DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Uczcili pamięć pomordowanych przez UPA. Ukraińcy zakłócali obchody!

Uczcili pamięć pomordowanych przez UPA. Ukraińcy zakłócali obchody!
Fot. Jan Bereza

W 74. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej, dokonanej przez Ukraińców związanych z OUN/UPA, odbyły się obchody upamiętniające ofiary. Modlitwę zakłócało kilkunastu Ukraińców.

 

Uroczystości odbyły się pod krzyżem pamięci ofiar tamtej zbrodni. W ich trakcie minister Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników, modlących się za pomordowanych.

 

„Zbrodnia ludobójstwa, popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola” – napisał Andrzej Duda.

 

Prezydent zaznaczył w liście, że „niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa”. Dodał również, iż współczesnym Polakom nie wolno zapomnieć o ofierze ich przodków. „Pamięć o dokonanej tutaj rzezi niesie także zobowiązanie, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu. My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami” - czytamy w liście. Prezydent stwierdził także, iż obydwa państwa potrzebują się wzajemnie, by „były silne i bezpieczne”.

 

Podczas modlitw w intencji ofiar zabitych w Hucie Pieniackiej doszło do incydentu ze strony kilkunastu Ukraińców, którzy stanęli nieopodal pod „banderowskimi” flagami. „Bandera jest naszym bohaterem” – skandowali, usiłując zakłócić obchody. Nie doszło na szczęście do prób bardziej aktywnego zakłócania spokoju upamiętniającym. Manifestację zabezpieczała bowiem policja.

 

 

Źródło: Polskie Radio

ged


DATA: 2018-02-26 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najlepiej oddsć Przemyśl i te terny któte są rozwinoete ptzemysłowo o jeszczcze zapłacić dużo kasy a najlepiej oligarchom aby mogli podsycać nienawiść
ponad 1 rok temu / Jan Nowak
 
Pogonic im kota .wprowadzic wizy i spokoj
ponad 2 lata temu / Zosia lwowianka
 
Co rzec można o Ukraincach? Kultura tego narodu - jak każego narodu wschodniego jeszcze nie zwietrzała z prymitywizmów w podstawowych zasadach życia ludzi.Nadal występują tutaj - poważne różnice kulturowe w porównaniu do społeczeństw Europy.Ja się dziwię z jakiego to powodu tych ukrainskich wrogów Polski - sporo wpuściliśmy do naszego kraju? Obyśmy nie musieli zapłacić za to krwawym napadem na nas!! W tym kraju nie brakuje naszych wrogów w postaci rzezimieszków! Wielu Ukraiców wciąż przkracza naszą granicę! A więc wzrasta z ich strony zagrożenie dla nas!
ponad 2 lata temu / Zenon Drahera - Wrocław
 
Deport bez prawa powrotu dla tych banderowców.
ponad 2 lata temu / stoLica
 
@Slawomir Tomasz Roch Problemem nie jest "podlosc ukrainskich nacjonalistow", tylko obleśne, skandaliczne lizusostwo polskich mężyków stanu w rodzaju A. Dudy. "My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami" - pisze Duda. Tu nie chodzi o to, czego chce Duda (i Jarosław Aleksander Kaczyński), tylko o to, czego chcą Ukraińcy. Duda twierdzi także, że nasze bezpieczeństwo zależy od banderowskiej Ukrainy. To już nawet nie jest lizusostwo, to jest umysłowa aberracja.
ponad 2 lata temu / wwm
 
Podlosc ukrainskich nacjonalistow nie zna granic, nawet dzis przeszkadzaja modlic sie ludziom w miejscach kazni!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.