DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

UE: reindustrializacja?

UE: reindustrializacja?
fot. European People's Party / commons.wikimedia.org, licencja cc

Niemiecki portal Sueddeutsche.de napisał, że unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani ma przedstawić w środę plan nowej polityki przemysłowej UE. Koncepcja zakłada ponowne uprzemysłowienie Europy, a nawet trzecią rewolucję przemysłową.

 

Ostatnie dekady były dla europejskiego przemysłu drogą przez mękę. Polityczna poprawność, terroryzująca wolną przedsiębiorczość hasłami, a właściwie kłamstwami ekologów spowodowała, że udział przemysłu w gospodarkach państw UE systematycznie spadał, wypierany przez usługi. Według statystyk Eurostatu udział przemysłu w PKB krajów UE w wielu przypadkach spadł poniżej 20 procent. Unijny komisarz chce, aby do 2020 roku europejskie kraje przywróciły i utrzymały poziom 20 proc., co ma stanowić silną bazę dla gospodarczej prosperity i dobrobytu Starego Kontynentu.

 

Dla porównania: w 2011 roku udziału przemysłu w PKB dla Polski wynosił 33 proc., dla Niemiec – 28,6 proc., Hiszpanii – 25,8 proc., Włoch – 24,7 proc., Wielkiej Brytanii – 21,4 proc., USA - 19,2 proc., Francji – 18,8 proc.

 

Niemiecki portal powołuje się na źródła zbliżone do Antonio Tajaniego, które sugerują, że sposobem na podniesienie udziału przemysłu w PKB krajów UE ma być silne wsparcie dla rozwoju badań w Europie oraz pomoc europejskim małym i średnim przedsiębiorcom we wchodzeniu na międzynarodowe rynki. Ponadto priorytetem mają być inwestycje w rozwój edukacji, gdyż to zwiększy podaż wykwalifikowanej siły roboczej i przywróci Europie miano atrakcyjnego miejsca produkcji.

 

Mówi się nawet o trzeciej rewolucji przemysłowej. Popularyzatorem tego hasła jest w głównej mierze amerykański ekonomista i politolog Jeremy Riffkin, który doradzał Nicolasowi Sarkozy’emu oraz Angeli Merkel. Według Riffkina, budulcem nowej rewolucji przemysłowej będą z jednej strony technologie internetowe, z drugiej zaś energie odnawialne. Ekonomista uważa, że w niedługim czasie człowiek będzie w stanie za pośrednictwem internetu zarządzać sieciami energii w taki sposób, w jaki dziś zarządza się informacjami w sieci.

 

Do brukselskich decydentów chyba zaczęło w końcu docierać, że arbitralne i biurokratyczne próby narzucenia europejskim gospodarkom kształtów, wymyślonych za biurkami urzędniczymi doprowadzą do takich właśnie skutków – znacznego spadku światowej konkurencyjności europejskiej gospodarki i przeregulowania rynku gąszczem nikomu niepotrzebnych, a bardzo szkodliwych, przepisów. Z drugiej strony, dobrze by było, gdyby europejscy politycy uczynili jeszcze jeden krok w dobrym kierunku i z trzeciej rewolucji przemysłowej czy też reindustrializacji nie czynili celu samego w sobie, bez oglądania się na rzeczywistość gospodarczą. O wyglądzie europejskich gospodarek powinny decydować rynki, krajowe i międzynarodowe, a nie Komisja Europejska ze swymi dyrektywami.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-10-09 11:20
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejna odmiana "piatiletki"? Upadły Sowiety, upadnie i ten poroniony (po)twór!
ponad 7 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.