DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

UE każe, Polska musi! Rzecznik Praw Obywatelskich dołączył do walki o "prawa" homozwiązków

UE każe, Polska musi! Rzecznik Praw Obywatelskich dołączył do walki o "prawa" homozwiązków
fot. Bartosz Frydrych/FORUM

Na razie nie chodzi jeszcze o prawo do zawarcia w Polsce związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci, ale podejście urzędów do osób pragnących wejść w taki związek poza granicami naszego kraju. W ocenie Rzecznika, piętrzone w takich przypadkach przez polską biurokrację problemy są niezgodne z prawem UE.


Sprawa dotyczy odmowy wydania zaświadczenia o możności zawarcia związku małżeńskiego za granicą przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m. st. Warszawy. Powód? Przyszły małżonek wnioskodawcy jest tej samej płci co wnioskodawca.

 

Sprawa trafiła do sądu, a Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił dołączyć kierowany przezeń urząd do postępowania i stanąć w obronie praw mniejszości seksualnych.

 

Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Warszawie. Prawnicy RPO przekonywali, że „takie przepisy prawa krajowego, które uniemożliwiają wydanie wnioskodawcy zaświadczenia wyłącznie z tego powodu, że zamierza on zawrzeć związek małżeński z partnerem tej samej płci, są niezgodne z prawem Unii Europejskiej.” Jak wskazano, takie działania ograniczają swobodę przemieszczenia się oraz naruszają przepisy Karty Praw Podstawowych i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

 

RPO stanął na stanowisku, że odmowa jakiej doświadczył wnioskodawca nie miała uzasadnienia i sąd ma podstawy ku temu, by poprzeć takie stanowisko. W ocenie Rzecznika, takie orzeczenie sądu „mogłoby być wskazówką nie tylko dla kolejnych sądów rozpatrujących tego typu sprawy, ale również dla kierowników urzędów stanu cywilnego".

 

- Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie tylko sądy, ale również organy administracji zobowiązane są bowiem do stosowania zasady pierwszeństwa prawa unijnego i tym samym zapewnienia jego pełnej efektywności – napisano w komunikacie.

 

Stąd też Rzecznik poparł wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zakres zastosowania prawa unijnego w tej sprawie. Gdyby sąd zdecydował się na zadanie tego pytania, odpowiedź Trybunału w zakresie wykładni prawa unijnego byłaby dla tego sądu wiążąca.

 

 

 

Marcin Austyn



 


DATA: 2015-10-20 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponuję aby Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się seniorami i walczył o to abyśmy mogli się normalnie leczyć jak w innych krajach UE a nie czekać w kolejce do specjalisty latami , Jest to cicha eutanazja. Płacimy na Fundusz zdrowia składki średnio przez około 40 lat i żadnej opieki lekarskiej nie mamy.
ponad 4 lata temu / cichy
 
A jak UE nakaże zgwałcić mu własną matkę, to ten pajac też to zrobi i będzie wymuszał legalizację na Polakach? Nie widziałam wszy od przedszkola, aż do dziś.
ponad 4 lata temu / kelly
 
Proszę o opinię jakiegoś prawnika, na pewno jakiś czyta tę stronę, jak wygląda procedura odwoławcza mająca na celu dymisję tego opętańca i zdrajcy narodu polskiego, który wazelinuje UE, by ZMUSIĆ nas do wdrożenia przepisów antypolskich, antyludzkich, antyrodzinnych i antykatolickich. Gdzie zbierać podpisy? Znam 120 osób, co najmniej, które w moment podpisze inicjatywę.
ponad 4 lata temu / pytanie
 
+ :)normalny
ponad 4 lata temu / teodor
 
Bodnar długo się nie kamuflował. Natychmiast trzeba go odwołać ze stanowiska i w jego miejsce wybrać reprezentanta większości Polaków. Proponowałbym Księdza Kneblewskiego !
ponad 4 lata temu / normalny
 
Tego pana interesują prawa emigrantów, prawa innych państw. Wszystkich, byle nie prawa obywateli Polski. Jeśli Niemcy zalegalizują pedofilię i przyjadą do nas na wakacje, to my też musimy to akceptować? To już nic nie ma wspólnego z prawem. To jest po prostu przemoc.
ponad 4 lata temu / Katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.