DZIŚ JEST:   16   LISTOPADA   2018 r.

NMP Ostrobramskiej
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
 
 
 
 

Uczony twierdzi, że Amerykanie tracą wiarę wskutek rozwoju Internetu

Uczony twierdzi, że Amerykanie tracą wiarę wskutek rozwoju Internetu

Wg najnowszych badań uczonego z Olin College of Engineering w Massachusetts za spadek religijności Amerykanów odpowiada w znacznym stopniu pojawienie się Internetu i jego udostepnienie szerszym masom.


Informatyk Alan Downey przeprowadził badania socjologiczne na uniwersytecie w Chicago i opublikował ich wyniki w General Social Survey. Wg Downey’a  jeszcze w 1990 roku brak przynależności do religii deklarowało 8 proc. Amerykanów. W 2010 roku brak związku z jakąkolwiek religią potwierdziło 25 mln Amerykanów, co stanowi 18 proc. społeczeństwa.

 

Downey mówi, że istnieje korelacja pomiędzy spadkiem religijności a wzrostem korzystania z Internetu. I chociaż na utratę wiary wpływ ma także udostepnienie szkolnictwa wyższego dla większej grupy społeczeństwa (obecnie wyższe wykształcenie ma około 27 proc. Amerykanów), to jednak dużo większy wpływ na utratę religijności obserwuje się w związku z korzystaniem z sieci.

 

Informatyk przekonuje, że liczba wierzących spada proporcjonalnie wraz ze wzrostem liczby użytkowników sieci. Od 1990 r. zauważono 10. proc. spadek liczby wierzących i o tyle samo wzrosła liczba osób korzystających z Internetu. W przypadku wykształcenia wyższego wiarę w tym samym czasie straciło około 5 proc. społeczeństwa.

 

Z analizy danych wynika także, iż ogromne znaczenie dla zachowania wiary ma wychowanie wyniesione z domu. Jeśli ktoś wychowywał się w rodzinie religijnej, to jest wielce prawdopodobne, że pozostanie osobą wierzącą aż do śmierci. Od 1990 r. obserwuje się jednak wyraźny spadek rodzin religijnych. To przekłada się na liczbę powołań zakonnych i w ogóle na stan wiary całego społeczeństwa.

 

Informatyk konstatuje, że jeszcze w 1980 r. dostęp do sieci praktycznie nie istniał, ale już w 2010 roku aż 53 procent ludzi poświęcało na surfowaniu w Internecie dwie godziny tygodniowo, a 25 proc – nawet siedem godzin.

 

 

Źródło: Daily Mail, AS.


DATA: 2014-04-08 07:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a jak sie ma wplyw korzystania z bankomatow na spadek religijnosc
ponad 4 lata temu / hunter
 
Konkluzja rodzi się sama: im większy rozwój i wiedza tym mniejsza religijność:). To nam grozi jeśli pozwolimy zdominować się tzw. praktykom religijnym a zaniedbamy modlitwę i żywy kontakt z Bogiem. Podobnie rodzi się dewocja czyli praktyka religijna odwrotnie proporcjonalna do relacji, bliskości z Bogiem.
ponad 4 lata temu / magis
 
Idąc tym tokiem rozumowania, można dojść do wniosku że wszelki postęp cywilizacyjny prowadzi do zła. A to nie jest pełna prawda. Nowinki techniczne (w tym internet) zwiększają "siłę" używających go ludzi. Jeśli dany człowiek jest zły, to dzięki postępowi technicznemu silniej rozprzestrzeniać będzie zło. Ale jeśli tych nowinek używa człowiek dobry, to silniej rozprzestrzenia on dobro.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.