19 grudnia 2018

UE to ma gest. Wszyscy zrzucimy się na „europejskie czempiony”, by mogły konkurować na świecie

(źródło: pixabay.com)

Przedstawiciele 19 krajów UE zaproponowali nowelizację unijnych przepisów antymonopolowych w celu ułatwienia powstawania europejskich potentatów przemysłowych, którzy będą w stanie stawić czoła „ostrej konkurencji” ze strony Stanów Zjednoczonych i Chin. O wspieranie „championów” ze środków unijnych zabiegają w szczególności Francuzi i Niemcy.

 

Po spotkaniu ministerialnym w Paryżu grupa 19 krajów wezwała do nadania „nowego impulsu politycznego”, mającego wzmocnić europejski przemysł, by pozostał konkurencyjny na arenie międzynarodowej. Kraje mają przedstawić wnioski w tej sprawie przyszłej Komisji Europejskiej, która zostanie powołana po wyborach w maju 2019 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jeden z pomysłów zakłada „identyfikację możliwych zmian w przepisach antymonopolistycznych, aby lepiej uwzględnić w analizach dotyczących fuzji rynki międzynarodowe i konkurencję” – czytamy w oświadczeniu końcowym. Francja i Niemcy zdecydowanie broniły w ciągu ostatnich miesięcy transgranicznych fuzji dużych firm krajowych, by „wykuwać europejskich mistrzów”. Jednak Komisja jest zaniepokojona takimi operacjami, obawiając się likwidacji konkurencji w obrębie jednolitego rynku.

 

Francuzi i Niemcy oczekują, że inne kraje UE zaakceptują i wesprą tworzenie konglomeratów takich, jak np. Alstom i Siemens, który miałby być dominującym przedsiębiorstwem kolejowym Europy. Producent pociągów TGV we Francji ogłosił 26 września br. „fuzję równych” z niemieckim liderem przemysłowym Siemensem.

 

Szefowa Komisji Antymonopolowej, Margrethe Vestager wyraziła we wtorek obawy dotyczące planów połączenia niemieckiego Siemensa i francuskiego Alstoma. Zapytana o fuzję podczas konferencji prasowej, powiedziała: – Słuszne jest stwierdzenie, że mamy obawy dotyczące bardzo szybkich pociągów, ponieważ bardzo ważne jest, aby Europa rozwijała się również w przypadku pociągów dużych prędkości.

 

Są jednak kraje, które argumentują, że „jeśli chcemy być w stanie stawić czoła konkurencyjnym chińskim gigantom, musimy połączyć europejskie siły”. Tak  twierdzi francuski minister finansów Bruno Le Maire. Vestager miała się spotkać z Le Maire w Brukseli 19 grudnia. Francuski minister spotka się również z wiceprzewodniczącym komisji ds. euro Valdisem Dombrovskisem i komisarzem ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

 

Oświadczenie w sprawie tworzenia „europejskich mistrzów” podpisały: Francja, Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Hiszpania. Ich liderzy przekonują, że Europa „musi działać szybko, aby utrzymać swoją konkurencyjność” i stawić czoła „zażartej konkurencji” ze strony innych dużych gospodarek z proaktywnymi strategiami przemysłowymi. W tym celu wzywają UE do przyjęcia „kompleksowej” i „asertywnej” strategii przemysłowej, uwzględniającej specyficzne potrzeby przemysłu i regionów.

 

Państwa członkowskie zgodziły się, że nowa Komisja powinna zaproponować tę ambitną strategię przemysłową „tak szybko, jak to możliwe” – jesienią przyszłego roku. Plan powinien zawierać wskaźniki służące monitorowaniu postępów. Wcześniej blok powinien zidentyfikować europejskie strategiczne łańcuchy wartości, „priorytetowo traktując te najbardziej bezpośrednio związane z poprawą produktywności globalnej, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym i ulepszeniem rozwoju technologicznego”.

 

Dla każdego z tych strategicznych łańcuchów wartości (innymi słowy dla powstających korporacji z wyraźnie podzielonymi zadaniami i rolami) opracowanoby specjalne plany. Na tworzenie „mistrzów przemysłowych” (monopolistów europejskich) mieliby zrzucić się wszyscy podatnicy. Przewiduje się bowiem wspieranie ich działalności z funduszy UE. Oprócz tego zyskałyby one wsparcie w postaci regulacji dot. konkurencji, innowacji, technologii cyfrowej, energii, handlu czy opodatkowania.

 

Francja i Niemcy naciskają także na ogólnounijną inicjatywę na rzecz finansowania innowacji i badań nad projektami technologicznymi w całym bloku, by znowu Europa mogła skuteczniej konkurować z Chinami i USA. Oba kraje już zwiększają współpracę przemysłową w trzech kluczowych obszarach: produkcji ogniw akumulatorowych w Europie, sztucznej inteligencji, innowacji przełomowych (np. przedsiębiorstwa typu Uber itp.). Komisja zatwierdziła również we wtorek umowę Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii w sprawie sfinansowania wartych 1,75 miliarda euro badań i innowacji w dziedzinie mikroelektroniki.

 

Źródło: euractive.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram