DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

UE: prognozy dla strefy euro gorsze niż przewidywano w maju

UE: prognozy dla strefy euro gorsze niż przewidywano w maju
Fot. Pixabay

Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej opublikowanej we wtorek, Włochy, Hiszpania i Francja najbardziej spośród państw strefy euro ucierpią w tym roku z powodu pogorszenia koniunktury gospodarczej. Wyniki są bardziej pesymistyczne niż wcześniej przewidywano.

 

 

Włoska produkcja spadnie w tym roku o 11,2 procent, a hiszpańska gospodarka skurczy się o 10,9 proc. Francja będzie trzecim najgorzej wypadającym państwem ze spadkiem PKB o 10,6 procent. W maju przewidywano, że PKB zmniejszy się o 9,5 proc. w przypadku Włoch, 9,4 proc. w przypadku Hiszpanii i 8,2 proc. w przypadku Francji. Są to trzy największe gospodarki UE po Niemczech.

 

W przyszłym roku miałoby nastąpić odbicie – wzrost PKB Włoch o 6,1 proc., o 7,1 proc. Hiszpanii i o 7,6 proc. Francji.

 

W tym roku recesja będzie jeszcze głębsza dla całej Europy niż początkowo oczekiwano w maju, kiedy Komisja po raz pierwszy uwzględniła wpływ zamknięcia gospodarek z powodu koronawirusa w swojej prognozie gospodarczej.

 

W przypadku strefy euro KE spodziewa się spadku o 8,7 proc. PKB – o jeden punkt więcej niż prognozowano wiosną. Zrewidowano również nieznacznie w dół oczekiwany wzrost PKB na następny rok do 6,1 proc.

 

W przypadku całej UE, Komisja prognozowała w tym roku spadek PKB o 8,3 proc. i odbicie w przyszłym roku o 5,8 proc. W maju prognozowano spadek o 7,4 proc. i odbicie o 6,1 proc. w 2021 r.

Komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni mówił we wtorek dziennikarzom, że niepewność związana z gospodarką europejską jest wysoka i nadal istnieje wiele zagrożeń.

 

Wskazał między innymi na możliwość wystąpienia nowych ognisk zakażeń koronawirusa, poważniejsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy, powszechną niewypłacalność wśród przedsiębiorstw, wznowione zawirowania na rynku finansowym i fiasko rozmów handlowych między UE a Wielką Brytanią.

 

Biorąc pod uwagę poważną recesję, Gentiloni podkreślił, że argument za bodźcem fiskalnym zaproponowanym przez Komisję w celu ożywienia gospodarki jest silniejszy niż kiedykolwiek, ponieważ pomógłby om poprawić perspektywy i przywrócić zaufanie wśród przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i inwestorów.

 

Podczas szczytu w dniach 17-18 lipca przywódcy UE spróbują osiągnąć porozumienie w sprawie proponowanego funduszu naprawczego w wysokości 750 mld euro i siedmioletniego budżetu UE.

Negocjacje będą trudne. Państwa członkowskie nadal nie zgadzają się co do wielkości funduszu, części bezzwrotnych dotacji, warunków dostępu do pieniędzy i kryteriów dystrybucji środków i celu alokacji zasobów.

 

Klucz podziału Komisji został zakwestionowany przez dużą grupę krajów, biorąc pod uwagę, że był on oparty na danych dotyczących zatrudnienia z poprzednich lat.

 

W rezultacie Włochy i Hiszpania byłyby głównymi beneficjentami funduszu odbudowy UE. Stosunkowo dużo środków, w porównaniu z innymi krajami, dostałaby również Warszawa. W tym roku polskie PKB ma spaść o 4,6 proc.

 

Gentiloni zapowiedział, że przywódcy omówią klucz alokacji środków, biorąc pod uwagę najnowszą prognozę gospodarczą. Komisarz ds. gospodarki przynaglił także do dyskusji w kwestiach fiskalnych. Sprawy te będą omówione najprawdopodobniej po przerwie wakacyjnej.

 

Komisja rozpoczęła przegląd progów deficytu i długu UE zaledwie kilka tygodni przed zawieszeniem reguł fiskalnych z powodu domniemanej pandemii.

 

W ciągu najbliższych miesięcy organ wykonawczy Unii będzie musiał zdecydować o reaktywacji paktu, ale niektórzy już domagają się nowych przepisów. Europejska Rada Budżetowa zaproponowała rezygnację z „nierealistycznego” limitu zadłużenia w wysokości 60 proc. PKB.

 

W tym kontekście Gentiloni podkreślił znaczenie dyskusji na temat paktu stabilności i wzrostu, ponieważ „prawdopodobnie ukształtuje on politykę gospodarczą na nadchodzące lata”.

 

Spotkanie w sprawie funduszu naprawczego i następnego wspólnego budżetu UE odbędzie się w Brukseli w dniach 17-18 lipca.

 

Nadal istnieją istotne różnice między państwami członkowskimi w kluczowych kwestiach, w tym odnośnie tego, czy fundusz naprawczy będzie oparty na pożyczkach czy bezwarunkowych dotacjach dla potrzebujących.

 

Tak zwane kraje oszczędne – Holandia, Austria, Dania i Szwecja – nalegają, aby fundusz był wykorzystywany do udzielania pożyczek, ponieważ dotacje musiałyby być spłacane przez wszystkich podatników UE.

 

Program dotacji jest silnie wspierany przez południowych członków UE, w tym Włochy, których wydatki publiczne znalazły się pod ogromną presją z powodu załamania gospodarczego spowodowanego lockdownem.

 

Premier Conte ma nadzieję, że następne spotkanie przywódców europejskich – pierwsze takie osobiste rozmowy od miesięcy z powodu ograniczeń w podróżach – doprowadzą do osiągnięcia rezultatu pożądanego przez Rzym.

 

W środę włoski premier pojechał do Madrytu, aby naradzić się ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem, Pedro Sanchezem.

 

Unijny komisarz ds. budżetu, Johannes Hahn zaznaczył, że jeśli przywódcy UE nie dojdą do porozumienia w sprawie pakietu naprawczego po pandemii w przyszłym tygodniu, „wpadniemy w trudności”.

 

Budżet UE na kolejne siedem lat wynosi 1,1 biliona euro. Oprócz budżetu, partnerzy negocjować będą warunki przyznawania środków z funduszu naprawczego o wartości 750 mld euro.

 

Hahn podkreślił, że „ludzie oczekują, iż politycy podejmą decyzję, bo potrzebują zaufania”. – Jeśli nie ma zaufania, nie ma nadziei, nie ma konsumpcji, a jeśli nie ma konsumpcji, nie ma inwestycji – puentował.

 

Komisarz zaznaczył, że ważne jest, aby UE udowodniła, iż ​​jest w stanie podejmować decyzje i zapewniać środki niezbędne do przeciwdziałania społeczno-ekonomicznym konsekwencjom kryzysu COVID-19.

 

Hahn ostrzegł, że do wniosku Komisji dołączono 22 teksty prawne, które będą musiały zostać wynegocjowane i które już napotykają „istotne ograniczenia czasowe”.

 

Źródło: euractiv.com

 

AS

 

 

 

 

 


DATA: 2020-07-08 17:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bedzie wzmocnienie i wieksza kontrola centralo albo sie rozpadnie domek z kart. Obstawiam opcje socjalistyczna
1 miesiąc temu / Ire
 
Rewolucja oświeceniowa doprowadziła do rozziewu poznawczego. Ateistyczny racjonalizm statystyczny króluje w mentalności wszystkich ludzi. Nieliczni różne sytuacje kryzysowe próbują łączyć z wiarą w Boga. Nieliczni... Pozostali wierzą w wiarygodność opinii i analiz na podstawie teorii powtarzalności... Odrzucając praktycznie element Bożej Opatrzności... To co planują globaliści wcale nie musi się ziścić. Wszystko zależy od ludzi, modlitwy i pokuty. Sytość i przyjemność, to współczesne bożki, które umiejętnie podsuwa nam Szatan, aby zwieść wielu... A więc od naszych decyzji zależy, czy ten czarny scenariusz totalnego kryzysu się ziści...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Planowanie do przodu na nastepny rok czy dalej to tak jak stwierdzic ?o jeden most za daleko ? aby to przewidziec czy zrealizowac. Pan Gates i Chinsko-WHO spolka juz maja swoj plan na stole, Europa oraz reszta swiata zachodu jest skazana Na bulwersujace zniewolenie oraz utrate podstaw tradycji.
1 miesiąc temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.