DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Ukraina. Nowy plan Georga Sorosa

Ukraina. Nowy plan Georga Sorosa
fot. Danny Gys / Reporters/Forum

Włączanie się w zmiany w wielu krajach na świecie jest od lat specjalnością amerykańskiego miliardera Georga Sorosa. Jego zamiłowanie do budowania „otwartych społeczeństw” i jednoczesne gry na światowych rynkach finansowych powodują, że postrzegany jest jako finansista – animator międzynarodowej polityki. W ostatnich kilku latach miejscem, które upodobał sobie Soros, stała się Ukraina, która odpłaca miliarderowi stawianiem go na piedestale i słucha jego słów niczym proroka.


Soros podgrzał zainteresowanie ukraińskimi firmami z branży IT – doniósł 18 lutego br. ukraiński portal „NW.BIZNES”, prognozując zwiększenie zainteresowania zagranicznego kapitału inwestycjami w gospodarkę ukraińską i przypisując tę zasługę amerykańskiemu miliarderowi. Optymistyczne komentarze przypominają euforię polskich mediów z każdej inwestycji zagranicznej, nie dostrzegając tego, co dzieje się z kapitałem krajowym i jaką przyszłość będą miały krajowe firmy, zdane na zderzenie się z gigantami o międzynarodowym zasięgu i wielkim kapitale.


Obecny w dobie zmian

Upadek komunizmu od Łaby po Don i Kaukaz otwarł furtkę dla zmian w sposobach myślenia społeczeństw państw posttotalitarnych i realnego komunizmu. Aby w pustkę po filozofii marksistowsko – leninowskiej nie weszły z powrotem religie, należało szybko zaproponować coś alternatywnego, łatwiejszego w asymilacji, nie wymagającego wielu wyrzeczeń i dającego złudzenie wolności. Skutki szybkiej reateizacji, już w imię wolności i bez przymusu państwowego, widoczne są w pokoleniu, które wyrosło po upadku komunizmu w państwach Europy Środkowej i Wschodniej.


W tym też czasie na scenę państw postkomunistycznych wszedł amerykański miliarder Georg Soros, poprzez liczne organizacje i fundacje, cieszące się jego wsparciem finansowym i promocyjnym. Już po obraniu „proeuropejskiego” kierunku budowy państwa przez Ukrainę w 2014 roku, Soros zaktywizował się także i w tym państwie, w którym wielu polityków widzi w nim swego mentora i wzór. Amerykański miliarder nie ma problemu z dostaniem się do wszystkich polityków, niezależnie od spectrum poglądów przez nich reprezentowanych. Jego wypowiedzi i cytaty trafiają do ukraińskiej prasy, wzmacniając pozycję Sorosa na scenie politycznej Kijowa.


Prognoza na 2017 rok

Na zakończenie 2016 roku „Ewropejska Prawda” opublikowała tłumaczenie artykułu autorstwa Georga Sorosa z strony „Projekct-syndicate”, gdzie miliarder pisze o sobie jako o 86-letnim węgierskim Żydzie, który stał się obywatelem USA po ucieczce w 1947 roku z Węgier, najpierw do Anglii.


Oceniając kierunki działań Waszyngtonu po wejściu do Białego Domu Donalda Trumpa, amerykański miliarder pisze, że światowa demokracja przeżywa kryzys, czego dowodem jest wybór na głowę państwa szachraja i potencjalnego dyktatora, w którego gabinecie zasiadają niekompetentni ekstremiści. Z tego też Soros dedukuje przyszłą większą przychylność USA dla dyktatorów. Jednym z destabilizatorów demokratycznych systemów, niezbędnych do wdrożenia idei „społeczeństwa otwartego” , wokół której Soros buduje swoją wizję świata, jest oczywiście dyktator z Kremla Władimir Putin. Putin, obawiający się kolorowych rewolucji, jak w Gruzji czy na Ukrainie, będzie się starał wpływać poprzez media społecznościowe na wybory w 2017 roku w Holandii, Niemczech, Włoszech i Francji. Tak jak uważa się powszechnie na Zachodzie – wpłynął na wybory prezydenckie w USA i dołożył się do porażki Hillary Clinton, wspieranej przez Georga Sorosa.


Przyjaciele mają wspólnego wroga

Zaangażowanie Georga Sorosa na Ukrainie nie wynika tylko z faktu żalu do Putina za porażkę kandydatki demokratów w wyścigu do Białego Domu. Ukraina od objęcia władzy przez polityków, którzy obalili w 2014 roku prorosyjskiego Janukowycza, obrała kurs prozachodni i próbuje dokonywać zmian zbliżających ją do Zachodu – nie tylko mentalnie ale też kapitałowo. Stąd też obecność Georga Sorosa na Ukrainie i orędowanie w sprawach ukraińskich w świecie zachodnim. W interesie przeżywającej kłopoty finansowe Ukrainy wypowiadał się Soros już w marcu 2015 roku dla BBC i twierdził, że Europa za bardzo zajęta jest Grecją, podczas gdy powinna w większym stopniu zachęcać ponad 40-milionową Ukrainę jaka ciąży do Europy („Ewropejska Prawda”, 27.03.2015). Dwa miesiące wcześniej, na tym samym portalu pojawiła się informacja o planowaniu przez Sorosa znacznych inwestycji na Ukrainie. Obszarami zainteresowań Sorosa miały być m.in. efektywność energetyczna (ale dopiero po zreformowaniu krajowego giganta „Naftohazu”) oraz przemysł rolno – spożywczy. Także w styczniu 2015 roku, gdy Ukraina stanęła w obliczu groźby nieregulowania zobowiązań państwa, Soros alarmował Zachód, że należy udzielić wsparcia finansowego Kijowowi i zarzucał zarówno USA, jak i Unii Europejskiej brak zrozumienia powagi sytuacji finansowej.


W obronie Ukrainy i przeciw Rosji opowiedział się Soros w publikacji w „The New York Times” również w styczniu 2015 roku. Do ukraińskiej opinii publicznej ta informacja trafiła za pośrednictwem mass mediów, które cytowały artykuł Sorosa napisany wspólnie z kontrowersyjnym filozofem francuskim Bernardem Henri Lévy, oceniającymi ostro Rosję i jej politykę wobec Ukrainy. Piszą oni, że chociaż Rosja znajduje się w stanie pogłębiającego się kryzysu finansowego, może zniszczyć nową Ukrainę zanim ta zdąży się umocnić.

Być może przypadkowo ta wzmożona aktywność Sorosa w styczniu 2015 roku zakończyła się uznaniem przez Radę Najwyższą Ukrainy 27 stycznia 2015 roku Rosji jako państwa – agresora (pisał o tym m.in. portal „Ukr.Media” 28 stycznia 2015 r.)


Doceniany i wpływowy

Za lobbowanie w interesie ukraińskim amerykański miliarder jest doceniany na Ukrainie łatwym dostępem do najważniejszych polityków państwowych, którzy zabiegają o jego obecność i chętnie się z nim spotykają. O serii takich spotkań, w przełomowym dla Ukrainy okresie zimy 2014 roku, informację ujawnił portal „Wołynskie Nowiny” 16 sierpnia 2016 roku, podając, że dane z korespondencji wyciekły za przyczyną hakerów. Co ciekawe, z informacji podanych przez  „Wołynskie Nowiny” wynika, że spotkania odbywały się w hotelu, w jakim mieszkał Soros, chociaż rozmówcami byli politycy sprawujący najwyższe funkcje w państwie lub przymierzający się do takich stanowisk. Spotkania odbywały się w 2014 roku, już po obaleniu Janukowycza ale jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Gośćmi amerykańskiego miliardera byli m.in. Julia Tymoszenko, ministrowie zdrowia, oświaty, spraw zagranicznych, pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow, a przygotowania spotkania z  liderem nacjonalistycznej „Swobody” Ołehem Tiahnybokiem miały pokazać brak „tych strasznych nacjonalistów” na Ukrainie.


O pozycji Georga Sorosa w świecie ukraińskiej polityki i gospodarki dowodzi zaproszenie go do organu doradczo - konsultacyjnego przy prezydencie Petro Poroszence - Narodowej Rady Inwestycyjnej Ukrainy. Jak informował 29 sierpnia 2016 roku portal „LB.UA”, na uczestnictwo w tej radzie wyraził zgodę obok Sorosa m.in. dyrektor Unilevera Paul Polman. O wiele ważniejsze od medialnych doniesień o spotkaniach na szczytach władzy i honorowaniu Georga Sorosa jest jednak to, że w światowej polityce kurs wyznaczony przez miliardera wobec Ukrainy jest wdrażany w rzeczywistości. Niezależnie od tego kto rządzi w USA i w krajach europejskich. Mając takiego „ambasadora”, obecna władza w Kijowie chętnie korzysta z wygodnego i szeroko rozpostartego parasola ochronnego.

 

 

Piotr Koźmian

DATA: 2017-03-02 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Doskonali się sztukę wywoływania kryzysów,aby na nich zarabiać.W trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ po jednej stronie kalicja PETRODOLAROWA,a po drugiej ANTYDOLAROWA bazująca na powiększających się zasobach chińskiego złota.EURO zabiega o powiększenie wpływów europejskich przez pryzmat gospodarki niemieckiej. Jak w każdej wojnie trzeba mieć strategię,a jaka jest i jaka powinna być POLSKA?!
ponad 1 rok temu / Mieczysław S.kazimierzak
 
Boże widzisz i nie grzmisz
ponad 1 rok temu / maxi
 
już to wszystko jest tak oczywiste,że trzeba chyba mieć uszkodzony mózg(lub mieć w tym jakiś swój udział),aby zaprzeczać temu,że Soros jest mafijnym słupem syjo-masonów (tj satanistów z nwo). Jak to się obłapiał przyjacielsko. I co,"przyjaciele" dalej za nim murem ?.
ponad 1 rok temu / jac
 
Nie ma co kluczyć z motywami działania Sorosa. Zainwestował w tzw. Majdan sporo milionów nie dla żadnych idei wyzwoleńczych Ukraińców, a dla wydojenia jak największej ilości kasy przy odpowiednio przeprowadzonej 'prywatyzacji'. Właśnie dlatego niejaki Balcerowicz i Nowak już od dawna siedzą w Kijowie i 'doradzają', jak to zrobić.
ponad 1 rok temu / wmo
 
Soros, słowianino-murzyno-chińczyk, który dorobił się fortuny pracując w Biedronce, przygotowuje miejsce na Ukrainie pod staro/nową Chazarię, która błąka się bezdomna po świecie i płacze, że nie ma gdzie spać.
ponad 1 rok temu / Mendelek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.