DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

UE w kryzysie a Rosja po cichu rozszerza swoje wpływy

UE w kryzysie a Rosja po cichu rozszerza swoje wpływy
fot. premier.gov.ru / commons.wikimedia.org, licencja cc
#ROSJA    #PUTIN    #GRECJA    #MERKEL    #UE    #CYPR    #SOUTH STREAM    #NORTH STREAM

Kryzys w Unii Europejskiej nie dla wszystkich jest źródłem zmartwienia. Ktoś jednak stara się odnieść korzyści z takiego stanu rzeczy. Mowa oczywiście o Rosji. Podczas gdy Unia zajęta jest swoimi problemami nasi wschodni sąsiedzi starają się wykorzystać to do umacniania własnych wpływów.

 

Według ośrodka badawczego Chatham House na razie efekty nie są wielkie, choć Rosja chętnie sięga po najsilniejszą swoją broń czyli obstrukcję. Zdaniem analityków dopóki prezydentem będzie Władimir Putin kraj ten będzie bardzo trudnym partnerem dla Unii Europejskiej. James Sherr, ekspert ośrodka, uważa, że w Rosji coraz bardziej zaciera się granica między władzą a pieniądzem, służby wywiadowcze są skomercjalizowane a ich praktyki przeniknęły do biznesu.

 

Jako przykład determinacji Putina w kwestii zdobywania wpływów geopolitycznych podaje gazociąg Nord Stream oraz planowany South Stream. Celem tych dwóch przedsięwzięć jest osłabienie Ukrainy i pozostałych państw, przez które do tej pory przepływał gaz ze wschodu na zachód.

 

Najważniejszym założeniem jest jednak uzależnienie Europy od dostaw rosyjskiego surowca na wiele lat. - Projekt South Stream zapoczątkował grę, której celem jest zabezpieczenie strategicznych udziałów Rosji w firmach i instalacjach, mogących wspierać konkurencyjne projekty UE takie, jak Nabucco - mówi Sherr.

 

Stąd np. tak silne zainteresowanie prywatyzacją sektora energetycznego w Grecji, próba wymuszenia na Chorwacji przystąpienia do projektu South Stream jeszcze przed wstąpieniem tego kraju do UE. Takimi samymi pobudkami kierował się Kreml kierując pod adresem Bułgarii groźby podniesienia cen gazu do poziomu najwyższego w Europie, jeśli kraj ten nie sformalizuje stosunków z South Stream.

 

Również udzielenie pożyczki Cyprowi miało na celu zabezpieczenie sobie dostępu do tamtejszych podmorskich surowców energetycznych. Na Cyprze zresztą jest zlokalizowanych aż 20 proc. wszystkich rosyjskich inwestycji zagranicznych.

 

Silne wpływy rosyjskie widać również w Czarnogórze. 40 proc. wszystkich nieruchomości w tym kraju należy do Rosji. Największym sukcesem jest jednak przejęcie w ubiegłym roku całości systemu gazociągów tranzytowych na Białorusi.

 

Zdaniem Sherra "UE i MFW przestały być wystarczającą przeciwwagę dla presji Moskwy". Euroazjatycka Unia Celna ma, zdaniem eksperta, tę przewagę nad stowarzyszeniem z UE, że nie wymaga od państw stosowania standardów demokratycznych.

 

Jednak sukcesy Moskwy nie są aż tak spektakularne jak życzyłaby sobie Rosja. Przyczyną może być to, że Angela Merkel ma znacznie bardziej powściągliwy stosunek do Gazpromu niż Gerhard Schroeder. Zapewne to też zdecydowało o wszczęciu postępowania antymonopolowego wobec rosyjskiego koncernu, co nieco popsuło szyki Kremlowi.

 

Najbardziej jednak, zdaniem Sherra, szkodzi sobie sama Rosja, której system władzy jest skostniały. - Moskwa blokuje i przekupuje, ale nie przyciąga. Nie jest to korzystne ani dla UE, ani dla samej Rosji, ani państw położonych między nimi – dodaje ekspert Chatham House.

 


Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl

 


DATA: 2012-10-15 12:10
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.