DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Ukraina: przykry incydent w czasie Bożego Narodzenia w lwowskim kościele

Ukraina: przykry incydent w czasie Bożego Narodzenia w lwowskim kościele
źródło: wikimedia.org

Lwowscy grekokatolicy nie wpuścili współbraci obrządku łacińskiego na pasterkę do kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej, dzisiaj podległego pod parafię Kościoła grekokatolickiego pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego. Podobna przykrość spotkała łacińskich katolików także w pierwszy i drugi dzień święta Bożego Narodzenia.

 

Informacja o nieświątecznym zachowaniu grekokatolików umieszczona została na stronie internetowej Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Łacińskiego na Ukrainie w języku ukraińskim. Wersja polskojęzyczna tej strony pomija informację o tym, że przybyli na pasterkę łacińscy katolicy nie zostali wpuszczeni do kościoła. Grekokatolicy nie pozwolili im odprawiać uroczystej Mszy św. także w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że chrześcijanie obrządków wschodnich, a więc grekokatolicy i prawosławni, czas Bożego Narodzenia będą obchodzić dopiero 6 stycznia, a więc nie miała tutaj miejsca kolizja świąt dwóch obrządków.

 

Budowa kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej i klasztoru Karmelitanek Bosych we Lwowie rozpoczęła się jeszcze w XVII wieku. W czasie zaboru austriackiego budynek kościoła zamieniono na magazyn wojskowy ale w 1842 roku wrócił on do wiernych. W czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej (do 1945 roku) Kościół Matki Bożej Gromnicznej był kościołem seminaryjnym. Sowiecka okupacja Lwowa oznaczała koniec swobodnego działania parafii rzymskokatolickiej, a po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku sytuacja dla łacińskich katolików niewiele się zmieniła. Na początku XXI wieku świątynię przekazano grekokatolikom, mimo że w sąsiedztwie mają oni jeszcze trzy świątynie – jedną dosłownie tuż obok dawnego kościoła obrządku łacińskiego pw. Matki Bożej Gromnicznej – kościół pw. św. Kazimierza. Starania łacińskich katolików o zwrot świątyni dla celów religijnych obrządku łacińskiego do tej pory nie przyniosły efektów, podobnie jak w przypadku wielu innych kościołów rzymskokatolickich na Ukrainie.

 

W zaistniałej sytuacji metropolita lwowski (w latach 1991 – 2008) kardynał Marian Jaworski porozumiał się z grekokatolickim arcybiskupem Lwowa (w latach 2001 – 2011) Lubomyrem Huzarem o wspólnym korzystaniu z świątyni kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej. Sytuacja z niedawnych świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny dowiodła, w jak trudnym położeniu we współczesnej Ukrainie są katolicy obrządku łacińskiego, którzy nie tylko nie mogą odzyskać swoich świątyń, ale narażeni są na złe traktowanie i mają ograniczane możliwości praktyk religijnych.

 

Źródło: strona internetowa Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Łacińskiego na Ukrainie

PK


DATA: 2018-12-31 15:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak wygląda "koachaimy się" po ukraińsku. Ale tak naprawdę, jaka potworna nienawiść. I gdzie są pasterze tego kościoła?
3 miesiące temu / Rys
 
Straszne. I oni myślą, że Bóg im pobłogosławi?
3 miesiące temu / Anaja
 
Podobna sytuacja miała miejsce w Olesku (miejscu narodzin Jana III Sobieskiego) tam msza odbywała się pod gołym niebem na śniegu. a wcześniej msze odbywały się albo w kaplicy na zamku, albo w klasztorze pod zamkiem
3 miesiące temu / Zbigniew Maliszewski
 
Ciemny i ogłupiany lud ukraiński nic a nic się nie poprawił. Zero Ducha Chrystusowego i miłości. Haa! jak tu oczekiwać od nich fundamentu chrześcijaństwa - miłości bliźniego skoro nie szanują siebie samego. W sercu tylko złośliwość i zacietrzewienie.
3 miesiące temu / Krzysiek
 
Na takich przykładach wychodzi prawda o grekokatolikach i Ukrainie, ale kogo ona naprawdę interesuje?
3 miesiące temu / pr
 
Czy hołubiona przez polski rząd Ukraina jest zaporą przed Rosją czy tuczonym za nasze pieniadze wilkiem w owczej skórze?
3 miesiące temu / Tak pytam prezesa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65169"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.