16 grudnia 2020

UE: Parlament Europejski podważa ustalenia wynegocjowane przez Polskę i Węgry

(fot. pickpik.com)

Eurodeputowani grożą odmową przyjęcia ostatecznego kształtu budżetu UE, jeśli Komisja Europejska nie będzie stosować mechanizmu „pieniądze za praworządność” już od 1 stycznia 2021. Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki zapewniał o trwałości wynegocjowanej wraz z Węgrami umowy o oddaleniu szkodliwego mechanizmu o dwa lata.

 

W ubiegłym tygodniu Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania nowego unijnego budżetu, zgadzając się na kompromisowe porozumienie ws. mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Tym samym ustalenie o uzależnieniu unijnych funduszy od przestrzegania zapisów o „praworządności” pozostało w mocy, natomiast podczas szczytu przyjęto – niewiążącą prawnie – deklarację o odroczeniu egzekwowania zapisów mechanizmu o dwa lata.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niektórzy europarlamentarzyści nie uznają jednak takiego sposobu rozwiązania problemu z unijnym budżetem. Dzisiaj w PE będzie głosowana rezolucja, w której eurodeputowani ostrzegają Komisję Europejską, że „Parlament dysponuje szeregiem środków prawnych i politycznych, aby zapewnić egzekwowanie prawa przez wszystkich, a przede wszystkim przez instytucje UE”.

 

W swojej rezolucji ponadto podkreślają, że wnioski końcowe ze szczytu „nie mogą być wiążące dla Komisji” i że stosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu praworządnościowego „nie może być uzależnione od przyjęcia jakichkolwiek wytycznych” (w tym wypadku: wynegocjowanych przez Polskę i Węgry), ponieważ – jak można przeczytać w projekcie rezolucji – „uzgodniony tekst jest wystarczająco jasny”.

 

Parlament Europejski zapowiedział zwrócenie się do TSUE o rozpoznanie sprawy mechanizmu „pieniądze za praworządność” w trybie przyspieszonym. W przypadku wcześniejszego orzeczenia, mechanizm warunkowości będzie mógł być stosowany o wiele wcześniej niż wynegocjował Morawiecki i Orban.

 

Jak podaje rmf24.pl, eurodeputowani podważają jeszcze inne ustalenie szczytu. Polska i Węgry wynegocjowały zapewnienie, że rozporządzenie praworządnościowe będzie stosować się jedynie do nowego unijnego budżetu – na lata 2021-27 – i do Funduszu Odbudowy. W rezolucji czytamy, że rozporządzenie „będzie musiało być stosowane do wszystkich zobowiązań i płatności”.

 

Źródło: rmf24.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 867 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram