DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Ukraina: katolicy łacińscy walczą o odzyskanie domu parafialnego we Lwowie

Ukraina: katolicy łacińscy walczą o odzyskanie domu parafialnego we Lwowie
fot.Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie

Od ponad 20 lat parafia św. Antoniego we Lwowie walczy bezskutecznie z władzami miasta o zwrot należącego do niej domu parafialnego. W intencji pomyślnego załatwienia tej sprawy łacińscy i greckokatoliccy wierni ukraińscy modlili się przy grobie swego patrona w Padwie w drodze powrotnej z Rzymu, gdzie w dniach 16-20 lutego towarzyszyli swym biskupom, składającym wizytę ad limina Apostolorum.

 

Ostatnio parafianie przekazali całą sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 

Budynek, który chcą odzyskać, zajmuje od 1972 miejska szkoła muzyczna nr 4, która – jak twierdzą wierni – nie korzysta z całego pomieszczenia.

 

„Nasza parafia w ostatnich latach bardzo rozszerzyła swą działalność. Powstały i rozwijają się tam wspólnoty Żywego Różańca, bł. Marty Wieckiej, «Rodzina Rodzin», wspólnoty młodzieżowe. Nie ma miejsca dla katechezy dzieci i młodzieży, dla spotkań grup wiernych i na organizowanie pomocy charytatywnej, np. wydawanie posiłków dla biednych” – powiedziała KAI jedna z parafianek - pątniczek Sołomija Kożuszko.

 

Pod koniec 2014, po wyczerpaniu wszystkich instancji sądowych w mieście, nie mogąc doczekać się sprawiedliwości w swoim kraju, parafia św. Antoniego wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. „Modlimy się i oczekujemy odpowiedzi stamtąd” – powiedzieli parafianie.

 

Tymczasem lwowska gazeta „Wysokyj zamok” w numerze z 12-18 lutego 2015 zaatakowała parafię, wzywając władze miasta i katolików do rozwiązania konfliktu „w duchu moralności chrześcijańskiej”. W artykule, zatytułowanym „Sąd europejski rozsądzi władzę i wspólnotę”, przywołano m.in. słowa prezydenta Lwowa Andrija Sadowego, który zapewnił, że miasto już wcześniej zaproponowało zbudowanie przez parafię nowego pomieszczenia dla szkoły, korzystając przy tym m.in. ze środków Unii Europejskiej i dopiero wtedy dom parafialny zostanie zwrócony łacinnikom.

 

A Iryna Magdysz, szefowa wydziału kultury Lwowskiej Rady Miejskiej, w tymże artykule wyraziła najpierw „zatroskanie”, gdyż – jak zaznaczyła – w tej części miasta nie ma żadnej szkoły muzycznej, a następnie pouczyła parafian, aby byli dobrymi chrześcijanami, dodając, że „Kościoły we wszystkich krajach przede wszystkim budowały szkoły a nie burzyły je”. Zdaniem autorki „być może komuś zależy na pogorszeniu stosunków między Ukraińcami i Polakami”. W tym celu wykorzystywane są różne preteksty, począwszy od wydumanego problemu polskich i ukraińskich grobów wojskowych na Cmentarzu Łyczakowskim po sprawę zwrotu pomieszczeń wspólnotom religijnym” – oświadczyła rozmówczyni pisma.

 

Pracujący w tej parafii o. dr Stanisław Kawa OFM Conv. zaprzeczył w rozmowie z KAI, jakoby ktoś z dziennikarzy rozmawiał z nimi. Jednocześnie w liście otwartym do redakcji pisma nawiązał do słów o moralności chrześcijańskiej, zwracając uwagę, że zgodnie z nią „prawowity właściciel ma prawo do swojej własności”. Moralność chrześcijańska opiera się na prawie naturalnym i na Dekalogu, którego siódme przykazanie brzmi „Nie kradnij”. „W szerszym znaczeniu (...) oznacza to zakaz wchodzenia w posiadanie rzeczy wbrew woli jej właściciela oraz zwrot zagarniętych niesprawiedliwie dóbr ich historycznym i prawowitym właścicielom” – przypomniał franciszkanin.

 

Podkreślił, że wierni żywili „głęboką nadzieję, iż władze miasta zechcą w duchu chrześcijańskiej moralności uregulować tę sprawę z parafią w sposób konkretny, bez zwodzenia próżnymi obietnicami”. Tak się jednak nie stało, „nad czym bardzo ubolewamy i aby nie stracić ostatniej szansy na triumf sprawiedliwości, (...) zwróciliśmy się do Strasburga. Szukamy sprawiedliwości na forum międzynarodowym, podobnie jak to czyni dziś Ukraina w tak trudnej sytuacji” – wyjaśnił w liście do redakcji ks. proboszcz.

 

Zaznaczył przy tym, że wspólnota parafialna św. Antoniego ma charakter wielonarodowy: tworzą ją Polacy, Ukraińcy, Rosjanie i inni. „Zależy więc nam bardzo na pokojowym współistnieniu wszystkich narodowości zamieszkujących Lwów. Wszyscy modlimy się o pokój i o dobry rozwój Ukrainy. Także materialnie wspieramy władze naszego kraju w tym trudnym czasie, bo wszyscy jesteśmy obywatelami Ukrainy” – zakończył swój list o. St. Kawa.

 

 

KAI

luk

 

 


DATA: 2015-02-26 07:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widać sytuacja na wschodzie Ukrainy wcale nie jest taka zła, skoro Ukraińcy mają czas i siły by dalej brnąć w antypolonizm.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.