DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Udzielanie kredytów hipotecznych i pożyczek będzie uzależnione od oceny ekologicznej

Udzielanie kredytów hipotecznych i pożyczek będzie uzależnione od oceny ekologicznej
Fot. Pixabay License

Ponad 50 instytucji finansowych, reprezentujących aktywa o wartości 2,9 bln dolarów, zobowiązało się do uwzględniania czynników ekologicznych (wpływu na klimat) w swoich inwestycjach i udzielanych kredytach. „Zielone finanse” mają pomóc w szybszym wdrożeniu porozumienia paryskiego i zrównoważonego rozwoju.

 

O decyzji stosowania wspólnych standardów rachunkowości dotyczących emisji dwutlenku węgla poinformowano na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu ONZ w sprawie klimatu. Sektor finansowy potwierdził, że będzie stopniowo wycofywać się z inwestycji w paliwa kopalne.

Znaczna grupa wpływowych banków, w tym amerykański Amalgamated Bank oraz holenderski ASN i Triodos Bank, oceni i ujawni wpływ na emisje gazów cieplarnianych generowanych przez ich produkty finansowe. Wszystko to w ramach inicjatywy branżowej „Partnerstwo na rzecz rachunkowości dotyczące emisji dwutlenku węgla”.

 

Chociaż grupa ta reprezentuje jedynie część światowego kapitału finansowego o wartości 386 miliardów dolarów, stanowi ona największą pojedynczą inicjatywę w zakresie ujawniania informacji na temat emisji dwutlenku węgla w sektorze finansowym. Oznacza to również, że po raz pierwszy sektor finansowy zastosuje globalny standard rachunkowości emisji dwutlenku węgla, wykorzystując metody wcześniej przygotowane dla USA czy Holandii.

 

Standard ma umożliwić inwestorom ocenę, czy ich portfele są zgodne z Porozumieniem paryskim, którego celem jest ograniczenie ocieplenia do poziomu „znacznie poniżej” 2 stopni Celsjusza i zapewnienie „przepływów finansowych zgodnych z niską emisją gazów cieplarnianych oraz rozwijaniem odporności na zmiany klimatu”. Metodologia będzie miała zastosowanie do szerokiego zakresu aktywów, w tym obligacji skarbowych, akcji, hipotek, nieruchomości i długów przedsiębiorstw.

 

„Globalny standard rachunkowości emisji dwutlenku węgla umożliwia branży finansowej podjęcie znaczących, zbiorowych i globalnych działań w celu zwalczania zmian klimatu” – oznajmił szef banku Triodos, Peter Blom. „Znajomość emisji dwutlenku węgla powodowanych przez inwestycje, na które udzielono pożyczek oznacza, że ​​banki będą mogły być transparentne w kontakcie z interesariuszami. Mogą lepiej zrozumieć i zarządzać ryzykiem wystąpienia zagrożenia klimatycznego dla swojej firmy. I co najważniejsze, mogą podejmować świadome decyzje, ograniczające negatywny wpływ, jednocześnie zwiększając pozytywny wpływ swoich decyzji finansowych na klimat” – dodał bankier.

 

„Nasze doświadczenie w Holandii pokazało, że mierzenie i śledzenie wpływu na klimat napędza konkretne działania i zmiany” – mówił Kees van Dijkhuizen, dyrektor generalny holenderskiego ABN AMRO. „Standard pomógł nam zrozumieć, że nasze 800 tys. hipotek mieszkaniowych jest jednym z obszarów o największym wpływie na emisję dwutlenku węgla. Dzięki tej wiedzy promujemy kredyty hipoteczne, które zachęcają klientów do podejmowania działań na rzecz efektywności energetycznej. Takie działania na rzecz klimatu są nie tylko korzystne dla biznesu, ale także obowiązkiem ze względu na naszych klientów, planetę i przyszłe pokolenia” – przekonywał.

Także BankTrack wezwał banki z sektora prywatnego do pomiaru i zgłaszania emisji gazów cieplarnianych, związanych ze wszystkimi ich usługami finansowymi.

 

Nowa rachunkowość dotycząca wpływu na klimat już funkcjonuje. Większość banków mierzy swój bezpośredni „ślad węglowy”. Teraz sugeruje się, że każda instytucja finansowa powinna także mierzyć i raportować o emisjach związanych z usługami finansowymi świadczonymi dla klientów – „emisje finansowe”. Są one większe niż „bezpośrednie emisje” banków.

 

Tego typu nowa rachunkowość jest promowana dla wszystkich jednostek biznesowych jak i dla całego portfela inwestycji, by umożliwić rygorystyczne ustalanie celów i skuteczniejsze zarządzanie wpływem na klimat.

 

Organizacja Friends of the Earth Netherlands opublikowała w 2009 r. raport pt. „Ślad węglowy w zakresie finansowanych emisji - istniejące metodologie, przegląd i zalecenia”. To badanie zawiera przegląd i porównanie siedmiu istniejących metodologii i ich cech.

 

Z kolei Kepler Cheuvreux opublikował w 2015 r. raport „Carbon Compass - Przewodnik dla inwestorów dotyczący śladu węglowego”. To badanie stanowi przewodnik po obecnych i rozwijających się narzędziach oceny emisji dwutlenku węgla.

 

Własną metodologię stosuje np. bank Credit Agricole dla portfela kredytowego czy Bank of America dla portfela usług użyteczności publicznej. Istnieje nawet metodologia ATEPF dla bankowości detalicznej czy odrębna dla firm. W ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu metodologia mierzenia emisji gazów cieplarnianych opracowana przez dwanaście holenderskich instytucji finansowych - PCAF.

 

Pomiar finansowanych emisji, to tylko pierwszy krok. Kolejnym będzie ustanowienie przez każdy bank ambitnych celów redukcji pożyczek i kredytów dla podmiotów, które nie spełniają wymogów klimatycznych.

 

Instytucje finansowe chcą przyspieszyć przechodzenie do tzw. gospodarki zeroemisyjnej, opartej na tzw. zielonej technologii (elektromobilność, termoizolacja, biotechnologia, gospodarka o obiegu zamkniętym, OZE, automatyzacja, sieć 5G, gospodarka współdzielenia – odchodzenie od własności prywatnej na rzecz wszelkich abonamentów itp.).

 

Oznacza to, że tradycyjne gałęzie gospodarki będą likwidowane, a na kredyty będą mogli liczyć przedsiębiorcy, prowadzący działalność jedynie w kilku wybranych sektorach. Wiąże się to oczywiście z budową nowego modelu społeczeństwa inwigilowanego na różne sposoby, obciążonego „zielonymi podatkami”.

 

 

Źródło: reuters.cm, cliamtechangenews.com, carbonaccountingfinancials.com

AS

WMa

 


DATA: 2019-09-30 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja na szczęście trafiłam na uczciwą firmę. Zaoferowali mi przejrzystą umowę z uczciwymi warunkami spłaty.
ponad 1 rok temu / Agora
 
Proponuję inwestować w zimne toalety, które będą zamrażały kupy aby nie uwalniały ciapła. Ciekawe na jaki procent dostanę kredyt aby otworzyć fabrykę takich kibli.
ponad 1 rok temu / Gr
 
jak Ty i Twoja rodzina będzie umierała z głodu , bez dachu nad głową to przypomnij sobie Drogi Czytelniku ten i podobne artykuły. Czuwaj
ponad 1 rok temu / Pejot
 
@Rocky - Może i każdy powinien żyć bez wykorzystywania kredytu, ale nie każdy ma kapitał, żeby sobie na to pozwolić, o co bardzo dobrze dba państwo drenując portfele obywateli kolejnymi idiotycznymi "opłatami recyklingowymi", horrendalnymi kosztami pracy itp. @Druh Ryszard - nie licz na państwowe banki. Wystarczy spojrzeć na ustawę o elektromobilności, parcie na 5G żeby widzieć, że Polska idealnie wpisuje się w antyludzkie standardy tzw. porozumienia paryskiego. Tylko patrzeć, jak światowa finansjera szybko wymusi na Polsce dostosowanie się do tych standardów. A to, że cała ta ideologia dotycząca klimatu to totalne brednie nic nie znaczy.
ponad 1 rok temu / Mat
 
@aaa, tak ale to Państwo spłaca ten kredyt nie Ty, w każdej chwili masz możliwość wyjazdu z Polski i znalezienie pracy poza Polską. Wówczas już tego kredytu nie będziesz miał.
ponad 1 rok temu / Rocky
 
Szaleństwu terrorowi nowej wiary głoszonej przez tak zwanych "zielonych", którym się wydaje, że znają się na "klimacie" schlebia kapitał międzynarodowy. Można sądzić, że on jest tym cichym mocodawcą, który zdecydował się wyjść z "ukrycia" stwierdzając, że na tyle ludzkość została ogłupiona, że nie trzeba swej tożsamości dalej ukrywać. Niestety, jak to zawsze w życiu jest, jeśli za jego urządzanie biorą się ideolodzy, to z tego zawsze łzy i okropności dla zwykłych ludzi. Nadzieja w bankach państwowych - jak w Polsce : PKO BP czy PKO SA , że wypłacalność klienta będzie decydującym miernikiem jego zdolności kredytowej, tym samym przyznawanych kredytów a nie względy zielonej ideologii-technologii.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.