22 czerwca 2020

UE ma współfinansować szczepionkę. Miliony popłyną „w ciemno” do firm farmaceutycznych

(Fot. Pixabay)

Unia Europejska sfinansuje część kosztów początkowych producentów szczepionki przeciwko COVID-19. Jednomyślnie poparta przez państwa wspólnoty strategia ma na celu przyspieszenie prac nad preparatem. Umowy z producentami będzie podpisywać w imieniu państw Komisja Europejska.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Unijna komisarz zdrowia Stela Kirikiadu potwierdziła w poniedziałek, że strategia Komisji Europejskiej w sprawie prac nad produkcją i szeroką dystrybucją szczepionki została jednomyślnie poparta przez wszystkie państwa.

 

– Tak długo jak nie ma szczepionki, nikt nie jest właściwie bezpieczny, wirus wciąż krąży, dlatego KE chce realizować strategię dotyczącą szczepionek – powiedziała Cypryjka.

 

Plan zakłada między innymi, że Unia zapewni dostawy preparatów do państw członkowskich zawierając w ich imieniu przedwstępne umowy z producentami.

 

Strategia Komisji Europejskiej ma na celu szybsze opracowanie, wytworzenie i rozpowszechnienie szczepionki na COVID-19. Produkcja ma odbywać się na terenie Unii i przenosi część ryzyka z producentów na podatników. Unia sfinansuje część kosztów początkowych producentów.

„Cały plan wiąże się z ryzykiem, że setki milionów euro zostaną skierowane do firm, których produkty nie przejdą testów klinicznych, ale to właśnie ma zachęcić przedsiębiorstwa do przyspieszania prac. KE chce przeznaczyć na ten cel lwią część środków Instrumentu Wsparcia Kryzysowego opiewającego na 2,7 miliarda euro” – czytamy na stronie rmf24.pl.

–  Inwestycje w opracowanie odpowiedniego preparatu i jego produkcję muszą być dokonywane wcześniej niż zwykle. A to z kolei niesie o wiele większe ryzyko dla tych, którzy prowadzą prace badawcze i przyszłych producentów – przekonywała komisarz.

Chcemy zagwarantować scentralizowane podejście europejskie dotyczące dostaw szczepionek. Musimy wspierać producentów, by mogli jak najszybciej rozwinąć swoje moce produkcyjne na jak najszerszą skalę. To wymaga zwiększonej solidarności także między państwami członkowskimi – dodała Kirikiade.

Umowy z producentami zostaną zawarte w ciągu najbliższych tygodni. Komisarz zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o to, by ze względu na prace nad szczepionką okresowo zawiesili obowiązywanie regulacji ograniczających wykorzystywanie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 153 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram