DZIŚ JEST:   15   CZERWCA   2019 r.

Św. Wita, męczennika
Bł. Jolanty, księżnej
 
 
 
 

Ukraina: zakaz nauczania w językach ojczystych. Rząd Węgier protestuje, polski MSZ... milczy

Ukraina: zakaz nauczania w językach ojczystych. Rząd Węgier protestuje, polski MSZ... milczy
By ВАДИМ ЧУПРИНА (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
#POLSKA    #BANDERYZM    #BANDERA    #LICEUM    #KSZTAŁCENIE    #UNIWERSYTET    #USTAWA    #SZKOŁA    #PRZEPISY    #NACJONALIZM    #UKRAINA    #NAUCZANIE    #JĘZYK POLSKI    #JĘZYK OBCY

Rada Najwyższa przyjęła ustawę, na mocy której proces edukacji w szkołach średnich i wyższych na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku państwowym, czyli ukraińskim. Oznacza to wprowadzenie zakazu na nauczanie w innych językach, w tym w języku polskim i uznanie ich za języki obce.

 

Sprawę skomentował na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, ekspert ds. wschodnich. - Niszczenie oświaty w językach narodowych to też świadome uderzenie w polską ludność na Ukrainie. Potrzebna jest zdecydowana odpowiedź polskich władz – podkreślił. Dodał, że takim postępowaniem rządzący kierują Ukrainę na „drogę donikąd”, zwłaszcza biorąc pod uwagę obserwowane u naszych wschodnich sąsiadów głębokie podziały cywilizacyjne.

 

„Władze Ukrainy są zadowolone z przyjętej ustawy, przekonując, że przepisy wprowadzają równy dostęp do edukacji”, podaje serwis radiomaryja.pl.

 

Całą sprawę ostro skrytykował János Árpád Potápi, węgierski sekretarz stanu odpowiedzialny za politykę wobec węgierskich społeczności zagranicą. Działania ukraińskich władz nazwał on „bezceremonialnym naruszeniem praw 150 tys. etnicznych Węgrów (mieszkających na Ukrainie – red.) całkowicie sprzeczne z konstytucją Ukrainy”.

 

Potápi dodał, że wprowadzone przepisy odbierające mniejszości węgierskiej na Ukrainie możliwość kształcenia w ojczystym języku mocno ogranicza ich możliwości i szanse na funkcjonowanie w ojczyźnie, jeżeliby zdecydowali się do niej przybyć, bądź na stałe powrócić.

 

Z kolei polski MSZ… milczy. Wcześniej przedstawiciele resortu kierowanego przez Witolda Waszczykowskiego niejednokrotnie podkreślali, że tak dobrych stosunków z Ukrainą, jakie są obecnie nie było w 1050-letniej historii Rzeczypospolitej.

 


Źródło: radiomaryja.pl, prawy.pl

TK

DATA: 2017-09-08 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ukrainiec w Polsce może studiować w języku ukraińskim?
ponad 1 rok temu / Thos
 
"??????? ?????????? ???????????? ??? ????????????? ?????????? ???????" a Polska? Mniejszość polską na Ukrainie najpierw wymordowali, teraz chcą wynarodowić. Jaką będzie reakcja władz polskich?
ponad 1 rok temu / sceptyk
 
Rany, ale burza. Ukraina chce zablokować możliwość nauczania po rosyjsku. Niestety, inne mniejszości dostają przy tym rykoszetem. Nic ponad to. Można spokojnie uczyć się polskiego, jako języka obcego, jedynie nie będzie w szkołach państwowych wykładów w innych językach niż ukraiński.
ponad 1 rok temu / Trzypion
 
przeciez polski to j. obcy, o co ta nerwica? czy na wegrzech sa uczelnie wykladajace po rumunsku czy slowacku? albo u nas, czy takie sa? poza filologiami? nadymanie sie i tyle..
ponad 1 rok temu / janosz
 
W tych słowach, jak w lustrze, odbija się buta, hipokryzja i kłamstwo jakiego dopuściła się ewa kopacz mówiąc o badaniach i poszukiwaniu na głębokości 1 m szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej porównaj:"Wcześniej przedstawiciele resortu kierowanego przez Witolda Waszczykowskiego niejednokrotnie podkreślali, że tak dobrych stosunków z Ukrainą, jakie są obecnie nie było w 1050-letniej historii Rzeczypospolitej."
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 
Komuniści zakłamują historię w jedną stronę a Waszczykowski w tę samą.
ponad 1 rok temu / 1050
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "54412"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.