, o które strona polska wystąpiła na początku 2020 roku, dopełniając przy tym wszelkich procedur formalnych. „Dotyczy to wniosków o zezwolenie na prace poszukiwawcze w Hucie Pieniackiej, Kuklach, Polskiej Górze (Kostiuchnówce), Stanisłówce, Małych Hołobach, Tynnem” – podał Instytut.

 

Dodano, że nie uzyskano także zgody na ratowanie zdewastowanej na początku 2020 r. mogiły żołnierzy KOP w Kropiwnikach. „W tym miejscu doszło do zbezczeszczenia miejsca pochówku. Sprawców nie pociągnięto do odpowiedzialności” – napisano w stanowisku.

 

IPN odniósł się również do sprawy mogiły UPA na wzgórzu Monasterz (także Monastyrz lub Monastyr) na Podkarpaciu, który w 2015 r. został zdewastowany przez nieznanych sprawców.

 

„Staraniem państwa polskiego zainstalowano na niej nową, dwujęzyczną tablicę. W zgodzie z polskim prawodawstwem umieszczono inskrypcję zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim. Polska dołożyła starań, aby zdewastowanemu obiektowi przywrócić charakter pochówku poprzez umieszczenie rzeczowej, godnej inskrypcji, która w sposób zgodny ze stanem wiedzy naukowej oddaje charakter wydarzeń – bez stwierdzeń kontrowersyjnych dla obu stron” – poinformowano.

 

Strona ukraińska od umieszczenia nazwisk osób pochowanych w tym miejscu uzależnia odblokowanie prac polskiego IPN na Ukrainie.

 

Źródło: IPN, dzieje.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram