DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Ukraina: zamach na bliskiego współpracownika prezydenta Janukowycza. Kto chciał go zabić?

Ukraina: zamach na bliskiego współpracownika prezydenta Janukowycza. Kto chciał go zabić?
#GRANATNIK    #MAJDAN    #ZAMACH    #ATAK    #JANUKOWYCZ    #STRZAŁY    #UKRAINA    #ROSJA    #WOJNA NA UKRAINIE    #ZAKARPACIE

W nocy z piątku na sobotę w Mukaczewie na ukraińskim Zakarpaciu nieznani sprawcy ostrzelali z granatnika dom wieloletniego dygnitarza, związanego m.in. z ekipą odsuniętego od władzy w 2014 roku Wiktora Janukowycza.

 

Do ataku doszło w piątek wieczorem, w czasie gdy gospodarz Wasilij Warcabi - jeden z prominentów zachodniej Ukrainy – był obecny w domu. Jego gośćmi byli także szef zakarpackiej milicji, sprawujący tę funkcję do 2014 roku, i jego żona. W wyniku ostrzału wybuchł pożar, który udało się ugasić dopiero przed północą. Nikt nie ucierpiał w wyniku ataku.

 

Wstępne oględziny miejsca zdarzenia wskazały jedynie, że dom został ostrzelany z granatnika. Taka informacja została przynajmniej podana do publicznej wiadomości.

 

Warcabi był szefem milicji w obwodzie (wojewódzkim) zakarpackim w latach 2003 – 2004 i w latach 2012 – 2014. Od 2010 roku do 2012 pełnił funkcję szefa milicji w obwodzie stanisławowskim (iwano-frankowskim). Od ważnych funkcji został odsunięty po zmianie władzy na Ukrainie w 2014 roku, w wyniku przewrotu politycznego, którego początkiem były protesty na kijowskim Majdanie.

 

Po ucieczce do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza doszło do rewolucji kadrowej i wymianie na ważnych stanowiskach ludzi kojarzonych z Janukowyczem. Jako autora dymisji Warcabiego wskazuje się Arsena Awakowa. Awakow to Ormianin, urodzony w Baku (Azerbejdżan), jeden z bogatszych członków rządu Arsenija Jaceniuka (od lutego 2014 roku), utworzonego na fali zmian politycznych. Także w obecnej ekipie rządowej, kierowanej przez Wołodymyra Hrojsmana, sprawuje funkcję ministra spraw wewnętrznych. Jeszcze na dwa lata przed objęciem stanowiska szefa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy – a więc w 2012 roku – majątek Awakowa szacowano na 190 mln dolarów, ulokowanych głównie w sektorze bankowym.

 

Warto przypomnieć, że w okresie protestów i starć na Majdanie obwód zakarpacki był jednym z tych, gdzie rewolucja ta nie cieszyła się poparciem. O Zakarpaciu często mówi się też jako o najbardziej europejskim regionie Ukrainy, gdzie organizacje nacjonalistyczne mają jeden z najniższych wskaźników poparcia.

 

Po objęciu władzy przez duet Poroszenko – Jaceniuk o Zakarpaciu było głośno w połowie 2015 roku. To wówczas, 11 lipca, doszło tam do konfliktu między nacjonalistycznym „Prawym Sektorem”, a lokalnym biznesmenem Mychajłem Łanią, wcześniej deputowanym Partii Regionów Janukowycza. Wówczas także doszło do użycia broni palnej, w tym granatników. Po interwencji funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy członkowie „Prawego Sektora” ukrywali się w górach a SBU przeczesywała lasy w Karpatach w ich poszukiwaniu. Wówczas także rozważano dwa motywy walk z użyciem broni palnej – porachunki mafijne lub rozgrywki polityczne z ludźmi Janukowycza.

Czy piątkowy atak na dom zakarapckiego dygnitarza miał charakter polityczny, czy kryminalny – tego raczej się nie dowiemy. Tego ostatniego nie sposób wykluczyć, gdyż jako szef milicji obwodu zakarpackiego, słynnego z aktywności przemytników, Wasilij Warcabi mógł mieć do czynienia z mafiami przemytniczymi. Patrząc na przeszłość Warcabiego nie da się wykluczyć także wątku politycznych rozrachunków obecnej ekipy w Kijowie z konkurentami z czasów Janukowycza. Jeżeli nie uda się znaleźć sprawców ataku na dom Warcabiego a cała sprawa zostanie zatuszowana bardziej prawdopodobny będzie wariant politycznych porachunków, zaogniających i tak trudną sytuację na Ukrainie.Jan Bereza


DATA: 2017-01-28 19:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.