DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Uczciwi oberwą rykoszetem? Kancelaria premiera rozpocznie prace nad przepisami o konfiskacie prewencyjnej

Uczciwi oberwą rykoszetem? Kancelaria premiera rozpocznie prace nad przepisami o konfiskacie prewencyjnej
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Kancelaria premiera zajmie się pracą nad przepisami o konfiskacie prewencyjnej. Zdaniem postulującego je Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwią one walkę ze zorganizowaną przestępczością. Z kolei przeciwnicy zwracają uwagę na ryzyko dla uczciwych przedsiębiorców.

 

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że w najbliższych dniach przepisy o konfiskacie prewencyjnej zostaną wpisane do wykazu prac legislacyjnych kancelarii premiera. W przypadku ich przyjęcia, władze otrzymają możliwość konfiskaty majątku znajdującego się w ciągu ostatnich 5 lat w posiadaniu nie tylko skazanych za przestępstwo, lecz również podejrzanych lub oskarżonych o nie. Obejmuje to także mienie posiadane obecnie przez osoby trzecie, co może dotyczyć na przykład – choć nie tylko – rodziny przestępcy czy podejrzanego lub współpracujących z nim spółek.

 

Krytycy proponowanych rozwiązań twierdzą, że to na osobach zagrożonych konfiskatą ciążyć będzie udowodnienie, że dysponują swym majątkiem legalnie. Tymczasem obowiązek udowodnienia tego powinien ciążyć na prokuraturze. W maju 2020 roku Rada Przedsiębiorczości, złożona między innymi z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Polskiej Rady Biznesu sprzeciwiła się w swym apelu „ingerencji w prawo własności prywatnej przed wyrokiem sądu”. Według Rady postulowane przepisy oznaczają „de facto wprowadzenie domniemania winy” i powiększą problem niepewności prawnej przedsiębiorców.

 

Według Rady istnieje ryzyko, że „państwo zajmie lub ostatecznie przejmie dobra, pochodzące z legalnych źródeł. To wszystko będzie możliwe w sytuacji, w której nie będzie toczyło się żadne postępowanie karne wobec właściciela majątku. Interpretując nowe przepisy, warunkiem zajęcia majątku nie musi być bowiem wyrok skazujący”!

 

Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że skoro to sąd (nie prokuratura) podejmie decyzję o konfiskacie, to nowe przepisy pozostaną w zgodzie z artykułem 46 Konstytucji RP. Zgodnie z nim „przepadek mienia” jest dopuszczalny w przypadkach ustawowo określonych pod warunkiem prawomocnego orzeczenia sądu. Ministerstwo twierdzi, że mimo iż nowe przepisy obejmą osoby trzecie, to pozwolą na lepsze dojście to tego, w jaki sposób ktoś wszedł w posiadanie danych dóbr, zaś odebranie odebranego majątku powiązanego z przestępstwem jest uzasadnione.

 

Oficjalnie przepisy posłużą do walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Podobny cel przyświeca obowiązującym od sierpnia 2017 roku przepisom o konfiskacie rozszerzonej. Zgodnie z nią państwo może przejąć majątki skazanych za przestępstwa na więcej niż 5 lat więzienia. Dotyczy to majątku zdobytego w momencie popełnienia przestępstwa, lecz również w ciągu 5 lat wstecz. To na przestępcy spoczywa ciężar udowodnienia, że dane mienie zdobył w zgodny z prawem sposób. Państwo wykorzystało te regulacje między innymi do walki z organizacjami lichwiarskimi oraz z oszustami podatkowymi.

 

Źródła: gazetaprawna.pl / deloitte.com / konfederacjalewiatan.pl

mjend  


DATA: 2020-08-24 10:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kłania się Raport Mniejszości. Idzie czas gdy będzie się ludzi zamykać prewencyjnie.
1 miesiąc temu / Jaś Staś
 
To dopiero "prawo i sprawiedliwość". Przecież wyrok sądu w każdej sprawie to podstawa. W wersji proponowanej przez PiS sądem stanie się już prokurator. Chociaż w naszej historii wielu było skazywanych bez wyroku, więc w sumie nic nowego. Sanacja w najgorszym wydaniu całą gębą. Z Panem Bogiem
1 miesiąc temu / Stefan
 
Nie tędy droga! Nie może dojść do tego, że ta ustawa zostanie przyjęta! Nagłośnijcie ten problem!
1 miesiąc temu / aukorygik
 
"prawo" i "sprawiedliość"
1 miesiąc temu / Ryś
 
Złodzieje!!!!!
1 miesiąc temu / Nie
 
Czy organizacje lichwiarskie to chodzi o Banki?
1 miesiąc temu / Pytam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.