DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

UE jak Ameryka. Obcokrajowcy chcący wjechać do UE będą musieli uiścić opłatę

UE jak Ameryka. Obcokrajowcy chcący wjechać do UE będą musieli uiścić opłatę
By Avij (talk · contribs) (Own work) [ECB decisions ECB/2003/4 and ECB/2003/5 or Public domain], via Wikimedia Commons

Amerykanie i inni obcokrajowcy chcący wjechać na teren Unii Europejskiej będą musieli płacić. Bruksela zamierza wprowadzić system rejestracji pasażerów taki, jaki obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że do wspólnej kasy UE mogłoby wpływać rocznie – łącznie z opłatami za rejestrację i przyznanie wizy - nawet 2 mld euro.  

 

Pozyskane w ten sposób środki mają przeciwdziałać cięciom budżetu unijnego. Za wdrożeniem systemu opartego na amerykańskim ESTA lobbują Francuzi i Niemcy. Sprzeciwiają się Brytyjczycy.

 

Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróżnych (ETIAS) miałby mieć zastosowanie wyłącznie w stosunku do obywateli państw, którzy nie potrzebują wizy, aby uzyskać dostęp do strefy Schengen.

 

Projekt Komisji Europejskiej, powstały z inspiracji Paryża i Berlina, będzie wymagał od turystów zagranicznych, którzy nie potrzebują wizy, by złożyli wniosek online i uiścili odpowiednią opłatę przed wjazdem na terytorium UE.

 

Szczegółowe zasady działania nowego systemu brukselscy urzędnicy przedstawią w listopadzie. Zwolennicy ETIAS przekonują, że system pomoże wzmocnić bezpieczeństwo w UE. Brytyjczycy, którzy po definitywnym opuszczeniu UE byliby zobowiązani do płacenia za wjazd na teren strefy Schengen, pomysł torpedują. Uważają, że nie chodzi w nim o bezpieczeństwo, ale ratowanie finansów. Francuzi nie zaprzeczają. Mówią wprost, że opłaty stanowiłyby nowe źródło dochodów dla Unii Europejskiej. Budżet UE na lata 2014-2020 został znacznie zredukowany.

 

Amerykański system rejestracji pasażerów ESTA pobiera 14 USD od każdego pasażera. Przychody ESTA wzrosły ze 177.8 mln w 2013 roku do 193.2 mln w 2015 roku i dotyczyły 13,8 mln pasażerów w 2015 roku – tak wynika z danych Departamentu Stanu USA.

 

Podobny system w Europie – według szacunków ekspertów – może przynieść znacznie więcej pieniędzy. Europa jest największym obszarem turystycznym na świecie. Według Światowej Organizacji Turystyki, kontynent przyciągnął w 2015 r. 602 mln turystów. Dla porównania łączna liczba wszystkich turystów na świecie wyniosła 1,2 mld.

 

Komisja Europejska szacuje, że 30 mln osób z krajów nie objętych obowiązkiem wizowym odwiedziło strefę Schengen w 2014 roku i liczba ta może wzrosnąć do 39 mln w roku 2020. Jeśli UE określi stawkę opłaty rejestracyjnej na taką samą kwotę jak w USA, do budżetu UE mogłoby wpływać każdego roku około 500 mln euro.

 

Rzeczywiste kwota z tytułu rejestracji może być znacznie wyższa, ponieważ stawki jeszcze nie ustalono ostatecznie i może ona wynieść nawet 50 euro za rejestrację. Stąd rocznie z tytułu opłat rejestracyjnych i za wydanie wiz - w przypadku obcokrajowców, którzy muszą się o nie starać - do budżetu mogłoby wpływać 2 mld euro.

 

Patrząc w kontekście obecnego budżetu UE propozycja ta wydaje się być niezwykle kusząca dla eurokratów. Po aferze Apple i trudnościach negocjacyjnych układu TTIP, UE postrzega projekt ETIAS także jako okazję do przeciwstawienia się Amerykanom.  

 

Projekt europejskiej wersji przyszłej bazy danych o nazwie UE Travel Information and Authorisation System (ETIAS) był po raz pierwszy przedstawiony wiosną ubiegłego roku przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Rada Europejska wspominała o systemie w czerwcu.

 

Wdrożenie ETIAS ma na celu także zebranie jak najwięcej informacji na temat osób wjeżdżających do Unii Europejskiej i dzielenie się nimi pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi.

 

Źródło; euractiv.com

AS


DATA: 2016-09-06 16:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak chce się mieć ekstra parę milionów nierobów z Bliskiego Wschodu do realizacji NWO, to trzeba skądś te 3k? na łeb wytrzasnąć...
ponad 3 lata temu / Pokręć
 
Pobieranie opłat od turystów ma na celu sfinansowanie pobytu lepszej klasy "turystów", zwanych "uchodźcami". Ci bowiem nie dość że nie zapłacą za wjazd, to jeszcze otrzymają darmowy socjal.
ponad 3 lata temu / r
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.