DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Ukraina: niszczą zamek – symbol polskiej potęgi. Czy twierdza przetrwa?

Ukraina: niszczą zamek – symbol polskiej potęgi. Czy twierdza przetrwa?
fot. Slawomir Olzacki/FORUM

Co tak naprawdę dzieje się z twierdzą w Kamieńcu Podolskim? – zastanawiali się przez ostatnie dni internauci po opublikowaniu w sieci zdjęć, na których widać, jak robotnicy młotami pneumatycznymi traktują mury słynnej twierdzy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jasna.

 

Zamek w Kamieńcu Podolskim to jeden z najpiękniejszych zabytków. Ważna twierdza, która przez wiele lat stanowiła symbol potęgi nie tylko Rzeczpospolitej, ale też cywilizacji europejskiej.

 

Teraz twierdza znalazła się w opałach. Jeden z internautów opublikował zdjęcia, na których widać, jak robotnicy uzbrojeni w taran oraz młoty pneumatyczne niszczą mury zamku. Największe wrażenie robi wielki głaz zawieszony na linie, którym pracujący przy zamku uderzają w jego konstrukcję. O co dokładnie chodzi? Jak twierdzi portal tvp.info, rzecznik ukraińskiej ambasady w Polsce pytana o sprawę, nie potrafiła udzielić odpowiedz.

 

Ks. Alojzy Kosobucki, z pobliskiej parafii św. Mikołaja, potwierdził za to, iż konstrukcja zamku nie była w najlepszym stanie i być może dlatego podjęto tam prace. – Zawalił się fragment zamku, właściwie jeden narożnik od strony północno-zachodniej. Stało się to w miejscu, które było chyba osłabione przez to, że w XVIII wieku stała tam brama Stanisława Augusta budowana na jego przyjazd przez de Jana de Vitte. Bramę zburzono w XIX wieku i odtąd ten fragment był osłabiony – powiedział.

 

W opinii księdza, za zaniedbania w opiece nad zamkiem odpowiedzialne są lokalne władze. Duchowny twierdzi, że ubytki spoiwa konstrukcji można było zobaczyć nawet wtedy, gdy przejeżdżało się samochodem. – Nie było wiążącego materiału, ale niczego nie robiono, żeby to naprawić. Miasto reaguje powolnie, jak coś się stanie, wtedy na gwałt coś robią, ale nie prewencyjnie – dodał duchowny.

 

 

Źródło: tvpinfo.pl

ged


DATA: 2018-02-25 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kamieniec Podolski w opisywanej przez Sienkiewicza historii obrony jako element fortyfikacyjny był już przestarzałą fortyfikacją. Oczywiście nic nie ujmie naszego sentymentu do tego miejsca historii Rzeczypospolitej.
ponad 1 rok temu / pkp
 
Durna prowokacja i coz oni z tego beda miec?? Az zal....
ponad 1 rok temu / Mimi
 
Może kolejny kredyt bezzwrotny dla "przyjaciół" od dobrej zmiany? Czy aktualnie wolą łożyć na cmentarze żydowskie? (100 mln na cmentarz w Warszawie)
ponad 1 rok temu / radek zasadny
 
Ten nazistowski skok na Ukrainie dopiero się rozkręca. Oni naprawdę gotowi są niszczyc wszelkie ślady polskosci bez względu na ich wartość historyczną w skali globalnej. Są jak muzułmanie z ISIS, którzy burzyli bezcenna starożytna Palmire. Widać coraz więcej podobieństw między tymi barbarzyńcami.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
My też powinniśmy wysadzić w powietrze symbol wrogiej krzyżackiej potęgi w Malborku, ale w przeciwieństwie do półdzikich Ukraińców potrafimy dostrzec architektoniczne piękno i wartość historyczną tego obiektu i dlatego dbamy o niego, zamiast niszczyć. A poza tym cóż za zbieg okoliczności, że to akurat polski zamek, symbol polskiej potęgi, a Ukraińcy są akurat, po raz nie wiadomo który w historii, oburzeni i zagniewani na Polaków, że mówimy prawdę o zbrodniach ichnich "bohaterów" - zbrodniarzy z OUN i UPA, dokonanych na Polakach.
ponad 1 rok temu / Iw
 
Zamiast wydawac pieniadze na banderowcow, rzad powinien wyslac ekipe restauratorow. W koncu jest to zamek-symbol Rzeczposplitej wielu narodow, polozony na ziemi "u kraja", ukrainnych. Pamietam jak wplacalismy zlotowki na zamek w Warszawie. Kamieniec, Bar, Kuudak I kilka innych twierdz to wielkie dziedzictwo, ktore musi przetrwac, Przeciez nawet Sobieski byl czesciowo pochodzenia rusinskiego. Jesli polskosc dycha w Rapersvillu, to moze I dychac ma Ukrainie. W koncu bez tych zabytkow Ukraina byalby malo ciekawa, no chyba ze ze wzgledu na przyrode.
ponad 1 rok temu / Zygmunt Jaslowski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.