DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Ukraina: biskupi katoliccy żądają zakazu „macierzyństwa zastępczego” i handlu dziećmi

Ukraina: biskupi katoliccy żądają zakazu „macierzyństwa zastępczego” i handlu dziećmi
fot. pixabay

Ukraińscy biskupi grecko- i rzymskokatoliccy wezwali pilnie władze swego kraju do wprowadzenia zakazu „macierzyństwa zastępczego”, tzw. matek-surogatek oraz międzynarodowego handlu dziećmi. Powodem do ich wspólnego wystąpienia był filmik wideo, jaki pojawił się niedawno na stronie kliniki BioTexCom, nadany z kijowskiego hotelu „Wenecja”. Pokazano na nim 46 niemowląt, płaczących w swych szpitalnych łóżeczkach i pozbawionych ciepła rodzicielskiego, traktowanych jak towar, po który nie zgłosił się dotychczas żaden kupiec.

 

Wstrząśnięci tym niezwykłym materiałem hierarchowie obu obrządków zwrócili się do rządu Ukrainy z pilnym żądaniem wprowadzenia zakazu tego rodzaju praktyk. „Macierzyństwo zastępcze, czyli traktowanie ludzi jak towaru, który można zamówić, przygotować i sprzedać, na które, ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, zezwala czynnie ustawodawstwo ukraińskie, jest problemem, jest podeptaniem godności ludzkiej” – napisali biskupi we wspólnym oświadczeniu. Podkreślili, że „należy ujawniać przypadki okazywania takiej zniewagi osobowości i godności ludzkiej”.

 

Tymczasem wszystko to dopuszcza zalegalizowane macierzyństwo zastępcze, będące „złem moralnym, powodującym niezliczone cierpienia i poniewierkę zarówno narodzonego w ten sposób dziecka, jak i kobiety, która je urodziła” – stwierdza dokument biskupów. Zwraca uwagę, że komercyjne podłoże takiego macierzyństwa z moralnego punktu widzenia zasługuje na jeszcze ostrzejszą ocenę, ponieważ złem moralnym stają się funkcje kupna-sprzedaży ciała i samej osoby nowo narodzonego dziecka. „Żadne okoliczności i skutki nie mogą usprawiedliwić praktyki macierzyństwa zastępczego” – zaznaczyli hierarchowie grecko- i rzymskokatoliccy.

 

Według nich tego rodzaju luka prawna w ustawodawstwie ukraińskim „dyskredytuje nasze państwo w oczach społeczeństwa europejskiego”.

 

Biskupi wyrazili solidarność z apelem pełnomocniczki Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw rodziny, aby zabronić na szczeblu prawnym międzynarodowego handlu dziećmi na Ukrainie oraz zażądali zakazu macierzyństwa zastępczego w każdej formie (altruistycznej i komercyjnej). Domagają się również zapewnienia urodzonym już dzieciom należnej im opieki, a także umożliwienia ich adaptacji w rodzinach.

 

„Żądamy od władz państwowych zwrócenia w końcu uwagi na politykę rodzinną na Ukrainie: stworzenia odpowiedniego organu państwowego, który troszczyłby się o rodziny ukraińskie i dbałby o to, aby nasze matki nie musiały handlować swoim ciałem i noszonymi pod sercem dziećmi, aby one same i ich bliscy mogli przeżyć” – głosi wspólny dokument biskupów katolickich dwóch obrządków.

 

Podpisali go w imieniu swych Kościołów: z ramienia Synodu Biskupów kijowsko-halickiego arcybiskupstwa większego abp Światosław Szewczuk i łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki z ramienia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-05-14 15:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jednak biskupi przecież mniejszościowego Kościoła Katolickiego w Republice Ukraińskiej mają odwagę stanąć w obronie moralności społecznej.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Serce się kraje jak sobie człowiek wyobrazi te dzieciaczki... Skoro dziecko jest towarem to dlaczego dorosły ma nie być?
5 miesięcy temu / Qwerty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.