28 marca 2020

UE: plan ratunkowy dla gospodarki z uwzględnieniem walki z klimatem

(źródło: pixabay.com)

Reprezentanci krajów Unii Europejskiej, w planie uzdrowienia gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa uwzględnią postulaty walki ze zmianami klimatu.

 

Podczas sześciogodzinnej wideokonferencji przedstawiciele 27 krajów Unii Europejskiej zgodzili się, by plan wychodzenia europejskiej gospodarki z kryzysu pozostawał w zgodzie z Nowym Zielonym Ładem, mającym na celu drastyczną redukcję emisji CO2.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Unia pragnie, by podczas zaplanowanej na czerwiec konferencji, wszystkie 27 krajów dołączyło do strategii dekarbonizacji gospodarki do 2050 r. Póki co jedynym „hamulcowym” okazuje się Polska. Jak podaje Reuters, inwestorzy zaangażowani w technologie związane z zieloną energią oraz organizacje klimatyczne obawiają się, że pandemia koronawirusa doprowadzi do odłożenia walki z globalnym ociepleniem na dalszy plan. Z nadzieją patrzą na Brukselę, która wydaje się nie porzucać ambitnych planów transformacji europejskiej gospodarki nawet podczas obecnego kryzysu.

 

Na razie nie podano szczegółów nowych rozwiązań na okres po pandemii, oraz w jaki sposób korespondowałyby z założeniami Zielonego Ładu. Ponad 300 organizacji klimatycznych wezwało we czwartek rządy do uwzględnienia w swoich pakietach pomocowych na czas koronawirusa również pomoc w odtworzeniu gospodarki opartej o niskie emisje.

 

Wieli enwironmentalistów patrzy na obecny kryzys jako szansę dla gospodarki opartej o paliwa kopalne na wskoczenie na zupełnie inne tory. „Jeśli inwestycje mające na celu rozruszenie sparaliżowanej gospodarki zostaną skierowane na aktywa i przemysł o wysokiej emisji dwutlenku węgla, zablokujemy nasz obecny potencjał do zakrzywienia krzywej emisji w tej dekadzie. Z drugiej strony, przy niskich stopach procentowych, liderzy polityczni i finansowi mają teraz bezprecedensową historyczną okazję do przyspieszenia transformacji energetycznej, co stawia nas na bezpiecznej drodze do 50 proc. redukcji emisji do 2030 r.” – stwierdziła Christiana Figueres, przewodnicząca Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

 

Źródło: time.com / reuters.com

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram