DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

UE kupowała obligacje Detroit

UE kupowała obligacje Detroit

Obligacje komunalne miasta Detroit miały być atrakcyjną inwestycją dla Amerykanów, ze względu na zwolnienia podatkowe. Amerykańskie papiery wartościowe – mimo iż nie miały pokrycia – były chętnie nabywane również przez bankowców z UE. Pożyczyli oni władzom Detroit ponad 1 mld dol. Detroit zadłużone jest na 18.5 mld. dolarów i właśnie ogłosiło bankructwo.


Jak się okazuje, kierownictwo banków europejskich, nie zważając na ryzyko inwestycji, zdecydowało się zakupić obligacje komunalne miasta Detroit. Władze obiecywały ogromne korzyści, chociaż sytuacja gospodarcza miasta pogarszała się od dłuższego czasu. Mimo to wiele niemieckich banków zdecydowało się kupić toksyczne papiery wartościowe. Ich zakup umożliwiło złagodzenie dyrektyw unijnych dot. ryzyka kapitałowego.


Dyrektywa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w sprawie wymogów dotyczących wypłacalności, wydana w 1989 roku, zezwalała bankom europejskim na zakupywanie obligacji komunalnych poza Europą, przyjmując dla nich wysoki poziom ryzyka (około 80 proc.) W 2000 r. dyrektywę tę zmieniono i poziom ryzyka dla amerykańskich obligacji komunalnych oszacowano na 20 proc.


Dyrektywa z 2006  r.,  która była realizowana w UE wraz z wytycznymi Bazylei  II, zmieniła tę metodologię. Banki mogły przyjmować poziom ryzyka dla obligacji komunalnych w wysokości 20 proc., albo nawet niższy wg własnej oceny.


W rezultacie wiele europejskich banków nabyło obligacje Detroit, które są bez pokrycia. W operacji umożliwienia zakupu wątpliwych papierów dłużnych  amerykańskiego miasta uczestniczył szwajcarski bank UBS. Dostarczył on na rynek w latach 2005 i 2006 papiery o wartości 1.4 mld dol. Jednym z nabywców obligacji był irlandzki Depfa Bank, który sfinansował co najmniej 200 mln długu Detroit. Depfa później został kupiony przez bank Hypo Real EstateGroup, który został dokapitalizowany przez niemiecki rząd w 2008 r.

Kolejnym nabywcą był Dexia, znacjonalizowany bank francusko-belgijski. Jego władze właśnie poinformowały, że problemy Detroit uszczuplą wynik banku za drugi kwartał o 50 mln euro. Kierownictwo przekonuje jednak, że część długu jest ubezpieczona wprost, a reszta jest pokryta przez ubezpieczycieli „zaangażowanych w procedury restrukturyzacji” (czytaj: niewypłacalności).


Tymczasem również Comerz bank dokonał odpisów w związku z pożyczkami udzielonymi miastu Detroit. Szacuje się, że może on stracić około 400 mln dol.Źródło: WSJ, AS. 


DATA: 2013-07-30 07:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

MOŻE TO KTOŚ UZNAĆ ZA TEORIE SPISKOWA, ALE UWAŻAM ,ŻE PRZYCZYNA bankructwa Detroit jest odwet żydów. w latach 50-tych to było NAJBOGATSZE!!! miasto w USA ,ale jego najbardziej znanym mieszkańcem ,twórcą dobrobytu był największy wróg chazarów w USA - henry Ford. Doprowadzili jego miasto do upadku poprzez wciskanie "tanich" kredytów ( czy w Hiszpanii nie zrobili podobnie).Niszczyli detroit na wzór niszczenia miast w Starym Testamencie. a kim są "europejscy" bankowcy? i dlaczego podejmują niekorzystne dla europejczyków decyzje finansowe m.in opisana w artykule?? gdy napiszę ,ze po to by zniszczyć najbardziej znienawidzona cywilizacje europy to bedzie teoria spiskowa, ale niechby tam..
ponad 6 lat temu / AGA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.