16 listopada 2020

UE chce walczyć z ekstremizmem. Będą ograniczenia w Schengen?

(fot. FORUM)

Po zamachach w Paryżu, Nicei i Wiedniu europejscy ministrowie chcą reformy strefy Schenegen i zaostrzenia przepisów w celu zwalczania ekstremizmu. W grudniu Komisja Europejska ma przedstawić wspólny plan przeciwdziałania ekstremizmowi i terroryzmowi.  

 

Szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Horst Seehofer mówił w piątek, że „ostatecznie wszyscy ministrowie spraw wewnętrznych przyjęli wspólną deklarację w sprawie ostatnich ataków w Europie.” – To wspaniały znak spójności i solidarności – dodał, przemawiając wraz z komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylvą Johansson.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Europejscy ministrowie spraw wewnętrznych mieli dojść do porozumienia, że do końca bieżącego roku zakończą negocjacje w sprawie szybkiego i skoordynowanego usuwania treści ekstremistycznych z sieci.

 

Ma powstać mechanizm, który pozwoli na automatyczne transgraniczne usuwanie – w ciągu godziny od zgłoszenia – treści z internetu, które zostaną uznane za terrorystyczne czy ekstremistyczne „przy jednoczesnym zachowaniu skutecznych zabezpieczeń ochrony praw podstawowych” – zapewniono w oświadczeniu.

 

Seehofer zastrzegł, że w celu skutecznego zwalczania treści terrorystycznych, funkcjonariusze muszą mieć dostęp do zaszyfrowanej komunikacji.  Niemiecki minister nie krył, że szefowie MSW są zainteresowani dostępem do danych wszystkich służb wywiadowczych.

 

Ministrowie rozmawiali m.in. o powszechnym zakazie szyfrowania wiadomości na kanałach takich jak WhatsApp. Ponadto chcą skoordynowanych baz danych bezpieczeństwa UE, chociaż kwestia bezpieczeństwa granic pozostaje w gestii państw członkowskich. Oprócz tego szefowie resortów spraw wewnętrznych zgodzili się wzmocnić zewnętrzne granice UE, by  „wiedzieć, kto wjeżdża do strefy Schengen i kto w niej podróżuje”.

 

„Musimy skutecznie kontrolować nasze granice zewnętrzne, rejestrować wjazdy i wyjazdy ze strefy Schengen w formie cyfrowej oraz ściślej współpracować z krajami trzecimi w celu zwalczania zagrożeń terrorystycznych” – stwierdzono w oświadczeniu.

 

Współpraca szefów MSW ma zaowocować pojawieniem się nowych regulacji w celu „wzmocnienia i dalszego rozwoju opcji środków bezpieczeństwa w strefie Schengen, a także instrumentów transgranicznej współpracy organów ścigania.” Regulacje będą dotyczyć zwłaszcza nowych baz danych i interoperacyjności już istniejących.

 

Ministrowie mieli się zgodzić również, że konieczne jest wzmocnienie roli oraz zwiększenie uprawnień agencji policyjnej UE – Europolu. Chodzi o wymianę danych wywiadowczych między państwami członkowskimi.

 

Plan zwalczania terroryzmu miałby pojawić się już pod koniec bieżącego roku. Na przyspieszenie prac w zakresie reformy strefy Schengen naciskają Francja, Austria i Niemcy.

 

Zdaniem Johansson, istnieje wielka determinacja wśród europejskich państw, by kwestie ekstremizmu i terroryzmu uregulować jak najszybciej.

 

– Musimy zrobić jeszcze więcej, aby chronić nasze europejskie wartości, nasze europejskie społeczeństwo i naszych europejskich obywateli – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu.

 

Niektóre państwa, zwłaszcza Francja i Austria, wzywają do działań ukierunkowanych na islamistyczny ekstremizm. Jednak w oświadczeniu użyto ogólnego określenia ekstremizmu, nie wyszczególniając żadnej konkretnej religii. Nie wspomniano o islamie, chociaż w pierwotnej wersji oświadczenia takie sformułowanie się pojawiło. Później je usunięto.

 

Zapisano jednak, że państwa członkowskie zobowiązują się do ochrony „wyrazu religijnego, który jest zarówno pokojowy, jak i zgodny z prawem przyjętym przez państwa członkowskie. Dotyczy to w równym stopniu wszystkich religii”.

 

Dodano, że walka z terroryzmem nie będzie wymierzona przeciwko jakimkolwiek przekonaniom religijnym czy politycznym, lecz przeciwko „fanatycznemu i brutalnemu ekstremizmowi” – czytamy.

Ministrowie wyrazili oczekiwanie, że „migranci podejmą aktywny wysiłek na rzecz integracji”, że nie będą także łamać europejskich praw i wartości. To „nie powinno być ani bagatelizowane, ani tolerowane, bez względu na to, co ich motywuje”.

 

Przeciwko łączeniu walki z terroryzmem i integracji wystąpiły niektóre organizacje pozarządowe.

 

Źródło: euractiv.com

 

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram