DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

UE chce walczyć z ekstremizmem. Będą ograniczenia w Schengen?

UE chce walczyć z ekstremizmem. Będą ograniczenia w Schengen?
fot. FORUM

Po zamachach w Paryżu, Nicei i Wiedniu europejscy ministrowie chcą reformy strefy Schenegen i zaostrzenia przepisów w celu zwalczania ekstremizmu. W grudniu Komisja Europejska ma przedstawić wspólny plan przeciwdziałania ekstremizmowi i terroryzmowi.  

 

Szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Horst Seehofer mówił w piątek, że „ostatecznie wszyscy ministrowie spraw wewnętrznych przyjęli wspólną deklarację w sprawie ostatnich ataków w Europie.” - To wspaniały znak spójności i solidarności - dodał, przemawiając wraz z komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylvą Johansson.

 

Europejscy ministrowie spraw wewnętrznych mieli dojść do porozumienia, że do końca bieżącego roku zakończą negocjacje w sprawie szybkiego i skoordynowanego usuwania treści ekstremistycznych z sieci.

 

Ma powstać mechanizm, który pozwoli na automatyczne transgraniczne usuwanie - w ciągu godziny od zgłoszenia - treści z internetu, które zostaną uznane za terrorystyczne czy ekstremistyczne „przy jednoczesnym zachowaniu skutecznych zabezpieczeń ochrony praw podstawowych” – zapewniono w oświadczeniu.

 

Seehofer zastrzegł, że w celu skutecznego zwalczania treści terrorystycznych, funkcjonariusze muszą mieć dostęp do zaszyfrowanej komunikacji.  Niemiecki minister nie krył, że szefowie MSW są zainteresowani dostępem do danych wszystkich służb wywiadowczych.

 

Ministrowie rozmawiali m.in. o powszechnym zakazie szyfrowania wiadomości na kanałach takich jak WhatsApp. Ponadto chcą skoordynowanych baz danych bezpieczeństwa UE, chociaż kwestia bezpieczeństwa granic pozostaje w gestii państw członkowskich. Oprócz tego szefowie resortów spraw wewnętrznych zgodzili się wzmocnić zewnętrzne granice UE, by  „wiedzieć, kto wjeżdża do strefy Schengen i kto w niej podróżuje”.

 

„Musimy skutecznie kontrolować nasze granice zewnętrzne, rejestrować wjazdy i wyjazdy ze strefy Schengen w formie cyfrowej oraz ściślej współpracować z krajami trzecimi w celu zwalczania zagrożeń terrorystycznych” – stwierdzono w oświadczeniu.

 

Współpraca szefów MSW ma zaowocować pojawieniem się nowych regulacji w celu „wzmocnienia i dalszego rozwoju opcji środków bezpieczeństwa w strefie Schengen, a także instrumentów transgranicznej współpracy organów ścigania.” Regulacje będą dotyczyć zwłaszcza nowych baz danych i interoperacyjności już istniejących.

 

Ministrowie mieli się zgodzić również, że konieczne jest wzmocnienie roli oraz zwiększenie uprawnień agencji policyjnej UE - Europolu. Chodzi o wymianę danych wywiadowczych między państwami członkowskimi.

 

Plan zwalczania terroryzmu miałby pojawić się już pod koniec bieżącego roku. Na przyspieszenie prac w zakresie reformy strefy Schengen naciskają Francja, Austria i Niemcy.

 

Zdaniem Johansson, istnieje wielka determinacja wśród europejskich państw, by kwestie ekstremizmu i terroryzmu uregulować jak najszybciej.

 

- Musimy zrobić jeszcze więcej, aby chronić nasze europejskie wartości, nasze europejskie społeczeństwo i naszych europejskich obywateli - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu.

 

Niektóre państwa, zwłaszcza Francja i Austria, wzywają do działań ukierunkowanych na islamistyczny ekstremizm. Jednak w oświadczeniu użyto ogólnego określenia ekstremizmu, nie wyszczególniając żadnej konkretnej religii. Nie wspomniano o islamie, chociaż w pierwotnej wersji oświadczenia takie sformułowanie się pojawiło. Później je usunięto.

 

Zapisano jednak, że państwa członkowskie zobowiązują się do ochrony „wyrazu religijnego, który jest zarówno pokojowy, jak i zgodny z prawem przyjętym przez państwa członkowskie. Dotyczy to w równym stopniu wszystkich religii”.

 

Dodano, że walka z terroryzmem nie będzie wymierzona przeciwko jakimkolwiek przekonaniom religijnym czy politycznym, lecz przeciwko „fanatycznemu i brutalnemu ekstremizmowi” – czytamy.

Ministrowie wyrazili oczekiwanie, że „migranci podejmą aktywny wysiłek na rzecz integracji”, że nie będą także łamać europejskich praw i wartości. To „nie powinno być ani bagatelizowane, ani tolerowane, bez względu na to, co ich motywuje”.

 

Przeciwko łączeniu walki z terroryzmem i integracji wystąpiły niektóre organizacje pozarządowe.

 

Źródło: euractiv.com

 

AS


DATA: 2020-11-16 11:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli będą walczyć z katolicyzmem...?
2 miesiące temu / Ewa
 
A, czyli w planach podciąganie pod ekstremizm religijny przydatny. Przecież zakaz zabijania ludzkich płodów celowo używam tego terminu i plakaty Pro Prawo do Życia to dla niektórych brutalny ekstremizm.
2 miesiące temu / Wrotka
 
UE chce walczyć z ekstremizmem. Dobre sobie. To niech walczy a nie wspiera także ekstremizmu lewackiego widocznego na naszych ulicach. Niby wszystko ok ale jednak nie.Mogą powiedzieć że to niegroźny ekstremizm ale szkolenia za niemałe pieniądze unijne antify, bojowek ulicznych to tworzenie istnych jaskiń zbójców. Niejedno miasto staje się czymś takim a to jest dobry grunt pod wszelkie inne ekstremizmy.Anarchia jest dobrym gruntem dla wszelkich bojowek i to widać w coraz większej ilości miejsc.
2 miesiące temu / pl
 
Mnie wygląda raczej na to, że jeszcze im za mało cenzury na FB, YT czy Twiterze i korzystając z okazji chcą iść z kontrolą jeszcze dalej. Bo kto będzie decydował co to są "treści ekstremistyczne"? Z góry można przewidzieć, że w bolszewickiej UE takimi treściami prędzej czy później okażą się np. sprzeciwy wobec aborcji, eutanazji czy szerzenia ideologii LGBT, a na końcu "ekstremistyczna" będzie sama Ewangelia. Ciekawe, że te wszystkie "zamachy" i "terroryści" zawsze okazują się tacy pożyteczni dla lewackich zamordystów.
2 miesiące temu / abc
 
te tam szengen, nie jest tworem ue, tak zwana Strefa Schengen jest bez związku z ue. Po prostu, niektóre Państwa się umówiły, że się jeżdzi bez wiz i ceł. Jeszcze raz, to nie podlega ue.
2 miesiące temu / szpulas11
 
Perpetum idiotum mobile, wpierw ściągamy terrorystów- ,,a wy zamknijcie się prymitywy i nie straszcie, bo my wiemy lepiej. Teraz, ratunku bo gardła nam podrzynają ...i wszyscy za to odpowiadamy! Jest może psychiatra na sali ..
2 miesiące temu / Stah
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.