DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

UE na wojnie z energochłonnymi odkurzaczami. Kolejne ograniczenia już obowiązują

UE na wojnie z energochłonnymi odkurzaczami. Kolejne ograniczenia już obowiązują
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Od dzisiaj w państwach Unii Europejskiej można sprzedawać tylko odkurzacze, których moc nie przekracza 900 watów. W wojnie z odkurzaczami to drugi etap ofensywy unijnej po wprowadzonym w 2014 roku ograniczeniu maksymalnej mocy odkurzaczy do 1400 watów.

 

Choć informacja brzmi jak absurd to jednak jest to prawda. Wobec braku większych sukcesów w likwidacji prawdziwych problemów Unii Europejskiej, wdraża się biurokratyczne ograniczenia mocy dystrybuowanych w sklepach na terenie UE odkurzaczy, chociaż działania takie nie mają nic wspólnego z prawem klienta do wyboru artykułu spełniającego jego oczekiwania. W duchu walki z nieudowodnionym ociepleniem klimatycznym podnosi się argumenty o konieczności oszczędzania energii elektrycznej, ponieważ jej produkcja związana jest z emisją zanieczyszczeń i sprzyja podobno ociepleniu klimatu.

 

Od 1 września odkurzacze o mocy powyżej 900 watów i emisji hałasu powyżej 80 decybeli będą sprzedawane do wyczerpania zapasów sklepów. Do sieci handlowych i hurtowni producenci już nie będą dostarczali takich odkurzaczy.

 

W liczącej ponad pół miliarda ludności Unii Europejskiej sprzedaje się rocznie 45 milionów odkurzaczy. Argumentem za wdrożeniem dyktatu dla klientów i handlujących sprzętem AGD jest oszczędność szacowana na 20 terawatogodzin rocznie. Dla klientów – obywateli UE ważna jednak byłaby informacja jak moc dostępnych na rynku odkurzaczy wpłynie na dokładność sprzątania i usuwania kurzu z miejsc, z których da się go wyciągnąć tylko sprzętem o dużej mocy. Nie ma także wyliczeń długości czasu sprzątania mniej wydajnym sprzętem. Okazać się może dość szybko, że mniejszy pobór mocy przełoży się na dłuższe sprzątanie i oszczędności będą tylko pozorne lub realnie nieosiągalne.

 

To nie koniec pomysłów unijnych decydentów, ponieważ następne w kolejce do wprowadzania ograniczeń mocy będą inne artykuły AGD. Bruksela planuje w niedalekiej przyszłości przypuścić szturm na kolejnych sprawców ocieplenia klimatu, m.in. na klimatyzatory, wentylatory, pralki, lodówki i telewizory.

 

Dla mieszkających w centrali Unii Europejskiej, w Brukseli, przygotowano na 1 września jeszcze jedno ograniczenie – dystrybucji cienkich jednorazowych reklamówek. Zakaz nie dotyczy toreb o grubości większej niż 50 mikronów. W jednym z trzech regionów federalnych Belgii, w Walonii, zakaz taki wszedł w życie już 1 grudnia 2016 roku.

 

W coraz liczniejszych ograniczeniach jedne z nich można zaakceptować, jak chociażby ten o wycofywaniu z obiegu reklamówek plastikowych, które rozkładają się w przyrodzie 450 lat. Trudniej zrozumieć walkę o ekologię poprzez ograniczenia mocy sprzętu AGD przy jednoczesnym rozwoju motoryzacji w oparciu o paliwa ropopochodne. Dzieje się tak mimo, że przy dzisiejszej technologii benzynę czy olej napędowy można byłoby już zastąpić innymi paliwami, znacznie mniej szkodliwymi dla przyrody (np. wodorem). Tutaj determinacji Unii Europejskiej nie widać, podobnie jak logiki wielu innych zakazów i regulacji rodem z gospodarki centralnie sterowanej.

 

PK


DATA: 2017-09-04 09:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przecież to idiotyzm, zmniejszając moc odkurzacza nie przełoży sie wcale na oszczędność, bo przy mniejszej mocy będzie słabo ciągnąć wiec odkurzanie zajmie więcej czasu, a więcej czasu może oznaczać więcej prądu
ponad 1 rok temu / pibrox
 
Prezydent Andrzej Duda 3 sierpnia podpisał ustawę o Prawie wodnym, która ma dostosować polskie prawo do przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) i dyrektywy azotanowej Unii Europejskiej. Rolnik musi założyć licznik na własną studnię i będzie płacił za wodę pobraną z własnej studni na swojej własnej ziemi we własnym gospodarstwie czyli za deszczówkę. Skretynienia unijnego ciąg dalszy.
ponad 1 rok temu / dd
 
jest nadprodukcja odkurzaczy malej mocy to treba to opchnac...potem wprowadzi sie powoli miotly, ktore beda uzywane jako lotnie, w drodze na sabaty feministek u franka jedynego
ponad 1 rok temu / to rozumiem
 
Prawdziwym problemem nie jest moc urządzeń, ale elektrośmieci. Stara polska pralka działała ponad 20 lat. Nowa niemiecka popsuła się po 2 latach jak tylko skończyła się gwarancja. Ludzie naprawiający agd mówią o celowych błędach fabrycznych, aby sprzęt się szybko psuł.
ponad 1 rok temu / czy UE tego nie widzi?
 
A co z hotelami i innymi dużymi obiektami? Odkurzać całe morgi dywanów takim mikrusem? Niech komisarze sami spróbują.
ponad 1 rok temu / sw
 
Komuna to był pikuś przy ue aż się boję co jeszcze wymyślą
ponad 1 rok temu / Dana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.