DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Udział kobiet w konklawe jest możliwy - kolejne rewelacje kardynała Kaspera

Udział kobiet w konklawe jest możliwy - kolejne rewelacje kardynała Kaspera
Piotr Tumidajski/FORUM

Kard. Walter Kasper uważa, że udział kobiet w przyszłych wyborach na papieża jest teoretycznie możliwy. "Skład gremium wyborczego nie opiera się na przykazaniu Bożym i to można zmienić" - powiedział emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podczas wystąpienia w Rzymie. Zdaniem niemieckiego purpurata za to, że w Watykanie nie ma zbyt wielu pracowników płci żeńskiej odpowiedzialny jest panujący w gremiach kierowniczych Kościoła klerykalizm.


Równocześnie kard. Kasper przestrzegł, aby większej obecności kobiet w Kościele nie redukować do kwestii udziału we władzach. "To musi być uzależnione przede wszystkim od kompetencji" - zaznaczył hierarcha, który wziął udział we wczorajszej prezentacji specjalnego zeszytu niemieckiego miesięcznika katolickiego "Herder Korrespondenz" pod tytułem: "Córki Maryi - Kościół i kobiety".


Niemiecka watykanistka Gudrun Sailer podczas prezentacji przypomniała, że odsetek kobiet wśród pracowników watykańskich plasuje się na poziomie 20 proc. i różnie się rozkłada. Podczas gdy w Radio Watykańskim kobiety stanowią połowę personelu, to na przykład w Kongregacjach ds. Duchowieństwa czy Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kobiet nie ma w ogóle.


Jako jeden z powodów takiej sytuacji Sailer podała, że Watykan nie posiada żadnego wydziału personalnego. Prowadzi to do tego, że pracujący tam duchowni przy obsadzaniu stanowisk tendencyjnie biorą pod uwagę tylko innych duchownych. Ponadto zwiększenie udziału kobiet w watykańskich instytucjach jest utrudnione przez wprowadzone przez papieża Franciszka zamrożenie etatów.


Sam papież nie raz mówił o przeniesieniu większej odpowiedzialności w zakresie zarządzania w Kościele katolickim na kobiety. Jednocześnie zaznacza, że większa odpowiedzialność nie jest równoznaczna z dopuszczeniem kobiet do święceń kapłańskich.KAI

kraDATA: 2016-04-27 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Twierdzenie jakoby Franciszek był antypapieżem jest za daleko idące. Nie znam Ameryki Płdn. ale sądzę że niewyobrażalna nędza wielu i bogactwo nielicznych ukształtowała specyficzną wrażliwość Franciszka. Przejawia się to w kładzeniu przez niego, moim zdaniem, nadmiernego akcentu na likwidację nierówności społecznych, postrzeganie konserwatyzmu jako wstecznictwa i sprzyjaniu ideom lewicowym. To w jakim kierunku podąży Kościół nie zależy jednak od Franciszka, o tym decyduje Chrystus. Kościół Katolicki w Polsce trwa w jego nauce i jest wierny nauczaniu Jana Pawła II, więc bez obaw.
ponad 4 lata temu / pro memoria
 
Tak w ogóle, to papieżem jest Benedykt XVI. A Franciszek jest antypapieżem.
ponad 4 lata temu / Piotrek
 
Rozmiękczanie mózgów trwa. To tylko kolejny etap do święceń kapłańskich. Podobnie było z homoseksualistami. Małymi kroczkami zdobyli wszystko co chcieli. Łącznie z możliwością wychowywania dzieci. Ja jestem malutki, ale widzę to co wielcy kościoła katolickiego nie widzą, albo nie chcą widzieć. Nawet próba dyskusji powinna mieć natychmiastowy opór. Dalsze takie działanie doprowadzi do kolejnego rozpadu kościoła. Wiem co piszę. Po ostatnich dyskusjach na temat rodziny i zapowiedziach dopuszczenia do sakramentu eucharystii osoby rozwiedzione i żyjące w związkach niesakramentalnych kilka osób w mojej rodzinie zapowiedziało, że przestanie chodzić do kościoła. Brat już przeniósł się do Lefebrystów!!!
ponad 4 lata temu / Zymek
 
Jak to możliwe, że Kaspara biskupem zrobił JPII. Podobnie, jak TW Filozofa.
ponad 4 lata temu / Zmieszana
 
Skoro można podważyć przykazanie Boże "Nie cudzołóż" a w każdym razie podważyć procedury ziemskiego obchodzenia się z cudzołożnikiem - np adhortacją, to cóż dopiero skład na jakieś tam konklawe. Skoro "Skład gremium wyborczego nie opiera się na przykazaniu Bożym i to można zmienić". Naprzód eminencjo! Dno blisko.
ponad 4 lata temu / Arturo
 
Protestantyzm zbliża się wielkimi krokami.
ponad 4 lata temu / Monia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.