DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Ukraina: ruszy proces beatyfikacyjny ojca Stepana Bandery?

Ukraina: ruszy proces beatyfikacyjny ojca Stepana Bandery?
fot. НКВС / Wikimedia Commons

Cerkiew greko-katolicka na Ukrainie chce beatyfikacji ks. Andrzeja (Andrija) Bandery, ojca nacjonalisty Stepana Bandery. W ostatnich dniach na zachodniej Ukrainie zintensyfikowano działania na rzecz beatyfikacji duchownego.

 

Pomysł beatyfikacji ks. Andrija Bandery pojawił się w 2009 r., jednak dopiero w ostatnich tygodniach ukraińscy greko-katolicy zaczęli kompletować niezbędną dokumentację. Dokumenty i zeznania świadków mają posłużyć do pełnego zbadania życiorysu księdza. Wkrótce mają one trafić do Watykanu. Media na zachodniej Ukrainie (głównie lwowskie) przekonują, że kapłan przez całe życie był wierny głoszonym przez siebie wartościom chrześcijańskim. Dbał o stan ducha i patriotyzm narodu ukraińskiego.

 

Choć do ewentualnej beatyfikacji Andrzeja Bandery pozostaje sporo czasu, w greko-katolickiej świątyni w wiosce Koziowa w Kraju Tarnopolskim powstał sporych rozmiarów witraż przedstawiający ojca Stepana Bandery, nacjonalisty odpowiedzialnego za śmierć dziesiątek tysięcy polskich cywilów.

 

Ks. Andrzej Bandera urodził się w 1892 r. w Stryju. W roku 1928  został aresztowany przez polską policję pod zarzutem odprawienia Mszy za zabitych żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej, podczas których miał nawoływać do nienawiści do Polski i Polaków oraz opowiadać się za przyłączeniem Galicji do przyszłego państwa ukraińskiego.

 

Miesiąc przed atakiem III Rzeszy na ZSRR w 1941 r., kapłana i jego córki aresztowano. Powodem była nacjonalistyczna działalność syna, Stepana. 10 lipca 1941 r. ks. Bandera został rozstrzelany. Dziś miejsce jego pochówku wciąż nie jest znane. Andrzej Bandera został zrehabilitowany 8 listopada 1992. W tym samym roku jego najbliższa rodzina po raz pierwszy poznała jego złożony życiorys.ChS

Źródła: Interfax-Religia, kresy.pl
DATA: 2015-08-17 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkim polecam rewelacyjny wykład Pani Dr Lucyny Kulińskiej -" Każdy kto został Polakiem miał być unicestwiony" To powinien wysłuchać każdy Polak, tam jest przedstawiona prawda kim naprawdę był ojciec Stefana Bandery.Niestety prawda jest wstrząsająca.Wykład tej Pani powinien być umieszczony na Waszej stronie
ponad 4 lata temu / Alina
 
Andrzej Bandera nie był aresztowany tylko otrzymał wezwanie do natychmiastowego zgłoszenia się na komisariat celem złożenia zeznania... cd.. "....Obawiać się władz polskich mógł tylko głowa rodziny - i rzeczywiście po przybyciu do domu otrzymał wezwanie z żądaniem natychmiastowego zgłoszenia się do komisariatu policji w Kałuszu celem złożenia zeznania. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, wrócił bezpiecznie do swojej parafii, nigdy już odtąd nie był za przynależność do UHA niepokojony. Nie mniej ten fakt służy dziś różnym ?historykom" za ?dowód" rzekomego represjonowania o. Andrija Bandery przez ?polskie okupacyjne władze". Pisano nawet, że przez ja­kiś czas o. Andrij się ukrywał - co mogło mieć miejsce. Mitomani głoszą, że ukrywający się paroch drżał z obawy, iż może go spotkać los tych świaszczeników, którym udowodniono nie tyle udział w walce zbrojnej z wojskiem polskim, co zbrodnie natury kryminalnej - w tym współudział w mordowa­niu Polaków. ..
ponad 5 lat temu / Piotrx
 
Edward Prus - ?Stepan Bandera (1909-1959- symbol zbrodni i okrucieństwa?- Wrocław 2004. /fragmenty/ "W czasie polskiej kontrofensywy, 22 listopada 1918 roku, która ostatecz­nie likwidowała galicyjską rebelię, rodzina Banderów wyniosła się przezor­nie do Jagielnicy leżącej nie opodal Czortkowa, do brata matki Stepana, o. Antonowycza tamtejszego parocha. Ojca wtedy już nie było, jako kapelan wraz ze swoją jednostką wojskową wycofał się za Zbrucz. Jakiś czas służył Sowietom, do kraju wrócił w lecie 1920 roku - oczywiście do osieroconego Starego Uhrynowa, w którym od września 1919 roku przebywała już cała ro­dzina. Uchodząc z Uhrynowa rodzina Banderów obawiała się represji ze strony wojskowych władz polskich, jakimi ją straszono. Jednak po przekonaniu się, że były to tylko ?strachy na Lachy", cała rodzina wróciła na pro­bostwo będące pod pieczą służącej, gdzie nikt jej nie niepokoił. ..."
ponad 5 lat temu / Piotrx
 
Edward Prus - ?Stepan Bandera (1909-1959- symbol zbrodni i okrucieństwa?- Wrocław 2004. /fragmenty/ "....Wcześniej uczestniczył w antypolskim przewrocie Kałuszu i okolicznych wsiach, w tym także w Starym Uhrynowie - stąd też ostał posłem do zgromadzenia narodowego ZURL w Stanisławowie. Na ten temat ukraiński autor W. Bezpałyj, pisze: ?Andrij Bandera był znaną osobistością w kołach nacjonalistycznych. Wśród jego kolegów byli Jewhen Konowałeć i Andrij Melnyk. W Radach Zachodniej Ukraińskiej Republiki Ludowej m. Stanisławowa reprezentował on skrzydło konserwatywno-ekstremistyczne. Brał udział w formowaniu od­działów karnych..." (?Wilna Ukrajina", 20 VII 1990).....
ponad 5 lat temu / Piotrx
 
?Wykaz grekokatolickich duchownych województwa stanisławowskiego występujących czynnie przeciwko narodowi i państwu polskiemu w okresie od 1 maja do 31 lipca 1938 r.? powiat Dolina parafia Trościaniec ?Andrzej Bandera proboszcz w Trościańcu pozostaje w dochodzeniach prokuratorskich za zmianę nazwisk o brzmieniu polskim na ukraińskie? cyt za: Florentyna Rzemieniuk ? ?Walki polityczne greckokatolickiego duchowieństwa o niepodległość Ukrainy w okresie II RP (1918-1939)?
ponad 5 lat temu / Piotrx
 
@razorrr, czy może dobre drzewo wydać tak trujący owoc? Odpowiedź na to jest w Ewangelii. Ukraińcy niewątpliwie mają powody aby usiłować budować jakiś swój mit, chociaż jest on ufundowany na niewyobrażalnym wręcz bestialstwie i stosach trupów. Przychylności ludzi Kościoła natomiast nie jestem w stanie zrozumieć - tylko jego wewnętrzni wrogowie mogą dążyć do beatyfikacji takich postaci aby wielu zachwiało się w wierze. A katolicka Polska jest akurat solą w oku możnych tego świata.
ponad 5 lat temu / abc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.